Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Parengė Evelina Uždavinytė   |   2010-06-02

Visagalis futbolas

  
Visagalis futbolas

Birželio 11-ąją milijonai pasaulio moterų mielai pasiimtų mėnesio atostogas ir dingtų iš namų. Kodėl? Tą dieną Pietų Afrikos Respublikoje prasidės Pasaulio futbolo čempionatas, o mylimi vyrai savo antrąsias puses demonstratyviai iškeis į futbolą.

ent="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type">

Pirmąkart Afrikoje

 

Johanesburgo „Soccer City“ arenoje startuosiančiame 19-ajame pasaulio futbolo čempionate bus sužaistos 64 rungtynės, po kurių ir paaiškės, ar dabartiniams planetos čempionams italams pavyks apginti savo titulą, ar nugalėtojais taps kitos šalies rinktinė.

 

Beje, tai bus pirmosios pasaulio pirmenybės, rengiamos Afrikos šalyje. Oficialus pirmenybių talismanas – leopardas Zakumis. Raidės „ZA“ reiškia Pietų Afriką, o „kumi“ reiškia skaičių 10. Talismano autorius yra Andriesas Odendaalis iš Keiptauno miesto. Vaikinui tėra vos 14 metų. Jis gimė 1994 metais, t. y. tais pačiais metais, kai gimė ir Pietų Afrikos Respublikos demokratija.

 

Bet grįžkime į paprastų šeimų kasdienybę. Jau dabar moterys dejuoja, kad futbolas jų normalų gyvenimo ritmą mėnesiui išmuš iš įprastų vėžių. Dailiosios lyties atstovės niekaip nesuvokia, kodėl vyrai taip žavisi futbolu. Atsakymą pateikė psichologai. 

 

 

Penkios priežastys, kodėl vyrai dievina futbolą

 

1 Futbolas stiprina vyrišką draugystę

 

Futbolo stadione ar prie televizoriaus vyrukų kompanija gali aistringai piktintis žaidėjų veiksmais, draugiškai staugti, kai mylima komanda įmuša įvartį ir gausiai laistyti pergalę alumi. Po mačo vyrai jaučiasi taip, lyg patys būtų laimėję rungtynes ir tampa neišskiriamais draugais

 

 

2 Rungtynės patenkina kovų troškimą.

 

Grumtynės už būvį – tai vyro prigimtis. Futbolo aikštė – tai šiuolaikinės kovos laukas. Priešininko vartų paėmimas, puolimo strategija, fizinė ištvermė ir pergalės troškimas... Vyras, stebėdamas šį sporto spektaklį, realizuoja savo, kaip kario, instinktus.

 

 

3 Numalšina žygdarbių alkį

 

Aistrą futbolui sukelia vyriškoje sąmonėje egzistuojantis instinktas, kuris siūlo patikimą būdą išspręsti problemą – išmėginti jėgas susidūrus kaktomuša su priešininku. Ir, žinoma, jį nugalėti, įmušant įvartį.

 

Gyvenime visada yra vietos žygdarbiui. Būtent todėl mėgstame žiūrėti filmus apie pasaulio išgelbėjimą, būtent todėl vyrai mėgsta futbolą.

 

 

4 Futbolas – tai azartas

 

Vyrai mėgsta sportą, nes tai stipriųjų ir gražiųjų, kuriems jie priskiria ir save, žaidimas. Be to, vyrai – labai azartiškos būtybės.

 

 

5 Vyrai mėgsta vadovauti

 

Futbolas – komandinis žaidimas, o bet kuriame komandiniame žaidime yra kapitonas. Bet kuris futbolo sirgalius sielos gilumoje yra kapitonas. Arba treneris. Arba teisėjas. Jūs tik paklausykite, kaip, žiūrėdamas rungtynes, jūsų sutuoktinis ar draugas vadovauja žaidėjams! Kokios replikos, nepatenkinto vado nurodymai ir grimasos!

 

 

Įdomūs faktai apie futbolą

 

Šio žaidimo šaknys siekia Antikos laikus.

 

Renesanso laikais Italijoje buvo žaidžiamas „calcio“ (dar ir dabar italai futbolą vadina šiuo žodžiu).

