Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   savaite.lt   |   2016-08-06

Ir pusryčiams, ir pietums, ir vakarienei

  
Ir pusryčiams, ir pietums, ir vakarienei Dietologai nerekomenduoja vartoti greito pagaminimo košių bei dribsnių.
Nors daugeliui kruopos asocijuojasi su košėmis, iš tiesų jas galima naudoti labai įvairiai – galima gaminti ir pagrindinį patiekalą ar garnyrą, naudoti sriuboms, salotoms.

Košės – puikus pusryčių ir vakarienės maistas. Beje, per pietus dažnai irgi neapsieiname be jų garnyro.

Kruopos, iš kurių verdame košes, – tai sveiki ir skaldyti grūdai. Jie gali būti įvairiai apdorojami. Grūdų šlifavimas – tai luobelių ir gemalų pašalinimas, o grūdų poliravimas – viršutinio sluoksnio šalinimas; tokiu atveju paviršius tampa lygus, blizgantis, bet grūdo maistinė vertė sumažėja.
Kurios kruopos vertingiausios?
 
Bene pačios maistingiausios iš visų kruopų yra grikių kruopos, gaminamos iš nulukštentų ir technologiškai apdorotų grikių grūdų. Juose yra visų svarbiausių maistingųjų medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, daug kalcio, fosforo, jodo, vitaminų B1, B2, PP, E. Jos savyje neturi glitimo.
 
Grikiai būna kepinti arba nekepinti. Kepinti – rudos spalvos, jų virti nereikia, nes jie jau termiškai apdoroti. Pakanka juos iš vakaro užmerkti ir ryte tik pašildyti iki tinkamos valgyti temperatūros. Nekepintų grikių skonis visiškai skiriasi nuo kepintų.
 
Sorų kruopos – šlifuoti sorų branduoliai. Sorų kruopos pagal spalvą skirstomos į geltonąsias, baltąsias, raudonąsias ir pilkąsias. Sorų kruopų skonis paprastai skiriasi, priklausomai nuo rūšies. Kad soros nebūtų karčios, prieš virdami nuplikykite jas verdančiu vandeniu. Geltonosios sorų kruopos nekarčios, greitai virškinamos. Jose gausu baltymų, nikotino rūgšties, vario, mangano, cinko, krakmolo, yra šiek tiek riebalų ir ląstelienos.
 
Kvietinės kruopos gaunamos susmulkinus kviečių grūdus. Manų kruopos – kvietinių miltų gamybos metu atrenkamos smulkios baltos spalvos kruopelės. Manų kuopos mažiausiai vertingos iš visų kruopų, nes jos stipriai apdorotos.
 
Miežinės kruopos turi daug angliavandenių ir baltymų. Jos gerina virškinimą ir yra naudingos sergant žarnyno ligomis. Pagal dydį šios kruopos skirstomos į stambiausias, pailgas ovaliais galais ir rutulio formos kruopeles.
Perlinės kruopos – vertingiausios iš miežinių giminės. Šios kruopos beveik nevalomos, todėl jose yra daug balastinių medžiagų. Nors perlinių kruopų košėje yra mažiau vitaminų nei avižinėje, ji taip pat gerina virškinimą bei teikia energijos. Pagrindinis jų privalumas – didelis fosforo kiekis. Perlinėse kruopose yra lizino. Perlinių kruopų košė ilgai virškinama, tad pagerina medžiagų apykaitą.
 
Kruopos yra lengvai virškinamos, jose gausu vitaminų, mikroelementų, maistinių medžiagų, todėl tinka ir seniems, ir mažiems. Vaikams kruopų košes rekomenduojama duoti nuo 6 mėnesių.
 
Nors daugeliui kruopos asocijuojasi su košėmis, iš tiesų jas galima naudoti labai įvairiai – galima gaminti ir pagrindinį patiekalą ar garnyrą, naudoti sriuboms, salotoms.
 
Dietologai nerekomenduoja vartoti greito pagaminimo košių bei dribsnių, nors tai taupantiems laiką žmonėms ir patogu. Presuojant dribsnius, lieka mažiau naudingų medžiagų. 
  

Žymos: Sveikas maistas, košė

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Niekas taip negadina taikinio, kaip šūvis.