Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2017-02-04

Amerikietis iš kosmoso grįžo jaunesnis

  
Amerikietis iš kosmoso grįžo jaunesnis
© youtube.com stopkadras.
Astronautai broliai dvyniai Markas (kairėje) ir Scott'as Kelly.
Stulbinantis faktas paaiškėjo ištyrus astronauto chromosomas.

Beveik metus kosmose praleidęs astronautas į žemę grįžo pasikeitęs ne tik viziškai, bet ir atjaunėjęs – tai įrodyta moksliškai.

Žinia, astronautų sveikata ir fiziniai duomenys yra itin kruopščiai tiriami tiek prieš išvyką į kosmosą, tiek sugrįžus iš jo. O kai buvo patikrintas Jungtinių Amerikos Valstijų atstovas Scott’as Kelly, tarptautinėje kosminėje stotyje išbuvęs 340 dienų, mokslininkai neteko amo.
Tai, kad iš kosmoso grįžęs Scott’as per tą laiką numetė beveik 7 kilogramus svorio, nieko nestebino, įdomu pasirodė tai, kad jis buvo 5 cm aukštesnis nei prieš išvyką, tačiau dar vienas pokytis privertė išsižioti net visko mačiusius Niujorko Cornello medicinos universiteto mokslininkus.
 
Pasirodo, S. Kelly kosmose atjaunėjo. Tai paaiškėjo ištyrus 52 metų astronauto telomeras – žmogaus chromosomų dalis, kurios sulig amžiumi trumpėja, o Scott’o organizme jos ėmė augti.
 
Dar didesnę nuostabą sukėlė astronauto duomenų palyginimas su jo brolio dvynio Marko telomeromis – žemėje buvusio vyro chromosomose analogiškų pakitimų nepastebėta.
 
„Galbūt taip atsitiko todėl, kad tarptautinėje kosminėje stotyje žmogus yra priverstas treniruotis ir valgyti pagal labai griežtai kontroliuojamą režimą.
 
Kosmosas – tai ne žemė, negali bet kada mesti treniruočių ir eiti į barą“, – galimas tokių pokyčių priežastis įvardijo minėto universiteto mokslininkas Christoper’is Mason’as.
 
Anot jo, toks atradimas kelia ne tik nuostabą, bet ir rūpestį, mat telomerų pailgėjimas gali būti siejamas su vėžiniais susirgimais, jeigu tokia versija pasitvirtintų, iškiltų grėsmė ateities žmonių ekspedicijoms į kosmosą.
S. Kelly yra vienas iš ilgiausiai nepertraukiamai kosmose prabuvusių žmonių.
  

Žymos: kosmosas, scott kelly, astronautai, tarptautinė kosminė stotis,

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Naktį žmogelio mašinoje suveikia signalizacija. Išlekia jis tik su šlepetėmis ir chalatu į kiemą, o ten prie jo automobilio stovi trys žaliūkai su treningais. Vienas sako:

– Šaunuolis, greitai raktelius atnešei.