Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

tiesa.com   |   elegancija.eu   |   2014-01-18

Kaip geriau išsimiegoti?

  
Kaip geriau išsimiegoti? Geram miegui svarbi miegamojo aplinka ir veikla prieš miegą.

Kada paskutinį kartą gerai išsimiegojote? Jei atsakymas yra „praėjusią naktį“, nebeskaitykite toliau, negaiškite laiko.

 Jei atsakymas yra „prieš keletą savaičių“, tada šis tekstas Jums. Jei atsakymas būtų „neatsimenu“, liaukitės skaitęs šį tekstą ir iškart važiuokite pas gydytoją. Nemiga arba bloga miego kokybė gali paveikti darbą, asmeninius santykius, kelti pavojų gyvybei (kasmet Europoje nuo išsekimo ir pervargimo žūsta daugiau kaip 50 tūkstančių vairuotojų) ir, kas blogiausia, verčia Jus jaustis visada pavargusiu. Jei tai laikinas reiškinys, galbūt „kalti“ tik dienotvarkės pasikeitimai, nauja mergina (žmona), skirtingos laiko juostos ar problemos darbe. Tokiu atveju pernelyg nerimauti neverta. Tačiau jei tai trunka jau ilgai, laikas susiimti.
 
Ką daryti?
 
Pradžiai, užmirškite migdomuosius ir alkoholį. Bet kokie vaistai ugdo priklausomybę (kai kurie medikai tvirtina, kad būtent migdomieji ir sukelia daugiausia nemigos atvejų visame pasaulyje), o alkoholis, nors ir padeda užmigti greičiau, tačiau dar greičiau pradeda trukdyti tą patį miegą.
Įmanoma ir be vaistų susikurti aplinką, kurioje pabusite neskaudančia nugara, neskaudančia galva ir negirdėsite draugės ar žmonos priekaištų dėl knarkimo. Svarbiausia yra atkreipti dėmesį į šiuos veiksnius:
 
 
Patalynė
 
Egiptietiška medvilnė, satinas, šilkas... Ignoruokite pardavėjų gražbylystę. Vienintelis iš tikrųjų ką nors reiškiantis dalykas yra bet kuri medžiaga, prie kurios smagu ir minkšta prisiliesti.
 
Tinkamas lovos dydis
 
Atminkite, lovoje Jūs praleidžiate trečdalį savo gyvenimo. Vadinasi, ji turi būti patogi. Didelė. Erdvi. Kuo daugiau erdvės miegančio žmogaus „manevrams“, tuo daugiau galimybių kūnui pačiam susirasti jam patogią padėtį. Romoje ypač kilmingu buvo laikomas miegas „kryžiaus“ poza – ant nugaros, atmetus rankas į šonus, dėl to ir lovos ten buvo didelės, bent jau aristokratų namuose. Žinoma, tai nelabai romantiška draugės ar žmonos atžvilgiu, tačiau, jei jau miegate, vadinasi, miegate. Didelės įstrižainės televizorius miegamajame gali palaukti, svarbiausia – didelė lova.
 
Miego trukmė
 
Sakoma, kad Napoleonas miegojo keturias valandas per parą, ir to jam užteko. Na, ir kas? Karą jis vis dėlto pralaimėjo ir gyvenimą baigė tremtyje. O Ronaldas Reiganas miegojo aštuonias valandas per parą ir laimėjo visus karus. Daugelis žmonių mano, kad gali apsieiti ir su penkiomis valandomis miego, tačiau optimalus miego valandų skaičius vis dėlto yra nuo septynių iki devynių valandų. Tik per tokį laiko tarpą organizmas gali pereiti visus naktinio miego ciklus, trunkančius po pusantros valandos.
 
Puiki pagalvė
 
Net jeigu visą savo gyvenimą miegate pernelyg nekeisdamas pozų, pagalvė Jums tiks vos pusei laiko. Mat ji gali būti pakankamai minkšta ar kieta, kai miegate ant nugaros, tačiau bus visiškai kitokia, kai miegosite ant šono ar pilvo. Ieškokite geriausio varianto ir tinkamo pagalvių kiekio.
 
 
Kuo vėsiau
 
Kuo žemesnė kūno temperatūra, tuo geresnis miegas. Jokios aktyvios veiklos, jokių karštų dušų ar vonių prieš miegą, nes tai kelia kūno temperatūrą. Kuo vėsesnė miegamojo temperatūra, tuo sveikiau (tačiau stenkitės, kad Jums pačiam būtų patogu).
 
