Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Giedrius Drukteinis   |   elegancija.eu   |   2014-06-28

Pavydi, vadinasi myli?

  
Pavydi, vadinasi myli? Norint nugalėti pavydą nereikėtų su juo taikstytis.

Amžina, sena kaip žmonija ir niūri kaip bežvaigždė naktis problema – pavydas.

 Tai ne tik biologinis, bet ir socialinis reiškinys. Apie pavydą žinoma tiek pat, kiek apie meilę, tačiau su meile jį sieja nebent tai, kad šie du jausmai – diametraliai priešingi. Taigi, jei išgirsite sakant: „Pavydi – vadinasi, myli“, netikėkite. Tai reiškia – pavydi, vadinasi, geidžia. Ir kalbama čia nebent apie seksą, bet ne apie meilę.
Ar galima su pavydu susigyventi, ar galima jį nugalėti ir nuo jo „pagyti“?
 
Pavydo „draugai“
 
Pavydą yra tyrinėję psichologai ir psichiatrai, antropologai ir seksologai, menotyrininkai ir kriminalistai, filosofai ir medikai. Tačiau iki jo esmės prisikasti nelengva.
 
Dažniausiai liguistai pavydūs būna vyrai, nors moterų pavydas atrodo ir emocionalesnis, ir triukšmingesnis. Bet jis jeigu ir peržengia leistinas elgesio ribas, tai tik savo išraiška, ne kokybe. Vyrų pavydas – sudėtingesnis reiškinys, o jo pasireiškimo laipsnis priklauso ir nuo temperamento, ir nuo asmenybės socialinės brandos.
 
Anksčiau vyrų pavydą mokslininkai labiausiai siejo su artėjančios senatvės baime ir su alkoholio poveikiu. Dėl pirmojo teiginio galima ginčytis, bet antrasis – nenuneigiamas. Alkoholis ir pavydas visada drauge. Chroniškas girtavimas silpnina potenciją, o iš čia ir pavydas, kuris neretai baigiasi baisiomis tragedijomis alkoholikų šeimose. Tokiu atveju reikia gydytis nuo girtavimo – pirmosios tragedijos priežasties.
 
Kartais pavydas gali būti psichinių ligų pasireiškimas ar pasekmė. Atskira grupė – vadinamieji paranojikai. Tokių žmonių liguisti išsigalvojimai tęsiasi metų metais ir yra gan panašūs į sveikų žmonių. Svarbu ne ką, o kaip toks žmogus galvoja. Jį paprastai užvaldo viena idėja, mintis, ir jis žūtbūtinai stengiasi ją įgyvendinti. Gyvenimą tokie žmonės mato ne įvairiapusišką, o tik pagal savo „schemą“.
Vyras nusprendžia, kad žmona jam neištikima. Tokie scenarijai žmonijos istorijoje anaiptol ne nauji, o vyrų reagavimo į neištikimybę formos irgi nelabai pakitusios. Paranojikai paprastai elgiasi taip, kad atrodo, jog juos domina tik pats neištikimybės paieškų procesas, bet ne pats galutinis rezultatas.
Vaikai ir paaugliai paprastai neturi polinkio mąstyti paranoiškai, tai – subrendusių žmonių rykštė.
Be medikų pagalbos paranojiško pavydo atsikratyti dažniausiai nepavyksta, tad labai svarbu laiku kreiptis pagalbos ir užbėgti už akių galimoms nelaimėms. Tiesa, ištuoka, išsiskyrimas gali būti taip pat „vaistas“, bent jau apsaugantis artimuosius nuo kriminalinių pasekmių...
 
Pavydas – „užkrečiamas“
 
O jei ir labai stengiantis normalių tarpusavio santykių sukurti nepavyksta, nesistenkite su labai pavydžiu žmogumi sieti šviesių ateities vilčių. Žinokite, kad rizikuojate ne tik savo gerove, laime ir sveikata, bet ir vaikų ateitimi. Mat pavydas beveik visuomet tampa „užkrečiama“ šeimos liga. Pavydo kliedesiai kelia stresą visai šeimai ir labiausiai traumuoja vaikų psichiką.
 
Tiesa, nepamirškime, kad tam tikrose situacijose pavydą jaučia visi žmonės. Juk jis mums gamtos duotas ne veltui. Biologiniu požiūriu tai yra iš esmės sveikas instinktas nugalėti konkurentą ir susilaukti palikuonių. Socialiniu požiūriu pavydas gina šeimą. Juk iš patirties ne vienas žinome, kad po nedidelių sukrėtimų poros santykiai dažnai atsinaujina, pagerėja. Tačiau jei pavydas yra kasdienis poros gyvenimo nuodas, gero nelauk.
 
Kaip gelbėtis „sveikiems pavyduoliams“
 
Gal nuskambės lyg ironija, tačiau nuo seno žinoma, kad viena aistra išstumia kitą aistrą. Taigi, sąmoningam pavyduoliui reikėtų pamėginti pačiam susidoroti su savo jausmais, nukreipti dėmesį nuo jų į darbus, rūpesčius, veiklas. Geriausia pagalba – įtemptas darbas, sportas. Tik jokiu būdu ne alkoholis – juk tikrai nenorite, kad pavydas virstų liga.
 
Pavydas dažniausiai atsiranda iš nepasitikėjimo, taigi svarbiausia poroje – nesuteikti dingsties pavyduliauti ir įtarinėti, neprovokuoti pavydo. Protinga moteris, žinodama, kad vyras pavydus, nepuls jam pasakoti, kad kas nors jai rodo išskirtinį dėmesį. Užuot tai dariusi moteris galėtų kuo dažniau priminti savo vyrui, kad ji myli jį ir juo pasitiki, tad, savaime aišku, iš jo tikisi to paties. Jei vyras dar ne patologinis pavyduolis, tai gali labai padėti išsaugoti tarpusavio santykius ir netgi „išgydyti“ pavyduolį.
 
Kita vertus, dar viena svarbi tiek vyro, tiek moters pavydo priežastis – per menkas savęs vertinimas. Juk neretai pavydas kyla lyginant save su galima „varžove“ ar „varžovu“. Be abejo, ne savo naudai... Norint atsikratyti pavydo reikia išmokti tikėti ir pasitikėti – tiek savimi, tiek savo mylimu žmogumi.
 
Beje, jei norėdami užglaistyti eilinę pavydo sceną nuspręsite nuolankiai sutikti su viskuo, ką sako ir ką daro įsisiautėjęs pavyduolis (ar pavyduolė), – neapsigaukite. Nuolankumas, paklusnumas pavydaus žmogaus vaizduotę tik dar labiau įaudrina. Ir, atvirkščiai, pasipriešinimas, savo pozicijos turėjimas pavydą netgi apramina.
 
  

Žymos: Santykiai, Jausmai,

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kompiuterių parduotuvėje personalas keičia nešiojamų kompiuterių kainas iš 4000 LTL į 2000 LTL. Pro šalį praeidamas žmogelis domisi:
– Sakykit, o kodėl jie taip atpigo?
– Taigi va, Kalėdinės akcijos baigėsi.