Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Edita Kratulytė, psichologė   |   2015-10-02

Psichologas: sielvartas emigracijoje

  
Psichologas: sielvartas emigracijoje
© Pixabay.com
Išgyvenamos emocinės reakcijos dažniausia yra pyktis, kaltė, nerimas, liūdesys ir neviltis.
Didžioji dauguma stengiasi visa išgyventi tylomis, nes juk nepasiguosi mamai ar kitam artimam žmogui, likusiam Lietuvoje, kad tau blogai.

Žmonės, išsikraustę gyventi į kitą šalį, visada išgyvena skirtingo intensyvumo sielvartą ir netektį. Sakysite – kokia nesąmonė, aš išsikrausčiau tam, kad gyventi geriau, aš čia turiu puikias sąlygas, puikų darbą, mano vaikai turės geresnes perspektyvas gyvenime...

Žinau, tuo patikėti sunku, ir dėl to didžioji dauguma stengiasi visa išgyventi tylomis, nes juk nepasiguosi mamai ar kitam artimam žmogui, likusiam Lietuvoje, kad tau blogai.
Kas yra sielvartas?
Sielvartas yra normali reakcija į netektį. Visokią netektį. Tai gali būti fizinė netektis, kuri žinoma, kaip artimo žmogaus netektis, socialinė netektis: partnerio netektis arba skyrybos bei profesinė netektis: darbo netektis.
 
Išgyvenamos emocinės reakcijos dažniausia yra pyktis, kaltė, nerimas, liūdesys ir neviltis. Fizinės reakcijos į sielvartą: miego problemos, apetito pokyčiai, fiziniai simptomai arba liga.
 
Visi šie pokyčiai yra susiję su gedulo išgyvenimu, nes su nauju gyvenimu svečioje šalyje ir atradimais neabejotinai prarandame savo šalį, savo identitetą, savo draugus, namus, turėtus santykius, darbą, kultūrą, kalbą. Tai yra labai didelis pasikeitimas ir didelė netektis.
 
Kodėl taip detaliai tai aprašinėju? Todėl, kad apie tai nėra kalbama, nes dažniausia sielvartas ir gedulas yra siejamas tik su artimo žmogaus netektimi, ir yra manoma, kad kažkoks gyvenimo pasikeitimas neturėtų būti jam prilyginamas.
Neretai manome, kad patys sąmoningai pasirinkote išvažiuoti ir dabar neturite teisės skųstis, nes niekas nesupras ir nepalaikys.
 
Jūs gi pasirinkote išvykimą, kaip geresnę galimybę sau ar savo šeimai. Jei jau geresnę – tai koks gedulas? Ir jei galvoti apie galimybes, tikriausia tai yra tiesa.
 
Jūs turite didesnes pajamas, geresnį butą /namą, galite sau leisti pakeliauti, jūsų vaikai turi gerą mokyklą ir kitokią ateitį, todėl šis sielvartas dažnai nukišamas kuo giliau. Kartais „išlendantis“ pykčio priepuoliais, nesuprantamu liūdesiu, nepaaiškinamu kaltės jausmu.
 
Pradedama sirgti daug dažniau arba sergate ligomis, kuriomis niekada nesirgote anksčiau: atsiranda nepaaiškinami galvos skausmai, gali sutrikti lytinė funkcija.
 
Jei jaučiatės panašiai, neleiskite sielvartui gyventi už jus – pripažinkite jį. Ieškokite pagalbos, kalbėkite apie tai su kitais, panašaus likimo žmonėmis.
 
Ieškantiems psichologo pagalbos: galite kreiptis elektroniniu paštu [email protected] Anonimiškumą garantuojame. 
 
 
  

Žymos: Psichologija, Emigracija, Edita Kratulytė

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Moteris, nusėta mėlynėmis, ateina pas šeimos gydytoją ir pasakoja, kad ją sumušė vyras. Gydytojas stebisi: „Aš maniau, kad jis išvykęs“. Moteris: „Aš irgi maniau“.