Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Jolanta Bogužienė   |   Tiesa.com   |   2013-02-24

Psichologės komentaras: marčios vieta anytos namuose

  
Psichologės komentaras: marčios vieta anytos namuose

Greičiausiai daugelis žmonių iš karto įsivaizduoja, ką tai reiškia. Taigi, kaip prasideda jaunamartės gyvenimas šalia anytos, su anyta arba… kitoje barikadų pusėje?

Vos pasigirsite draugėms, kad švęsite vestuves, užgrius sveikinimo lavina. Tačiau pranešę naujieną, kad susituokę gyvensite kartu su anyta, tuoj pat pamatysite surauktas ištekėjusių draugių kaktas. Pasigirs klausimas: ar žinote, kas jūsų laukia? Įdomiausia, kad taip pat reaguoja ne tik ištekėjusios, bet ir vienišos moterys.
Moterys tokioje situacijoje paprastai siūlo gerai pamąstyti, prieš žengiant tokį žingsnį, nes, daugelio įsitikinimu, gyvenimas po vienu stogu su anyta yra greitų skyrybų garantija, ir apskritai jau geriau gyventi kad ir palapinėje, bet atskirai, geriausia – kuo toliau nuo vyro mamos.
 
Bet visi mes žinome, kad gyvenimas diktuoja savo sąlygas, o mes, norime ar nenorime, dažnai prie jų prisitaikome. Taigi, ką daryti ir ko imtis, kad gyvenimas naujuose namuose nevirstų pragaru?
 
Įtakos sferos
 
Pagrindinė ir pirmoji problema įžengus į naujus namus – nepasijusti visagale šeimininke. Suprantama, kad kiekviena moteris nori turėti savo kampą, tačiau marti anytos namuose ne iš karto tampa visaverte gyventoja. Kurį laiką teks tenkintis ilgalaikio svečio pozicija. Ir pripažinkime, kad tai atrodytų visiškai normalu ir skambėtų logiškai, jeigu mes kalbėtume apie kokius nors kitus žmones, o ne apie anytą ir marčią. Kai kalba pasisuka apie šias dvi personas, reikalas tampa kur kas jautresnis.
 
Marčiai reikėtų prisiminti, kad ji atėjo į namus, kuriuose ir iki jos virė gyvenimas, yra nusistovėjusios tam tikros taisyklės, kurių žmonės laikosi. Beje, ši tvarka per dieną nepasikeis. Tai marti – naujokė ir jai reikėtų taikytis prie kitų namiškių. Nekeldama konflikto galite sulaukti daug pagalbos ir patarimų iš savo vyro, nes jam viskas – kasdienybė, visas taisykles (ir kaip jas apeiti!) jis žino jau seniai.
 
Beje, moterys neturėtų pamiršti, kad kada nors jos irgi galbūt taps anytomis ir pagal jūsų ir vyro mamos bendravimo modelį jie modeliuos savo santykius ateityje. Reiktų mokytis kurti normalius ir pagarba grįstus santykius su anyta, nepamirštant savęs.
Žinoma, kad visi supranta, jog jūs su vyru kaip pora turite įvairiausių pomėgių, tačiau naujuose namuose teks kai kurių jų atsisakyti arba taikytis prie uošvių gyvenimo ritmo. Aišku, reikia tikėtis, kad jie bus tokie pat supratingi, kaip ir jūs, ir suteiks jaunavedžių pora nemažai laisvės.
 
Idealiausia išeitis – pokalbis. Jeigu ketinate surengti vakarėlį, praneškite iš anksto apie tai uošviams. Juk jie gali netgi apsidžiaugti! Norite savaitgalį ilgiau pamiegoti, o namuose triukšmas nuo ankstaus ryto? Pasikalbėkite, netgi galite pasiūlyti malonių užsiėmimų uošviams, apie kuriuo jie jau seniai pamiršę... Galbūt žiūrėdami į jaunus ir įsimylėjusius žmones jie taip pat prisimins savo jaunystę ar atras naujų įdomių veiklų.
 
Meilė ir elementari pagarba
 
Tapusi anytos šeimos nare, pirmiausia atsakykite sau į klausimą, ar galite priimti anytą kaip žmogų ir kaip savo vyro mamą? Jums iš karto reikėtų būti pasiruošus maloniai bendrauti, nes tai teks daryti kiekvieną dieną.
 
Dar vienas labai svarbus aspektas – tai vyro „dalybos“. Jeigu marčiai atrodo, kad anyta nori pasiglemžti jos laimę ir „susigrąžinti“ sūnų, tuomet problema labai didelė, ir kažin, ar pavyks kurti santykius ir normaliai bendrauti. Nes jeigu anyta yra tas žmogus, kuris ne tik nereikalingas, bet ir trukdantis jūsų šeimyninei laimei, galite būti tikra, kad santuokai realus pavojus anksčiau ar vėliau tikrai iškils.
 
Į visus šiuos ir daugiau klausimų reiktų atsakyti dar iki santuokos, nes po to pasukti savu keliu gali būti sunku ne tik emociškai.
 
