Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Lana Povilaikienė   |   wikipedia.lt, 15min.lt   |   2015-11-18

Kada pasakyti STOP jau vėlu

  
Kada pasakyti STOP jau vėlu
© Pixabay.com
Gyvenkite saikingai.
Geriausias sprendimas – mėgautis gyvenimu, o jo teikiamus malonumus ragauti labai saikingai.

Senolių išmintis byloja: „Kas per saiką – tas nesveika. Su saiku gyvensi – su laiku pasensi.” Bepigu senoliams tokią išmintį žarstyti, kai jų laikais pagundos buvo ant pirštų suskaičiuojamos. O ką daryti šiandienos žmogui, kai kasdien susiduriame su daiktais, produktais ar net gamtos reiškiniais, kurių tam tikra dozė gali būti mirtina?

POLIVITAMINAI. Mirtina dozė žmogui yra 5000 vienetų (tabletėmis) per parą. Vitaminai organizmui naudingi tik nedidelėmis dozėmis. Yra net toks medicininis terminas – hipervitaminozė. Perdozavus vitamino A, gali pasireikšti galvos svaigimas, pykinimas, stiprus galvos skausmas, pulso padažnėjimas, galimi traukuliai ir sąmonės netekimas. Padauginę vitamino B1, susidursite su inkstų ir kepenų veiklos nepakankamumu, D2 – skatina vėmimą, silpnumą, karščiavimą. Hipervitaminozė pasireiškia padidėjusiu troškuliu, aukštu kraujospūdžiu, dusuliu, pulso sulėtėjimu.
SAULĖ. Mirtinas gali būti 8 valandų nuolatinis buvimas saulės kaitroj. Gauti saulės ar karščio smūgį yra visai paprasta – užtenka vos keletą valandų ,,pakepti” be jokio galvos apdangalo ar nesilaikyti kitų apsaugos nuo saulės priemonių. Žmogus pajunta silpnumą, pykinimą, galvos skausmą, pakyla aukšta temperatūra, sutrinka kvėpavimas, širdies ritmas, netenkama sąmonės.
 
DRUSKA. 250 gramų šio cheminio junginio – taip pat mirtina dozė. Tik šį kiekį reikia suvartoti iš karto. Druskos perteklius labai smarkiai skatina kraujospūdžio padidėjimą. Lietuviai per dieną suvartoja beveik dvigubai daugiau druskos negu rekomenduojama. Dėl per didelio jos vartojimo padidėja insulto rizika.
 
ALKOHOLIS. Medikai teigia, kad mirtina dozė yra 1,5 l degtinės vienam žmogui. Promilė – 1000-oji kieno nors dalis. Pavyzdžiui, viena promilė alkoholio kraujyje reiškia, kad vienam litrui kraujo tenka vienas mililitras gryno alkoholio. 0,5 l degtinės turi apytiksliai 200 ml gryno alkoholio. Mirtina dozė yra 5–6 promilės, tai būtų 400–450 ml gryno alkoholio.
 
KAVA. 150 puodelių ekspreso kavos – ir jūs kalbatės su angelais. Mirtina dozė priklauso nuo žmogaus svorio ir kitų individualių savybių. Riba gali svyruoti iki 200 puodelių, tačiau rezultatas aiškus.
2005 m. leidinyje ,,2005 Forences Science Inernational” išspausdintas straipsnis apie du mirtino apsinuodijimo kofeinu atvejus.
Teigiama, jog mirtina dozė – 5 gramai kofeino (kiti šaltiniai rašo, kad suaugusiam žmogui – 10 gr). Kad tiek kofeino atsirastų organizme, reikia išgerti 24 litrus kavos. Viename puodelyje normalaus stiprumo kavos kofeino koncentracija turėtų būti 2,5–7 mg/l. Tinklalapis ,,Death By Caffeine” informuoja, jog mirti galima nuo 6 gr kofeino 45 kg kūno masės.
 
