Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Jolanta Bogužienė   |   2016-01-02

Smurto gėla ir užburtas ratas

  
Smurto gėla ir užburtas ratas Tiek fizinis, tiek psichologinis smurtas gana dažnas reiškinys šeimose, tačiau jis yra slepiamas.
Pradėkite nuo šiandien ir dabar vėl mylėti save, nebūkite ir nekentėkite izoliuoti nuo aplinkos draugų, artimųjų, imkitės atsakomybės už savo gyvenimą.

Kiekviena moteris svajoja sukurti šeimą susilaukti vaikų, jaustis mylima ir saugia šalia esančio vyro. Tačiau jei paklaustume, kokias savybes matė draugaudamos su savo būsimais vyrais, moterys prisimins nuostabius santykius.

Na, pastebėdavo negerų dalykų, kad išgėręs ieškodavo priekabių ir buvo labai pavydus, bet tuoj pateisindavo vyro poelgius: viskas iš didelės meilės. Psichologų teigimu, agresijos ar pykčio požymiai jau yra signalas, jog vyras nesugeba reguliuoti vidinės pusiausvyros ir galimai santuokoje jis tai nukreips prieš savo moterį.
Tiek fizinis, tiek psichologinis smurtas gana dažnas reiškinys šeimose, tačiau jis yra labai slepiamas ir apie tai nenorima kalbėti. Tik moterys turi suprasti, kad grąsinimai, žeminimas, menkinimas ar bandymas kontroliuoti tai nėra toks nekaltas elgesys kaip joms atrodo...
 
Smurtautoju negimstama, o tampama
Konsultuojant smurtavusius asmenis ar smurtą patyrusius dažnai tenka išgirsti apie vaikystėje išgyventą smurtą šeimoje, kai tėtis smurtavo prieš mamą, o vaikas buvo liudininkas arba pats patyrė smurtą nuo mamos ar tėčio.Tokie asmenys arba patys smurtauja arba tampa aukomis. Smurtautoju negimstama, o tampama, nes pažeminimas yra patiriamas iš mus supančios aplinkos.
 
Galbūt ne visi vaikystėje patyrę smurtą ir agresiją šeimoje tai daro savo sukurtose šeimose, tačiau scenarijai ir elgesio modeliai dažnai kartojasi. Tai tarsi noras žiauriai atkeršyti, įtvirtinti savo vertę, žeminant kitus už iškentėtą skausmą ir smurtą.
 
Vieniems smurtas patenkinti savo poreikius, norus, nes jų norai svarbiausi. Toks smurtautojas niekada negalvoja, kaip jaučiasi jo auka. Fizinės jėgos pagalba galima nuraminti savyje agresiją, pyktį, menkavertiškumą, nepasitikėjimą. Nemokėjimas priimti neigiamų emocijų ir išvengti beviltiškumo jausmo, trumpam pasijusti stipriu ir visaverčiu, o kitų baimę suvokti kaip pagarba sau.
 
Smurto etapai 
Smurtas šeimoje vyksta pagal tam tikrą modelį ir jį galima suskirstyti į tam tikrus etapus.
 
Pagrindinis – pirmasis etapas – prasideda įtampos auginimu. Smurtautojas tampa vis agresyvesnis, grubus,egoistiškas. Vyras dažnai pradeda izoliuoti moterį nuo draugių ir jai artimos aplinkos. Reikalauja, kad žmona ar draugė daugiau laiko praleistų su vyru. Moteris tampa paklusnia, klausančia, nenori išprovokuoti savo elgesiu vyro. Ji nuolaidžiauja smurtautojui jį nuramindama ir prisitaikydama prie jo. Tarsi tenkina smurtautojo reikalavimus, kad išvengtų smurto protrūkio, lyg apsaugotų jį nuo poreikio naudoti fizinį smurtą prieš ją.
Moterys gerai supranta, kad jeigu patyrė smurtą jau ne pirmą kartą, kad tai dažnės ir stiprės. Tačiau tai bergždžios viltys ir tikėjimas, kad jos kontroliuoja smurtautojo elgesį. O blogiausia tai, kad jos mano, kad jų pastangos elgtis kitaip gali kažką pakeisti ir smurtas nepasikartos. Na, o jeigu taip atsitiks ir vėl, jos prisiims atsakomybę už neišvengiamą antrąjį etapą.
 
