Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Edita Lankauskienė   |   2013-11-10

Menas būti šalia

  
Menas būti šalia Jei jūsų vyras išgyvena vidutinio amžiaus krizę, svarbiausia jam padėti.

Vyrų gyvenime klimaksas irgi būna, ir, deja, ne vienas, o gerokai daugiau. Visus juos išgyventi jiems tikrai nelengva. Ar mes, moterys, galime jiems padėti ir – kaip?

 Kai vyras pasiekia krizės piką, jis, panašiai kaip kylantis kosminis laivas, atsikrato visko, kas jam nebereikalinga. Tai vyksta etapais – pirmiausia jis pameta protą, sugebėjimą apsiginti, paskui netenka susidomėjimo supančiu gyvenimu ir praranda jo pojūtį, galiausiai – ir imunitetą. Išorinis gyvenimas jo beveik nebejaudina, jis gyvena autopiloto režimu. Jam svarbiausi tampa paties išgyvenimai. Ir jei ne įsipareigojimų kupra, jis visas pasinertų į dvasinės savigraužos bedugnę.
Spaudžia daugybė standartų
 
Vyras pagal savo prigimtį silpnas, o gyvenimas reikalauja, kad jis būtų stiprus, savim pasitikintis. Jis viską pernelyg ima į širdį, pernelyg linkęs į savianalizę. Bet jį spaudžia daugybė standartų, kuriuos „privaloma“ atitikti. Vyras, be abejo, supranta, kad „viskas praeis, ir šitai taip pat“, ir vis dėlto „degina“ save, atsidūręs „juodojoje duobėje“.
 
Pirmasis klimaksas vyrus aplanko sulaukus vos dvidešimt septynerių (nes „klimaksas“ išvertus reiškia „laiptelį, etapą, žingsnį“). Vaikinas tampa suaugusiu, ir tai jam nemalonu. Kol kas, žinoma, tai dar ne tragedija, bet jau pirmasis skambutis, kviečiantis užimti savo vietą gyvenime ir primenantis, kad jau laikas tapti atsakingam už visus savo veiksmus ir pačiam priimti sprendimus.
 
Nedidelis atokvėpis, apgaulinga tyla prieš audrą – ir 35–45 metų vyrą ištinka antrasis klimaksas – vidutinio amžiaus krizė. Kas aš? Ką aš darau? Šie klausimai ima graužti iš vidaus ir stumti į apmąstymus. Draugai ir kolegos supratingai juokauja. Nelaimingasis įsitempęs šypsosi, bet vis labiau grimzta į samprotavimus ir... tuo labai nuvargina aplinkinius.
Išoriniai ženklai „išdavikai“
 
Trečiasis klimaksas vyrą prigriebs pasiekus penkiasdešimtmetį, ketvirtasis – išeinant į pensiją. O jei viską ims giliai į širdį, ketvirtojo gali ir apskritai nebebūti...
 
Krizines situacijas dažniausiai lydi ir išoriniai „išdavikai“: žilė barzdoje, plikė ant galvos riebalų „diržas“ ant pilvo. Kai dėl dvasinių kančių, tai šių refleksijų intensyvumas tiesiogiai priklauso nuo intelekto, seksualinio temperamento ir pajamų. Kitaip tariant, blogiausia yra hipotetiniam docentui-biudžetininkui, vedančiam seminarus, pvz., universitete, kur daug merginų. Visos jaunos, gražios, neprieinamos. O jo atlyginimas kuklus, profesija sudėtinga, batai purvini... Ir priešui nelinkėtum.
 
Prilygsta atominei bombai
 
Moteris gali padaryti dėl vyro labai daug. Ji gali jį pamaitinti. Gali nuoširdžiai patikėti jo genialumu. Galiausiai – moteris gali palikti jį ramybėje. Beje, kaip rašė vienas žymus rašytojas, trečiasis punktas nepanaikina pirmojo ir antrojo. Ir ši formulė taikytina visiems be išimties vyrams, nepriklausomai nuo jų socialinės ar profesinės padėties.
 
Jei „tavo žmogus“ viską pats supranta, žino, kas jam darosi, reikia paprasčiausia būti šalia. Ruošti jam valgį, jį mylėti, juo tikėti. Ir svarbiausia: padaryti taip, kad vyras nesijaustų kaltas dėl savo dvasinių kančių. Krizinėje situacijoje (ir ne tik) atsainumas ar abejingas tonas – baisus ginklas, kuriam jau seniai reikėjo suteikti atominės bombos statusą ir uždrausti įstatymiškai. Bet paniekos žodžiai – ne masinio, o individualaus naikinimo ginklas... Ir atvirkštinė situacija: jei ir laimėj, ir nelaimėj šalia bus ištikima mylinti, mylima ir vertinama žmona (draugė), vyras nepridarys kvailysčių. Sakote, velnias galvon?... Jokie velniai nebaisūs, kai šalia angelas.
 
Netapk „mamyte“!
 
Dažniausiai vyrai išgyvena stresą tylomis. Pastebėję, kad mylimasis kankinasi paskendęs savo mintyse, nekibkite prie jo, nemėginkite išpešti, kas atsitiko. Galite vieną (!) kartą pasakyti: „Jei nori pasikalbėti, aš pasirengusi.“
 
Sužinojote, kad mylimasis užmezgė slaptą romaną? Nereikalaukite, kad jis nedelsdamas nuspręstų: jūs ar ji – juk pasikarščiavęs gali pasirinkti ir ne jus... Neskubėkite: dažniausiai romanai su jaunutėmis mergaitėmis greit baigiasi. Vyras įsitikino, kad dar „gali“, o jo draugužė – kad gyvenimas su kur kas vyresniu vyru – ne pyragai. Bet per ilgai ir nelaukite, kad nesusidarytų situacija: ir su žmona nėra jėgų išsiskirti, ir su meiluže...
 
Vyrai, išgyvenę vidurio amžiaus krizę, dažnai tampa pesimistais. Stenkitės kreipti jo dėmesį į pozityvius dalykus.
 
Jei jūsų gyvenimo draugas ėmė nuolat ieškoti sau ligų, vaikščioti pas gydytojus, patarkite jam, bet netapkite jo „mamyte“, kasdien besidominčia jo žarnyno veikla. Serga tik pernelyg rūpestingų žmonų vyrai. „Blogietės“ žmonos palaiko nuolatinį savo vyrų gyvenimo tonusą.
 
  

Žymos: Santykiai, Šeima,

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vyras išėjo į darbą, o žmona tuo metu pasikvietė tris meilužius ir linksminasi. Staiga – skambutis į duris. Žmona sukiša meilužius į maišus ir palieka koridoriuje. Įgriūna vyras. „Kas čia?“ – klausia rodydamas į maišus. „Tavo motina iš kaimo dovanų atsiuntė“, – atsako žmona. Prieina vyras prie pirmo maišo. Bum koja į jį. „Kriu kriu“, – pasigirsta iš maišo. „Kiaulė? Gerai!“ Bum į kitą. „Kukariekū!“ „Taip, gaidys.“ Bum į trečią. Tyla. Bum bum bum. Tyla. Vyras susinervina: bum bum bum bum bum. Pagaliau iš maišo pasigirsta: „Bulvės čia, bulvės...“