 

Toks futbolas, koks žinomas šiandien, buvo pradėtas žaisti 1848 m. Anglijoje.

 

1863 m. paskelbtos pagrindinės futbolo taisyklės (svarbiausia jų – kamuolį rankomis gali liesti tik vartininkas). Tais pačiais metais įkurtas pirmasis futbolo klubas „Sheffield Football Club“.

 

1872 m. lapkričio 30 d. Glazge įvyko pirmosios tarptautinės futbolo rungtynės. Stebint 4000 žiūrovų, Anglijos ir Škotijos komandų susitikimas baigėsi 0:0.

 

1888 m. prasidėjo pirmosios Anglijos futbolo pirmenybės.

 

1904 m. gegužės 21 d. Paryžiuje susirinko 6 Europos valstybių futbolo sąjungų delegatai ir įkūrė Tarptautinę futbolo asociacijų federaciją, sutrumpintai FIFA. Šiandien jos narėmis yra 203 šalys.

 

1908 m. Londono olimpiadoje vyko pirmasis oficialus futbolo turnyras. Dalyvavo tik 6 Europos komandos. Nugalėtojais tapo Didžiosios Britanijos futbolininkai.

 

1930 m. nutarta kas ketverius metus rengti pasaulio futbolo pirmenybes. Pirmasis Pasaulio taurės turnyras įvyko Urugvajuje, nes šios šalies futbolininkai buvo tapę dviejų olimpiadų nugalėtojais.

 

1958 m. pradėtos futbolo transliacijos per televiziją. Pasaulio futbolo čempionatai yra labiausiai žiūrimos tarptautinės sporto varžybos. Pvz., 1998 m. finalą tarp Prancūzijos ir Brazilijos žiūrėjo 1,7 mlrd. žmonių.

 

 

Futbolas Jungtinėje Karalystėje


Senovės Anglijos atskirose gyvenvietėse vykdavo taip vadinamieji „mūšiai su kamuoliu“. Žmonės dideliais būriais susirinkdavo tarp dviejų kaimų ir stengdavosi nuvaryti kamuolį į varžovų kaimo turgaus aikštę. Jų devizas – pergalė bet kokia kaina.

 

Panašios varžybos vykdavo ir Anglijos Derbio mieste. Jos prasidėdavo vidurdienį, o baigdavosi saulei nusileidus. Žaidžiant buvo naudojamas odinis kamuolys (dažniausiai pripūsta ir aptraukta oda kiaulės pūslė). Šį kamuolį reikėdavo įvaryti į vienus ar kitus miesto vartus, esančius priešingose miesto dalyse.

 

Žaidėjų skaičius siekdavo iki kelių šimtų, o pasibaigus žaidimui miesto gatvės būdavo panašios į mūšio lauką. Todėl 1314 m. Londono meras karaliaus Edvardo II vardu uždraudė miesto centre žaisti futbolą, „nes žaidėjai kelia baisų triukšmą gatvėse ir pridaro daug blogo“. Vėliau šį žaidimą draudė Edvardas III (1349 m.), Ričardas II (1389 m.), Henrikas IV (1401 m.), Henrikas VII (1491 m.), karalienė Elžbieta I (1602 m.).

 

XIX a. pradžioje Anglijos mokyklose, koledžuose, universitetuose steigėsi futbolo klubai ir komandos. 1857 m. spalio 21 d. buvo įsteigtas pirmasis pasaulyje futbolo klubas „Sheffield“. Tais pačiais metais Kembridžo universiteto komandos surengė pirmąjį šiuolaikinio futbolo čempionatą. Tuo metu kiek buvo komandų, tiek egzistavo ir žaidimo taisyklių.
1863 m. spalio 26 d. Londone susirinko įvairių klubų atstovai. Tą dieną buvo galutinai nuspręsta – žaidėjui kamuolį liesti ranka griežtai draudžiama. Visi, kurie su šia taisykle sutiko, susibūrė į Futbolo asociaciją. Ši data ir laikoma šiuolaikinio futbolo gimimo diena.

 

 

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

„Po penkiasdešimties gyvenimas tik prasideda“, – pagalvojo jis ir įsipylė 50 g.