Auka turi atsiminti, kad nuo pirmojo karto patirto smurto priklauso aukos ir smurtautojo tolimesni santykiai šeimoje, kurie ir lems tolimesnį gyvenimą. Tačiau moterys visada prisiima sau kaltę nuspręndę daugiau neprovokuoti savo vyro, būti ramiomis ir paklusniomis. Liūdna, tačiau tolimesnis smurtas paneigia tokias viltis. Vyras užsitikrina šeimininko poziciją ir turi teisę kontroliuoti, bausti, o moteris lieka nuolankia ir paklusnia auka. Dažnas smurtautojo posakis būna “reikia pastatyti į vietą” arba ”reikia parodyti vietą, jeigu nežino”... Kuo silpnesnis kitas partneris vadinama auka, tuo smurtautojas dažniau jį naudoja.
 
Silpna ir priklausoma, izoliuota moteris praranda pasitikėjimą savimi vis daugiau ir daugiau sustiprindama smurtautojo padėtį. Auka praranda sugebėjimą realiai susivokti situacijoje.
 
Seka tolimesnis etapas tai smurto proveržis,jis gali trukti nuo kelių minučių iki keletos valandų, šiame etape įdomiausia tai,kad aukai smurtautojas tai pateikia, kad jis nori lyg pamokyti ją, nes negali kontroliuoti savo elgesio. Jis intensyviai bando teisinti savo poelgį, o kai smurtas pradeda dažnėti smurtautojas ir nebando teisintis.
 
Moteriai sunku patikėti kas įvyko. Šiame etape auka ir smurtautojas yra suinteresuoti viską užbaigti. Trečiasis etapas vadinamas medaus mėnesiu. Smurtautojas pradeda atsiprašinėti, perka gėles, dovanas, klaupiasi ir dievogojasi, kad per toli nuėjo. Vėl pažada, ką ir anksčiau, taip nesielgti, bet jeigu auka “gerai,” elgsis ir jo neprovokuos.
 
Jis tikina, jog gali save kontroliuoti ir tai jam gera pamoka gyvenime. Dažnai tokiose situacijos vyrai bando pakeisti ir aplinkinių nuomonę apie save: mes gerti, pradės ieškotis darbo ir t.t. Jis sėkmingai įtraukia visus galinčius jam padėti pasiekti savo tikslo. Auka jau įpratusi prie tokių smurtinių santykių, ji vėl sėkmingai bando prisitaikyti ir tuo patikėti. Jai sunku prarasti priklausomą meilę nuo smurtautojo, kuris yra jos baudėjas ir guodėjas, nes jos aplinkoje jau nebeliko artimųjų.
 
Dažniausiai dar tokiose šeimose būna ir materialinė priklausomybė. Moteris bijo, kad nebūtų atimti vaikai, ji negali ir nepajėgia apsiginti pati nei apginti vaikų. Kol moteris galvoja apie smurtautojo begalinę meilę ir nuoširdumą bei tiki jo pasikeitimu ji sėkmingai eina uždaru ratu iki sekančio smurto proveržio.
 
Padėkite sau
Jeigu Jūs savo gyvenime išgyvenate tokius jausmus kaip baimę, pažeminimą, kontrolę ar jaučiate kaltę, nes jus pastoviai esate kaltinami, menkinami stabtelkite akimirką ir prisiminkite, kokie buvote iki smurto, kaip gyvenote ir džiaugiatės gyvenimu, pasitikėjote savimi, turėjote tikslus ir svajones.
 
Pradėkite nuo šiandien ir dabar vėl mylėti save, nebūkite ir nekentėkite izoliuoti nuo aplinkos draugų, artimųjų, imkitės atsakomybės už savo gyvenimą.
 
Skaudžiausia, kad tai kompleksinė problema ir nukenčia ne tik auka, bet ir esantys toje aplinkoje – tai mūsų vaikai, o jiems tokia aplinka palieka skaudžius randus ateityje jau suaugusiųjų gyvenimuose. Nebūkite abejingi sau ir kitiems!
 
Prisiminkite, kad žodžiuose meilė, pagarba ir švelnumas nėra vietos nei psichologiniam, nei fiziniam smurtui. Tai nesuderinami dalykai mylint vienas kitą bei pasitinkant gyvenimo saulėlydį kartu.
  

Žymos: Jolanta Bogužienė, Santykiai, Psichologija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kalbasi du bičiuliai:
– Ką darytum, jei dykumoje sutiktum nuodingą gyvatę?
– Aš ją nušaučiau.
– O jei neturėtum šautuvo?
– Aš ją nudurčiau.
– O jei neturėtum peilio?
– Klausyk, kieno tu pusėje: mano ar gyvatės?