Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   webmd.com   |   2015-10-18

Ar kasdien naudojami daiktai gali sukelti vėžį?

  
Ar kasdien naudojami daiktai gali sukelti vėžį? Vėžį sukelti gali ir kasdieną buityje naudojami produktai.

Vėžys egzistavo visą žmonijos istoriją. Mokslininkai tai vadina grėsmingiausia XXI amžiaus liga. Ekspertai teigia, kad vėžio priežastys gali būti ne tik paveldimumas, bet ir įtakojamas išorės veiksnių. Internetinė svetainė webmd.com aptaria kasdieninio naudojimo daiktus, kurie, įtariama, kad gali sukelti šią baisią ligą.

Dirbtiniai saldikliai

Nėra jokių moksliškai patvirtinančių įrodymų, kad dirbtiniai saldikliai padidina tikimybę susirgti vėžiu. Vienas mokslinis bandymas buvo atliktas su žiurkėmis, jų kūnams sacharinas buvo pavojingas, tačiau jų kūnai į sachariną reaguoja kitaip nei mūsų. Mokslininkai teigia, kad žmonių organizmas yra daug atsparesnis. 


Rentgeno spinduliai


Prieš atliekant rentgeno nuotraukas, ne be reikalo dantistai savo pacientus apdengia švino paklodėmis. Netgi mažiausia spinduliavimo dozė padidina šansą susirgti vėžiu. Kuo daugiau spinduliavimo, tuo didesnė tikimybė. Iki šiol nėra nustatyta, koks spinduliavimo kiekis yra saugus.
 
Mobilieji telefonai
Šis prietaisas, kurį mes naudojame ir nešiojame šalia savęs kasdien, suteikia mums radioaktyvų spinduliavimą. Tačiau, ar tai tkrai veikia mūsų kūną dar nėra nustatyta. Saugumo tikslais mobiliuosius telefonus reikėtų naudoti tik trumpiems susirašinėjimams, opokalbiams naudotis laisvų rankų įranga.
 
Mėsa 


Nevarbu ar mėsa apdorota ar šviežia, jos vartojimą gydytojai pataria mažinti. Tik vienas dešrainis per dieną gali padidinti tikimybę susirgti vėžiu. Visoje mėsoje randami nitratai sukelia vėžį. Rūkytoje ar keptoje aukštoje temperatūroje mėsoje susidaro pavojingi junginiai.
 
Vanduo plastikiniuose buteliuose


Jei butelis iš skaidraus plastiko, jis veikiausiai pagamintas iš bisfenolio A (BPA). Šį chemikalą naudojama plastiko gamybai. Bet ar skysčių ir maisto naudojimas iš bisfenolio A plastikinių indų gali sukelia vėžį? Maisto ir vaistų priežiūros tarnyba (angl. Food and Drug Administration, FDA) teigia, jog ne.
Seksas
Žmogaus popilomos virusas (ŽPV) - labiausiai paplitusi infekcija pasaulyje. Lytinių takų ŽPV infekcija gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Dažniausiai ši infekcija išnyksta pati, o kad apsisaugotume nuo jos reikėtų naudoti apsisaugojimo priemones lytinio akto metu.
 
Dantų plombavimas 


Ekspertai teigia, kad gyvsidabriniai dantų užpildai yra visiškai saugūs. Dantų plombavimas gyvsidabrinėmis plombomis nesiejamas su vėžiu ar kitomis ligomis.


 
Kava 
Jei negalite dienos pradėti be kavos, nesijaudinkite, yra gera naujiena kavos mėgėjams. Nauji tyrimai atskleidė, kad kavos vartojimas nedideliais kiekiais sumažina tikimybę susirgti odos, kepenų ir gaubtinės žarnos vėžiu.
 
Antipersperantai, dezodorantai


Mokslininkams reikia atlikti daugiau tyrimų ar naudojant kasdienius antipersperantus, dezodorantus jie padidina šansus susirgti krūties vėžiu. Dezodorantai blokuoja kvapą, o atiperspirantai sustabdo prakaitavimą. Daugybė chemikalų hormonų estrogenams skatina vėžio ląstelių augimą. Įskaitant benzilparabeną, butilparabeną metilparabeną ir propilparabeną.
 
Fluoridas 


Šis junginys randamas vandenyje, maiste, dantų pastose ir dantų skalavimo skysčiuose. Daugybėje atliktų tyrimų rodo, kad fluoridas nesiejamas su vėžio atsiradimu. Jei jaudinatės dėl geriamo vandens, galite sužinoti fluorido kiekį, susisiekę su aplinkos apsaugos agentūra (angl. Environmental Protection Agency, EPA). Jei fluorido kiekis per didelis, pakeiskite geriamąjį vandenį mineraliniu vandeniu, ten fluorido mažiausiai.
 
Namų ūkio priemonės
Daugybė pesticidų, dažų, valiklių išskiria dujas, kurios žinomos kaip lakieji organiniai junginiai. Šios dujos yra siejamos su vėžio atsiradimu žmonėms ir gyvūnams. Rekomenduojama rinktis produktus, kurie išskiria mažiau dujų, turi mažiau lakiųjų junginių. Vengti namų ūkio priemonių pažymėtų: 
ėdančioji medžiaga (angl. corrosive),
 stipriai dirginančių (angl. severely irritating),
 labai degių (angl. highly flammable), 
nuodingų (angl. poison).
 
Elektros linijos


Elektros naudojimas turi itin mažą radiacijos poveikį. Nėra jokių įrodymų, kad tai galėtų sukelti vėžį. Užtikrintisaugumui reikėtų laikytis ištiestos rankos atstumo nuo elektros prietaisų. Jei gyvenate netoli elektros tiekimo linijų, galite įsigyti specialų daviklį nurodantį ar elektros energija yra per stipri (angl. EMF Meter).
 
Oro užterštumas
Kąsmet pasaulyje nuo oro užterštumo miršta 220 tūkst. žmonių (daugiausiai Azijos šalyse). Oro užterštumas siejamas su plaučių vėžio sukėlimu. Išvengiant didesnės rizikos, reikėtų klausyti pranešimų apie padidėjusį oro užterštumą, tuomet dažniau likti uždarose erdvėse.
 
 
  

Žymos: Vėžys, Sveika gyvensena

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Koks tavo intelekto indeksas?
– Tiksliai nežinau... Pragyvenimui pakanka...