Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2015-07-12

Kuo panašūs psichopatai, turtuoliai ir viršininkai?

  
Kuo panašūs psichopatai, turtuoliai ir viršininkai?
© Flikcr.com
Ar tikrai turtai to verti, ar geriau jau būti paprastu žmogumi?
Tyrėjai nustatė, kad, pagal kai kuriuos duomenis, turtuolių ir nuteistųjų psichologiniai portretai turi tam tikrų panašumų.

Populiarus Didžiosios Britanijos publicistas Jonas Ronsonas savo knygoje „Psichopato testas“ išgvildeno įdomią mintį apie psichopatus. Beje, pagal šią knygą Holivude ruošiamasi filmuoti trilerį, kuriame pagrindinį vaidmenį atliks Scarlett Johansson.

Rašytojo nuomone, daugiausia psichopatų yra tarp turtuolių. Reikia atkreipti dėmesį, kad psichopatas, mokslo požiūriu, yra ne beprotis, o paprasčiausiai žmogus, kurio psichika kitokia: jis pasižymi nesugebėjimu suvokti kitų žmonių emocijų ir užjausti, todėl yra pasirengęs be jokio gailesčio kenkti aplinkiniams.
„Business Insider“ žurnalistai išanalizavo naujausius šios srities tyrimų duomenis ir nustatė keletą bendrų bruožų, siejančių pasiturinčius ir sėkmingus žmones su psichopatais. Panagrinėjęs juos nejučia gali susimąstyti: ar tikrai turtai to verti, ar geriau jau būti paprastu žmogumi?
 
Nei gailesčio, nei užuojautos
 
Amsterdamo ir Kalifornijos universitetų mokslininkai, 2008 metais atlikę tyrimą, nustatė, kad turtingesni žmonės linkę rodyti mažiau emocijų tiek bendraudami kasdien, tiek ir ištikus tragedijai, pavyzdžiui, mirus artimam žmogui.
 
Atliekant eksperimentą savanoriai (tarpusavyje nepažįstami žmonės) buvo suskirstyti poromis ir jų buvo paprašyta vienas kitam papasakoti apie pačias dramatiškiausias savo gyvenimo akimirkas. 
 
Ištyrę reakciją mokslininkai priėjo prie išvados, kad turtingi dalyviai buvo šaltesni ir parodė mažiau užuojautos, nei ne tokie turtingi jų partneriai. Nesugebėjimas užjausti, mokslininkų nuomone, būdingas ir daugumai žmonių, turinčių psichikos sutrikimų.
 
Pasipūtę narcizai
Psichologas, Nobelio ekonomikos premijos laureatas Danielis Kahnemanas tyrinėjo keleto turtingų žmonių „sėkmės istorijas“ ir padarė išvadą, kad svarbiausią vaidmenį jų laimėjimams turėjo juos lydinti sėkmė, laimingi atsitiktinumai ir pan. – liaudiškai tokie žmonės vadinami dalingais žmonėmis. Tačiau patys turtuoliai, mokslininko nuomone, to nesupranta ar nenori suprasti ir mano, kad visko pasiekė tik atkakliu darbu, unikaliais įgūdžiais ir žiniomis. „Pranašumo ir meistriškumo iliuzija – štai kuo jie visi giliai įsitikinę“, – — mokslininko žodžius cituoja „The Guardian“.
 
Meilikaujantys manipuliatoriai
 
Didžiojoje Britanijoje psichologai ištyrė 39 įvairių organizacijų aukščiausių vadovų svarbiausius charakterio bruožus ir elgesį, o paskui atliko tą patį tyrimą su nuteistaisiais, atsidūrusiais kalėjime už įvairaus sunkumo nusikaltimus. Tyrėjai nustatė, kad, pagal kai kuriuos duomenis, turtuolių ir nuteistųjų psichologiniai portretai turi tam tikrų panašumų. Tarp svarbiausių sutapimų mokslininkai pažymėjo polinkį į manipuliacijas ir meilikavimą siekiant užsibrėžtų tikslų.
 
Sąžinė negraužia
 
Psichopatai niekada neprisipažįsta dėl savo blogų poelgių, o dėl savo klaidų linkę kaltinti kitus, sako publicistas Jonas Ronsonas. Jis įsitikinęs, kad tokie žmonės nežino, kas yra sąžinės graužatis.
 
Duodamas interviu „Forbes“ J. Ronsonas pateikė skandalingos reputacijos verslininko Alberto Dunlapo, kadaise buvusios sėkmingos korporacijos „Sunbeam“ vadovo, pavyzdį. Kompanijos darbuotojai jį vadino beveik malonybiniu vardu – Benzinpjūklis El. Ir tai dėl to, kad Albertas be galo mėgo atleisti žmones, dažniausiai visai be priežasties, pagal nuotaiką. Dėl nesveikos aistros dominuoti ir dėl susidorojimų su pavaldiniais verslininkas buvo įtrauktas į visų laikų blogiausių vadovų reitingą.
 
Savanaudžiai šykštuoliai
 
Atrodytų, turtingi žmonės turėtų būti dosnesni už neturtinguosius. Juk pinigų turi daug, taigi pasidalyti, pavyzdžiui, paaukoti geram reikalui, nebus sunku. Tačiau iš tikrųjų – nieko panašaus.
 
Kalifornijos universiteto Berklyje mokslininkų atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo ir turtuoliai, ir ne tokie turtingi žmonės, parodė, kad tie, kurie uždirbo mažiau, buvo pasirengę paaukoti vargšams 44 proc. daugiau. Atlikdami tyrimą psichologai taip pat pastebėjo, kad neturtingi žmonės linkę parodyti spontanišką gailestį ir pareikšti užuojautą, tuo tarpu turtuoliai to niekada nedaro.
 
Etika jiems svetima
 
Kaip ir psichopatams, daugeliui turtingų žmonių būdingas neetiškas elgesys kasdieniame gyvenime.
 
Tai rodo JAV nacionalinės mokslų akademijos atlikto tyrimo rezultatai. Pagal juos, turtingiems žmonėms būdinga:
 
  • Pažeidinėti kelių eismo taisykles ir dėl to nejausti sąžinės graužaties; 
  • Begėdiškai meluoti partneriams, kolegoms, pažįstamiems; 
  • Sukčiauti siekiant padidinti savo šansus laimėti, kad ir kur tos pergalės siektų.
 
Nuobodžiauja ir trokšta aštrių pojūčių
 
Dauguma psichopatų visą gyvenimą nuobodžiauja. Jiems, kaip ir daugumai turtingųjų, nuolat trūksta aštrių pojūčių. Daugelis psichopatų užpuola ir net sužeidžia aplinkinius ar kaip kitaip blogai elgiasi vien tam, kad gautų dozę adrenalino, rašo mokslo žurnalas „Psychology Today“.
 
Narcisizmas, perdėtas taupumas, savanaudiškumas – toli gražu ne vieninteliai bruožai, kuriais gali „pasigirti“ „neįprasto emocinio fono“ žmonės. Beje, iš psichopatų netgi yra ko pasimokyti.
 
Pavyzdžiui, kaip išlikti ramiam kritinėse situacijose ir išeiti iš jų gyvam ir sveikam.
 
  

Žymos: Psichologija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

-Petriuk, kodėl geri tiek vandens?
-Suvalgiau obuolį.
-Na ir kas?
-Prieš tai jo nenuploviau tai bent dabar nuplausiu.