Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2010-01-21

Kojinių svarba

  
Kojinių svarba

Vyriškoms kojinėms mūsų kultūroje neskiriama tokio didelio dėmesio, kaip, tarkim, japonų, kuriems itin dažnai tenka nusiauti batus, ir tai, kas lieka ant pėdų, jiems turi bene kulto statusą. Atrodytų, kas tos kojinės – tik dažnai keičiama ir greitai sudėvima aprangos dalis. Bet kodėl ji tokia svarbi?

 >>>Mažos, bet svarbios
 
 
Kojinės turi ypatingą savybę – blogai priderintos ar užmautos gali sugadinti visą aprangos vaizdą. Ką pirmiausiai pastebime, žvelgdami į politikus, draugiškai sutūpusius foteliuose? Ne dirbtines šypsenas ir kaklaraiščius, o būtent – blyškią kaip šaldytos vištos arba gauruotą kaip čigono krūtinė blauzdą, kurią atidengia nusmukusi kojinė… Ir tas odos gabalėlis akimoju nubraukia visas brangiai apmokamų dizainerių pastangas – vyras atrodo netvarkingai. Ar pamenate bent vieną protėvių nuotrauką, iš kurios žvelgiantys vyrai mūvėtų nusmukusias kojines? Taigi, kad ne. Nes anksčiau į kojines stiprioji lytis žvelgė itin atsakingai.
 
Kojinių išradėjai – arabai
 
Kojinės neatsiejamos nuo bato atsiradimo – jau mūsų protėviai apsivyniodavo pėdas odomis, prieš kišdami kojas į sandalus ar į kitokį apavą – taip buvo kur kas šilčiau. Manoma, kad pirmąsias kojines mezgė arabai dar prieš tris tūkstančius metų – jos apsaugodavo nuo karšto smėlio pėdas, apautas atvirais sandalais. Megztų kojinių randama ir Egipto faraonų sarkofaguose. Tiesa, nuo faraonų laikų jos kažkur pasimetė ir vėl atsirado tik XIX amžiuje.
Angliškas kojinių pavadinimas socks yra kilęs iš lotyniškojo soccus, kuris reiškia „lengvi batai“. Taip buvo vadinamos iš dviejų gabalų susiūtos palos, kurias mūvėjo Romos aktoriai komikai. Soccus buvo mūvimi kartu su sandalais, o namuose – kaip šlepetės.
 
Nuo drobės iki šilko
Kelis šimtus metų Europoje kojinės tokios ir buvo – ilgos „žarnos“, siuvamos iš drobės arba lino, užtempiamos iki dvišakumos ir aprištos per juosmenį arba pritvirtintos prie marškinių specialiomis juostelėmis.
 
Kryžiaus žygių metu abi „žarnos“ buvo pradėtos siūti į vieną (atrodė panašiai, kaip mūsų vaikystės „pėdkelnės“), tačiau jos tapo prabangos ženklu, prieinamu tik riteriams ir aukštuomenei.
 
XIV amžiuje, kai ne tik švarkai, bet ir kelnės pradėjo trumpėti, dauguma vyrų demonstravo plikas blauzdas (ilgos kojinės išliko privalomos tik akademiniuose ir dvasininkų sluoksniuose). Renesanso laikais džentelmenų kelnės susitraukė į gumbuotus rutulius ant strėnų, tad šilkinėmis kojinėmis apmautos kojos tapo svarbia vyro kūno dalimi.
 
Viduramžišką drobinių ir lininių kojinių šiurkštumą pakeitė šilko švelnumas ir minkštumas. XVI amžiuje, suklestėjus bridžių madai, vyriškos kojinės sutrumpėjo iki kelių, moteriškos – pakilo šiek tiek virš kelių (beje, ir vyrai, ir moterys tais laikais mūvėjo vienodas kojines).
 