Ribų nustatymas
 
Adaptuojantis prie naujų pareigų, tai yra ,,marčios“ ir „šeimininkės“, vyro mamos namuose praktiškai visi konfliktai įvyksta ne dėl to, kad marti ar anyta ką nors padarė ne taip, bet todėl, jog būna pažeidžiama vienos ar kitos moters asmeninė erdvė.
 
Patarinėti ir įrodinėti savas tiesas ne laikas. Geriausia santykius buityje aptarti iš anksto. Žinokite (ir susitaikykite su tuo), kad anytos šeiminis statusas yra aukštesnis už jūsų dėl daugelio priežasčių: ji yra jūsų vyro mama, ji – vyresnė, ji – namų šeimininkė, kuriuose jūs ruošiatės gyventi. Bet tuo niekas nenori pasakyti, kad jums amžiams skirtas Pelenės vaidmuo.
 
Tačiau jūsų vaidmuo turi būti aiškiai apibrėžtas dar iki atsikraustymo: kaip anyta įsivaizduoja marčios vaidmenį, ar mato jos indėlį (ir kokį) tvarkantis namuose, ar jai reikia pagalbos. Rodykite iniciatyvą ir aptarkite ne tik esminius klausimus, bet ir visas detales, kurios jums svarbios.
 
Daugeliui moterų labai svarbi virtuvė. Jeigu mėgstate gaminti, būtinai domėkitės, kaip ir ką gamina anyta. Žinoma, kad galite pasisiūlyti kartais vietoj taip mėgstamo vištienos sultinio pagaminti skanią žuvį.
 
Dalydamosi namų ūkio pyragą pasistenkite, kad jums, kaip marčiai, liktų ne kuo daugiau mažesnių pyrago dalių, o vienas didesnis. Neįkyrėkite anytai savo kasdieniais pasiūlymais padėti ir nesisukiokite dviese vienoje virtuvėje. Geriau pagalvokite, ką iš patiekalų ruošiate geriausiai, ką mėgstate sutvarkyti namuose? Taip galėsite pasiūlyti anytai konkrečią pagalbą konkrečią dieną, o ne nuolat ir „kažką“.
 
Psichologų praktikoje, sprendžiant tokias problemas, labai dažnai reikia aptarti ir spręsti indų plovimo problemą. Kad ir kaip buitiškai ir keistai tai skambėtų, tačiau būtent šitai dažnai būna didelės nesantaikos priežastis. Tačiau ši buitinė dilema turi būti išspręsta dar prieš apsigyvenant naujuose namuose.
 
Dar vienas svarbus aspektas – finansai. Nereikėtų anytos gąsdinti naujos suknelės kaina. Geriausia būtų iš anksto susitarti su vyru, kiek ir už ką jūs mokėsite uošvių namuose, tačiau bendras biudžetas greičiausiai būtų didelė klaida.
 
Santykių pamatai
 
Idealūs santykiai tarp marčios ir anytos statomi ne ant emocijų pamatų, o ant tarpusavio pagarbos ir supratimo ir tam tikros distancijos pamatų. Gudri ir protinga marti perspektyvoje turi tapti ne anytos varžove, o jos sąjungininke. Joms abiems nebūtina dalytis žmogų, kuris besąlygiškai myli jas abi.
 
Keletas žingsnių, kurie leis pagerinti tarpusavio santykius su anyta:
 
Gerbkite savo anytą. Galite jos nemylėti, lygiai taip pat, kaip ji jūsų, bet gerbkite ją. Taip galėsite užsitarnauti ir jos pagarbą.
 
Nepataikaukite saldžiai, norėdamos pabrėžti savo sugebėjimus ir vertybes. Laikui bėgant anyta ir pati tai pastebės.
 
Nekalbėkite asmeniniais klausimais, pavyzdžiui, kaip mėgdavote lankytis naktiniuose klubuose, kokie jums patikdavo vyrai. Anyta gali padaryti tam tikras išvadas ne jūsų naudai. Geriau kalbėkite kulinarinėmis temomis, aptarkite vaikų auklėjimą. Tai bus naudingiau.
 
Neapkalbinėkite anytos su draugėmis ar savo šeimos draugais. Anksčiau ar vėliau tai gali pasiekti jūsų vyro ar jos pačios ausis. Tuomet tikrai neužsidėsite pliuso, o tik riebų minusą.
 
Nesiginčykite ir nežeminkite anytos. Turėkite kantrybės išklausyti vyresnio žmogaus nuomonę. Neskubėkite ginčytis ir bartis. Žinoma, kai ta nuomonė kardinaliai skiriasi nuo jūsų, eikite savu keliu, tačiau, pasitaikius progai, būtinai parodykite, kad gerbiate anytą kaip žmogų ir vertinate jos patarimus, jų klausote.
 
 
 
 
 
 
 
 
  

Žymos: Santykiai, Psichologija, Moterys

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Iš supermamų forumo: „Visą naktį verkiau. Patarkite – kodėl?“