 
Daugiau šviesos
 
Skirtingai nei manoma, visiškai užtamsinti savo miegamąjį nėra teisinga. Absoliučioje tamsoje miegantys žmonės atsibudę jaučiasi silpniau. Jūsų užuolaidos ar žaliuzės turėtų filtruoti šviesą, o ne ją blokuoti.
 
 
Valgykite tinkamą maistą
 
Geras miegas prasideda nuo gero elgesio dieną, t. y. nuo to, ką Jūs valgote, ką veikiate ir ar geriate. Prieš miegą venkite alkoholio (bent keletą valandų prieš eidami į lovą). Tas pats taikoma ir rūkymui – alkoholis ir nikotinas yra stimuliatoriai, o dar prasčiau yra miegoti, kai kūnas pradeda kovą dėl jį paliekančio nikotino. Visi taip pat žino, kad kofeinas gali veikti net 10–12 valandų, ir jei esate vienas iš tų nelaimingųjų, pasistenkite jau nuo pietų nebegerti kavos, tonizuojamosios arbatos ar gazuotų gėrimų. Venkite saldaus maisto – jie padidina cukraus kiekį kraujyje, o tai savaime trukdo miegui.
 
Prieš miegą rekomenduotinas šiltas pienas, nes jame gausu aminorūgščių, tokių, kaip L-triptofanas, kuris daro mus mieguistus. Jei kirminas ėda negailestingai, tada pasimėgaukite kukurūzų dribsniais (nesaldintais) su pienu ar liesu jogurtu, taip pat – bananais. Patikrinta – migdo.
 
 
Nedirbkite miegamajame
 
Ar esate girdėję apie tokį fenomeną kaip asociacija? Taigi, ir miegamasis yra skirtas tik seksui bei miegui. Savo mėgstamus inkilėlius gaminkite rūsyje, o kompiuterinius žaidimus žaiskite virtuvėje.
 
 
Laikykitės vienodo dienos ritmo
 
Labai svarbu nusistatyti pastovų laiką, kada keliatės ar einate miegoti, ir jo laikytis netgi savaitgaliais. Mūsų organizmas – tai milžiniškas laikrodis, gyvenantis pagal mūsų jam primetamus bioritmus, todėl padėkite jam padėti Jums. Patikėkite, lengviau pabusite ir užmigsite, jei tai darysite kasdien tuo pačiu laiku.
 
 
Venkite popietinio miego
 
Anglai ne veltui išrado popietinę arbatėlę – būtent po pietų organizmas apsalsta, ir mes daromės mieguisti. Venkite tokio miego, nes jau viduramžiais buvo žinoma, kad „jis iščiulpia paskutines dienos jėgas“.
 
 
Mūvėkite puskojines lovoje
Pėdų kraujo apytaka yra pati mažiausia, todėl jos ir būna šaltesnės, nei visas kūnas, o tai trukdo užmigti. Šildomos puskojinėmis pėdos padeda kūnui greičiau atsipalaiduoti.
 
 
Eikite į lovą kuo anksčiau
 
Gyvūnai eina miegoti prieš saulėlydį, o iki visuotinio elektros paplitimo žmonės eidavo miegoti iškart po saulėlydžio. Kodėl? Nes taip nori Motina Gamta, ir kas Jūs toks, kad ginčytumėtės su ja? Beje, būtent tarp 23:00 ir 01:00 val. žmogaus organizme prasideda apsivalymo procesai.
 
 
Patraukite laikrodžius kuo toliau nuo lovos
 
Laikrodžių rodomi skaičiai tik gundys žvelgti į juos ir erzins matant, kaip laikas bėga, o Jūs vis dar nemiegate.
 
 
Veiklos, padedančios greičiau užmigti
 
Jos iš tiesų banalios, bet daugelio išbandytos… Joks šiuolaikiškas žmogus nebeskaičiuoja avių, šokančių per tvorą, o prieš miegą skaito lengvo turinio knygas ar žurnalus, klausosi tylios lengvos muzikos, dėlioja dėlionę. Ir žino, kad televizija iš tikrųjų labiau stimuliuoja, o ne ramina. Depresiją varančios naujienos ar detektyvinės programos yra skirtos ne norintiems užmigti ir ramiai miegoti.
 
  

Žymos: Nuovargis,, Miegas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Einu į parduotuvę, gal tau paimti ko nors skanaus? – klausia žmona.
– Žinoma, paimk, tik atsargiai – gatvėje slidu, grįždama nesudaužyk butelio.