NIKOTINAS. Pagal mokslininkų skaičiavimus paskutiniąja gali tapti 94-oji cigaretė, jei tiek bus rūkoma vienu prisėdimu. Tyrimai, atlikti su žiurkėmis, rodo, kad šios miršta nuo 50 mg nikotino 1 kg svorio. Žmogui pakanka mažesnio kiekio, nuo 0,5 iki 1 mg vienam kilogramui. Vidutinė nikotino dozė cigaretėje yra 0,8 mg. Užtenka vieną paskui kitą surūkyti pusę bloko cigarečių ir vartai į anapus atsiveria.
 
VANDUO. Net per didelis kiekis vandens gali turėti rimtų pasekmių. Teigiama, kad 6–8 litrai vandens per dieną – jau mirtina dozė žmogaus organizmui. Intoksikacija vandeniu gresia visada, jei stengsitės troškulį numalšinti bet kaip – gerdami labai daug vandens. Tai mažiausiai nefiziologiška.
 
Ekspertai teigia, kad optimalus vandens kiekis yra aštuonios stiklinės per dieną kartu su vaisiais, turinčiais daug vandens, kava ar arbata. Taigi, faktiškai geriamojo vandens kiekis turėtų sudaryti keturias penkias stiklines per dieną. Fizinio krūvio metu skysčių kiekis turėtų būti ne didesnis nei 900 ml per valandą, kas tai bebūtų – vanduo ar energetiniai gėrimai.
 
Tarptautinio maratono asociacija rekomenduoja „gerti tik troškuliui numalšinti“, ir ne daugiau. Tai reiškia 0,03 l/kg, kas 100 kg žmogui sudarytų tris litrus vandens. Būtina įvertinti išgerto ir išprakaituoto ar su šlapimu išskirto skysčio kiekį.
 
ELEKTRA. Jei kas nors sumąstytų drėgnomis rankomis paimti vinį ir ją įkišti į elektros lizdą, tai pajustų 0,1–0,2 ampero iškrovos jėgą. Po kelių sekundžių sustotų širdies veikla.
 
DEGUONIS. Užtenka vos 4 minutes nekvėpuoti po vandeniu ir žala smegenims jau padaryta. Po 6 minučių uždustume visai. Nors šį laiką įmanoma prailginti, kai kurie narai po vandeniu nekvėpavę išbūna net iki 20 minučių.
 
Esant normaliam atmosferos slėgiui, ore yra 21 procentas deguonies. Kai ši koncentracija nukrinta žemiau 11 procentų, mirštama dėl deguonies stokos. Per didelis deguonies kiekis taip pat žudo, nes per keletą dienų prasideda plaučių uždegimas.
 
ŠALTIS. Nustatyti mirties nuo šalčio ribas yra sunkiau. Žmogus paprastai užgęsta, kai kūno temperatūra nukrinta iki 21 laipsnio Celsijaus, tačiau per kiek laiko tai nutiks, priklauso nuo to, kiek žmogus ,,pripratęs prie šalčio”, ir nuo to, ar pasireiškia paslaptinga latentinė miego būsena, nes tokių atvejų būta.
 
UODAI. Mirtį atnešanti dozė – 500 000 įgėlimų. Uodo patelė geba iščiulpti apie 5 mg arba 0,005 ml žmogaus kraujo. Nesukeldamas pavojaus gyvybei, žmogus gali prarasti iki 15 % kraujo. Jei netektų 2–2,5 l, grėstų mirtis.
 
ŠOKOLADAS. Jei iš karto suvalgytumėte 85 normalaus dydžio šokolado plyteles, tai irgi būtų akimirka, kada STOP pasakyti jau vėlu.
 
Geriausias sprendimas – mėgautis gyvenimu, o jo teikiamus malonumus ragauti labai saikingai.
 
  

Žymos: Sveikata, Pavojus, Saikas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Žmogelis užeina į kažkokį pusiau legalų naktinį klubą. Žodžiu, tokį, kur kazino ir panašios pramogos. Mato, prie vieno stalo sėdi pora vyrukų ir žaidžia pokerį su šunimi. O šuo taip visai guviai kortas mėto, tarpais muša ir pan. Žmogelis prieina prie to stalo ir klausia:
– O, tai matyt labai protingas šuo?
– Ne, – tarė vienas iš žaidėjų, – kai jis gauna gerą kortą, ima vizginti uodega.