Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2015-03-28

Neprisileisk depresijos

  
Neprisileisk depresijos Visiems mums, lietuviams, aktualu žinoti, kaip gintis nuo depresijos.
Visiems mums, lietuviams, aktualu žinoti, kaip gintis nuo depresijos. Medikų nuomone, maistas čia taip pat vaidina ne paskutinį vaidmenį.

Visiems mums, lietuviams, aktualu žinoti, kaip gintis nuo depresijos. Medikų nuomone, maistas čia taip pat vaidina ne paskutinį vaidmenį.

Pagal suvartojamą antidepresantų kiekį mūsų tauta jau dabar yra antroji Europos Sąjungoje, o nuo 2000 m. susirgimų skaičius išaugo dvigubai. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad iki 2020 m. depresija bus labiausiai paplitusi liga, negana to, ji lems ir daugiausia mirčių. Taigi susirūpinti verta vos pastebėjus pirmuosius jos požymius. Esant lengvai depresijos formai medikai rekomenduoja pirmiausia keisti gyvenimo būdą. Labai didelę reikšmę turi ir subalansuota mityba: į mitybos racioną būtina įtraukti laimės hormono išsiskyrimą skatinančius maisto produktus.
Koks maistas džiugina širdį?
 
„Depresija nėra tik laikinas negalavimas – tai liga, kurią būtina gydyti, todėl itin svarbu sekti savo nuotaikų ir mąstymo pokyčius, o pastebėjus tokius simptomus kaip nuolat kamuojantis liūdesys ar kitos neigiamos emocijos kreiptis pagalbos į specialistus, – teigia psichologė Asta Petrulienė. – Kuo anksčiau pastebima depresija ar jos apraiškos, tuo paprasčiau išvengti sunkios ligos bei gydymo vaistais.“ Pasak specialistės, viena iš depresijos priežasčių yra serotonino, biologiškai veiklios medžiagos, veikiančios centrinę nervų sistemą, trūkumas.
 
Su maistu gaunama aminorūgštis triptofanas skatina serotonino gamybą organizme, tad žmonėms, linkusiems į depresiją, rekomenduojama į mitybos racioną įtraukti triptofano turinčių produktų. Vienas iš tokių – liesa paukštiena. Pavyzdžiui, vištiena, valgoma be odelės ar naminiame sultinyje, veikia kaip natūralus antidepresantas. Be to, joje yra vitamino B12, kuris yra ne tik depresijos, bet ir nemigos priešas. Ir kitokia paukštiena, taip pat liesa jautiena ar žuvis, irgi skatina serotonino gamybą organizme. Be mėsos, į valgiaraštį reikėtų įtraukti ir riešutus, lapines daržoves, juodąjį šokoladą. Taip pat reikėtų nepamiršti skysčių, ypač vandens, arbatos ir kavos, kurios teigiamas efektas nors ir nėra ilgalaikis, tačiau neginčijamas.
 
Idealus valgiaraštis į depresiją linkusiems žmonėms
 
Pasak specialistų, idealus dienos valgiaraštis galėtų atrodyti taip: pusryčiams – neskaldytų grūdų duonos ir vištienos krūtinėlės sumuštinis, nedidelis puodelis kavos ir sauja riešutų, pietums – lašišos ar kitos daug omega-3 riebalų rūgščių turinčios žuvies kepsnys su rudaisiais ryžiais ir špinatų salotomis bei žaliąja arbata, o vakarienei – žolelių arbata, salotos ir apelsinas.
 
Angliavandeniai taip pat skatina laimės hormonų gamybą, tad vienas kitas gabalėlis šokolado nepakenks, tačiau apskritai saldumynus rekomenduojama keisti uogomis ar javiniais batonėliais. Be abejo, savaitės valgiaraštyje maisto produktai turėtų būti kaitaliojami, be to, laikytis griežtų mitybos taisyklių nerekomenduoja net dietologai. Valgymas per prievartą ar nemėgstamų produktų įtraukimas į valgiaraštį ne tik neatneš naudos, bet kai kuriais atvejais net paskatins depresijos vystymąsi.
Ilgai delsti negalima
 
Sveikai besimaitinantis žmogus neturėtų pamiršti ir kitų gyvenimo kokybę lemiančių veiksmų – aktyvaus laisvalaikio, mėgstamos veiklos ar socialinių ryšių. Vis dėlto, depresija – sunki liga, kurią ne visuomet įmanoma įveikti pačiam, todėl jeigu nerimas, susierzinimas, liūdesys ir kitos neigiamos emocijos neapleidžia bent 2–3 savaites, rekomenduojama kreiptis į specialistą.
 
 
  

Žymos: Sveikata, Psichologija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Mes išvežame jūsų skalbimo mašiną remontuoti!
– Mama, čia tavęs atėjo!