Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2016-06-10

Laiko paskirstymas: vaikams tenka dar mažiau

  
Laiko paskirstymas: vaikams tenka dar mažiau
© pixabay.com
Nemažai tėvų teigia jaučiantys, kad praleidžia per mažai laiko su savo ikimokyklinukais.
Kartu su vaiku leidžiamas laikas didina jo pasitikėjimą savimi ir stiprina tėvų ir vaikų tarpusavio ryšį.

Pirmosios vasaros dienos ir jų atneštas karštis skatina visus pamiršti darbus ir galvoti apie atostogas kartu su šeimos nariais. Deja, dauguma turi vos keturias laisvas nuo darbo savaites per metus, tad dažnas vaikas vasarą neišvengiamai leidžia pas senelius ar vasaros stovyklose.

Bet kuriuo atveju, tai reiškia, kad su tėvais praleidžiamas laikas sumažės dar labiau, nors, apklausų duomenimis, lietuviai ir taip savo atžaloms skiria nedaug laiko – vos kiek daugiau nei dvi valandas per dieną, įskaitant laiką, kai šeima kartu žiūri televiziją. Specialistai pabrėžia, kad kartu su vaiku leidžiamas laikas didina jo pasitikėjimą savimi ir stiprina tėvų ir vaikų tarpusavio ryšį.
„Vaikai pasaulį supranta per žaidimą, tad tėvai, norėdami geriau pažinti savo vaiką, turėtų siekti įsitraukti į žaidimą su jais. Tiesa, yra keletas svarbių taisyklių: pirmiausia, tėvai turėtų nustoti vaikams pamokslauti, juos kaltinti, kai kas nors nepavyksta, ar versti žaisti šiems nenorint. Antraip tai gresia susipykimu ir nenoru žaisti kartu ateityje, – aiškina psichologė Grytė Ruzgė. – Žaidimas turėtų susidėti iš dviejų svarbių elementų: iššūkio ir malonumo. Iššūkis – tai tam tikra situacija, kai vaikui reikia įdėti pastangų, bet tai jam sukelia didžiulį pasitenkinimą savo veikla. Nepamirškite, kad jūs turite įsijausti į vaiko kailį – tai vienintelis būdas paversti užsiėmimą smagiu abiems ir geriau pažinti sūnų ar dukrą.“
 
Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikti tyrimai rodo, kad nuo 1985-ųjų laikas, kurį tėvai praleidžia su vaikais, vis ilgėja, o dabartinių tėčių įsitraukimas į vaikų gyvenimą net septynis kartus didesnis, nei buvo jų tėčių. Vis dėlto, šie tyrimai neatsako į esminį klausimą – ar vien būdamas šalia vaiko fiziškai, tėvas jau gali teigti, skiriantis vaikui savo laiką? Lietuvoje atliktas tėvų, auginančių ikimokyklinio amžiaus vaikus, nuomonės tyrimas parodė, kad pusė jų didžiausią savo laisvo laiko dalį skiria buities darbams ir tik 21 proc. įvardijo, kad savo laisvą nuo darbo laiką pirmiausia skiria vaikams.
 
Absoliuti tėvų dauguma pripažįsta, kad būtent tėvų pavyzdys, auklėjimas ir ugdymas šeimoje lemia vaiko pasiekimus bei jo asmenybės formavimąsi. Du trečdaliai tėvų teigia jaučiantys, kad praleidžia per mažai laiko su savo ikimokyklinukais, o pusei visų respondentų trūksta idėjų, ką galima kartu su vaikais nuveikti, Dauguma jų teigia, kad sunkiausia veiklų susigalvoti namie.
 
„Vaikų gebėjimai ir interesai kinta labai sparčiai – ne visuomet įmanoma juos nuspėti ar tinkamai jiems pasirengti, todėl egzistuoja tokia didelė žaidimų ir žaislų įvairovė. Vaikai seka tendencijas, geidžia naujausių, labiausiai reklamuotų žaislų, tačiau daugiametė patirtis rodo, kad idėjos nesikeičia: nors kinta drabužiai ir išvaizda, mergaitės išlieka ištikimos lėlėms, o berniukai ir toliau mieliausiai žaidžia su mašinėlėmis. Tėvai, pirkdami žaislus, turėtų tai prisiminti, be to, dažniau pasitarti su vaiku apie tai, ko jis nori, kas jam įdomu, nes didelė dalis tėvų perka tokius žaislus, kurių būtų norėję vaikystėje patys“, – sako UAB „Rimonne Baltic“ marketingo vadovė Laura Jerošenko.
  

Žymos: Tėvai ir vaikai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Ką daro lietuvis, kai Lietuvos futbolo rinktinė tampa Europos čempione?
– Išjungia kompiuterinį žaidimą ir eina miegoti.