Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

tiesa.com   |   2016-10-01

Šabo ritualai

  
Šabo ritualai
© wikipedia.com
Šabo žvakės.

Bet kurios tautybės keliautojui šabo vakarienė šeimoje gali būti viena įdomiausių patirčių kelionėje į Izraelį, įsitikinę kelionių agentūros „Travel Planet“ kelionių ekspertai.


Ar visi žinome, kas yra šabas?

 Tai – šventa maldos ir poilsio diena. Tarptautinių žodžių žodyne šabas (iš jidiš k. šabes < hebr. šabbat – ramybė) apibrėžtas taip: tai septintoji judėjų savaitės diena (šeštadienis), prasidedanti penktadienio vakare ir trunkanti iki saulės nusileidimo šeštadienį: šabas skirtas ilsėtis ir Jahvei garbinti. Ji pradedama švęsti leidžiantis saulei penktadienį. Penktadienio vakarą Izraelio miestuose gyvenimas apmiršta: kai kurios transporto priemonės visiškai nevažinėja, o kitos važinėja daug rečiau, nei įprastomis dienomis. Didžioji dalis parduotuvių uždaromos. 
Šabo šventimas pirmiausia skirtas šeimai, tačiau jame gali dalyvauti ir pakviesti giminės, kaimynai, draugai.
 
Per šabą laikomasi tam tikrų ritualų ir jų eiliškumo. Namų šeimininkė prieš pat saulės laidą uždega dvi žvakes, kad vakaras būtų šventiškas ir ramus, bei paskaito palaiminimo maldą. Po žvakių uždegimo moteris nebegali dirbti jokio darbo – jis per šabą yra draudžiamas. Po to į apeiginę taurę įpilama vyno ir paskaitoma speciali kiduš malda. Šabo metu naudojamos žvakidės bei taurės perduodamos iš kartos į kartą, paprastai vyriausiam vaikui. Tai tarsi santykių tarp kartų, istorijos, papročių ir tradicijų tęstinumo ženklas. 
 
Visą savaitę žydai gyvena ir valgo kukliai, o nuo ketvirtadienio ima gaminti maistą šabui. Šabo vakarienė pradedama įvairiomis salotomis ir farširuota žuvimi. Vėliau valgomas specialus „čolnto“ troškinys, kuris ruošiamas iš mėsos, morkų ir macų tešlos kukulaičių. Kadangi per šabą netgi duonos negalima atsiriekti, gudragalviai žydai sugalvojo pynutę, vadinamąją „chala“. Juk jos nereikia pjaustyti – atsilaužei, ir viskas.
Per šabą prisimenama, jog Dievas sukūrė visatą per šešias dienas, o septintąją dieną ilsėjosi. Taip pat šabas primena izraeliečiams, kad Dievas juos išvedė iš Egipto vergovės.
 
Pagal www.travelplanet.lt
 
  

Žymos: Laisvalaikis, Kelionės

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Auksinis ryklys žvejui:
– Sakyk savo paskutinį norą.