Vienuolio išradimas
 
1589 m. anglų vienuolis Williamas Lee išrado kojinių audimo stakles, ir jos buvo naudojamos daugiau nei 250 metų (naujas kojinių siuvimo principas buvo sukurtas tik apie 1930-uosius JAV). Nuo tada kojinių nebereikėjo siūti iš dviejų dalių, jos buvo audžiamos vientisos. W. Lee staklės paskatino kojinių mados suklestėjimą (mašina galėjo jas pasiūti šešis kartus greičiau nei tai buvo daroma rankomis), o kojinės buvo siuvamos iš įvairiausių medžiagų: medvilnės, vilnos ir šilko. Džentelmenai ėmė puikuotis vieni prieš kitus įvairiausių spalvų ir paskirties kojinėmis: vienos – jodinėjimui, antros – medžioklei, trečios – rūmų pokyliams.
 
Šilkinės kojinės ant vyrų blauzdų kartu su bridžiais karaliavo net du amžius, o ši mada išnyko XIX amžiaus pradžioje, kai tapo madingos ilgos kelnes. Beje, bridžius su šilkinėmis kojinėmis kilmingi vyrai karalių rūmuose mūvėjo iki pat Antrojo pasaulinio karo, bet dabar tokios kojinės mūvimos tik ceremonijų metu. Jas privalu mūvėti aukštą statusą turintiems asmenims.
 
Jo didenybė nailonas
 
Tikrą perversmą kojinių pasaulyje sukėlė nailonas, kurį išrado Wallace‘as Carothersas. Šis sintetinis audinys, vadintas „Polymer 6.6“, buvo užpatentuotas 1937 m., o kai „Du Pont“ pristatė jį pasaulinėje parodoje Niujorke, audinys tapo žinomas kaip nailonas – pavadinimas kilo nuo šio miesto raidžių kodo NY.
 
1940 m. pirmosios nailoninės kojinės pasirodė Niujorko parduotuvėse. Tai sukėlė ne tik pirkėjų moterų antplūdį, bet ir iš esmės per vieną naktį sugriovė Japonijos šilko rinką. Beje, ir vyrija pagaliau gavo neribotų galimybių pasirinkti įvairiausių spalvų, ilgių ir medžiagų kojines. Žinoma, sintetikos kultas šiais laikais išnykęs, turintieji skonį renkasi tik kojines, pasiūtas iš vilnos, vilnos su medvilne arba vilnos su šilku. Kiekvienas žino –  natūralaus pluošto audiniai geriau „kvėpuoja“, todėl koja visą dieną lieka vėsi.
 
Ne tik dydis, bet ir ilgis
 
Paprastai vyriškos kojinės būna keturių ilgių: trumpos – 15 cm, „kulkšninės“ – 29 cm, „blauzdinės“ – 38 cm ir ilgos – daugiau kaip 50 cm. Būtina žinoti – kojinių dydis parenkamas ne tik pagal pėdos dydį, bet ir pagal blauzdos storį.
 
Kokio ilgio kojines pasirinkti? „Auksinė taisyklė“ – rinkitės tokias, kurios paslėptų blauzdas, kai sėdate arba sėdėdami kryžiuojate kojas. Prie vakarinio kostiumo kojinės turi būti mažiausiai iki pusės blauzdų ir šilkinės. Trumpos kojinės skirtos tik poilsiui namuose ar gamtoje.
 
Kaip derinti?
 
Ar pastebėjote, kiek spalvų ir atspalvių turi dalykiniai kostiumai? Ir batai yra ne vien juodi. Tačiau kyla klausimas – prie ko turi derėti mūvimos kojinės?
Atsakymas nėra paprastas. Vieni tvirtina, kad kojinės turi būti tokios pat spalvos, kaip ir batai, kiti – kad reikia derinti prie kelnių spalvos.
 
Svarbiausios taisyklės yra trys. Pirma – kojinių spalva neturi prieštarauti kostiumo ir batų spalvai. Jei vilkite baltą kostiumą ir avite baltus batus, kojinės irgi turi būti baltos.
Antra – kojinės yra kostiumo, o ne batų tęsinys. Jei derinsite kojinių spalvą prie batų, jos susilies į vieną visumą, ir geri batai pasidarys tiesiog nematomi, o pėdos vizualiai atrodys didesnės. Todėl kojinių spalva turi būti derinama prie kelnių spalvos, išskyrus tuos atvejus, kai dėvite chaki spalvos kelnes arba džinsus – tada kojinės geriausiai atrodys, jei bus priderintos prie batų spalvos.
 
Trečia taisyklė: kuo formalesnė proga, tuo kojinės turi būti tamsesnės, ir kuo labiau atitikti kostiumo spalvą. Teigiama, kad tvarkingiausiai kojos atrodys tada, kai kojinės bus tamsesnės už kelnes.
 
Jei norite atrodyti elegantiškai, rinkitės neutralias spalvas – juodą, pilką ir mėlyną.
 
Iš viso be kojinių?
 
Ne visada privalu mūvėti kojines, ypač vasarą, avint sandalus ar „Gucci“ „laivelius“. Tačiau tai daugiau stiliaus, o ne praktiškumo klausimas. Jei kojos neprakaituoja, tada avėkite batus be kojinių.
 
Kai maunatės šortus ir avite sandalus, kojinės nebūtinos. Šiais laikais su šortais patariama mūvėti trumpas kojinaites, vadinamąsias peds. Jei avite sportinius batelius, nemūvėkite prie jų ryškių spalvų kojinių, geriausia – baltas. Ir jokių būdu nesirinkite „blauzdinių“ kojinių prie trumpų kelnių!
 
Spalvingas iššūkis
 
Sakoma, moterims patinka vyrai, kuriems patinka kojinės. Tai yra detalė, skirta žiniai apie save paskleisti. Tiesa, mados apologetai tvirtina, kad kojinės – tai apatinis rūbas, kuris negali būti mados klyksmu.
 
Vis dėlto apranga – tai ne mokslas, o menas. Todėl mūvint spalvotas kojines galima išsiskirti iš kitų. Jei vilkite nuobodų kostiumą, raudonos kojinės parodys, kad po juo slypi žaisminga ir linksma siela. Žinoma, nebūtina perspausti, bet jei gyvenimas išties gražus, o širdyje – šventė, jūsų spalvotos kojinės privers ir aplinkinius nors akimirkai užmiršti savo banalius rūpesčiu.
 
Baltos kojinės
 
Daugelis turbūt prisimena tą baltų kojinių maniją, apėmusią mūsų šalį aštuntajame dešimtmetyje: juodas kostiumas, lakuoti batai ir... baltos kaip sniegas kojinės. Dabar tai kelia draugišką juoką, nes bet kuris vyrų stiliaus žinynas ar žurnalas nuolat pabrėžia – šiukštu nemūvėkite baltų kojinių prie kostiumo!
 
Baltos kojinės neturi vietos verslo pasaulyje. Visai neseniai liberaliųjų Nyderlandų finansų ministerija uždraudė savo darbuotojams vyrams mūvėti baltas kojines, kaip „peržengiančias padoraus aprangos stiliaus ribas“.
 
Vyrai ir patys suprato, kad baltos kojinės labai nepraktiškos, tinkamos nešioti vos vieną kartą, nes išskalbtos išsyk praranda savo prekinę išvaizdą. Juo labiau, kad parduotuvėse visada galima surasti tamsių kojinių, kuriomis apmautos kojos atrodys tvarkingai ir elegantiškai.
 
 
Parengta pagal www.elegancija.eu
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Studentas kaime priverstas ieškotis nakvynės. Ateina pas ūkininką ir prašo priglausti. Ūkininkas:
- Matai, ankštai gyvename. Gali pernakvoti pas mano dukrą vienoje lovoje arba įsitaisyti tvarte.
Studentas mąsto: "Turbūt ir duktė to ūkininko baisi, kad su svetimu į lovą guldo. Gal raupsuota kokia..."
Nusprendžia nakvoti tvarte. Ryte studentas prausiasi prie šulinio. Prie jo prieina graži mergina ir atneša rankšluostį. Studentas nustebęs klausia:
- Kas tu tokia, gražuole?
Mergina:
- Aš ūkininko duktė. O kas tu?
Studentas:
- O aš asilas. Va, iš to tvarto...