Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2015-06-28

Kaip pamėgti „teisingą“ maistą?

  
Kaip pamėgti „teisingą“ maistą? Kasdien valgyti vis tą patį – nuobodu, net jei maistas būtų pats naudingiausias ir gražiai patiektas
Organizmas lengvai renkasi saldų ir riebų maistą kaip greitą energijos šaltinį. Bet išsiugdyti teisingus įpročius galima ir reikia.

Daugelis norėtų maitintis sveikai, bet pereiti prie tokios mitybos trukdo įsitikinimas, kad sveikas maistas beskonis, todėl jį valgydamas nepatirsi malonumo, be to, nuolat jausiesi alkanas ir nelaimingas. Bet praktika rodo, kad pakeisti mitybos įpročius bus nesunku, jei tai darysite palaipsniui ir žengsite teisinga kryptimi pirmuosius 6 žingsnius.

1 žingsnis. Neskirstome maisto į naudingą ir kenksmingą
Atminkite, kad tas pats produktas gali būti ir vaistas, ir nuodas, – daugiausia tai priklauso nuo jo kiekio. Ir dar viena aksioma: maistas ir jo valgymas turi teikti malonumą. O tam, kad malonumą teiktų ne tik bandelės, saldainiai ir bulvių traškučiai, bet vaisiai, daržovės ir košės, reikia išmesti iš galvos nuostatą, kad visa, kas mums kenkia, skanu, o visa, kas naudinga, – neskanu.
 
Nebijokite, tai tikrai nesunku. Užtenka prisiminti, kaip tirpsta burnoje ant laužo keptos bulvės, užkandamos sultingu pomidoru. Arba kokios skanios avietės tiesiai nuo krūmo. O sultingieji obuoliai? O grikiai su grybais?..
 
2 žingsnis. Išvalome receptorius
 
Šiame skonio stipriklių ir maisto kvapiklių šimtmetyje ne vienas jau spėjo pamiršti natūralų produktų skonį. Taip mes pradedame persūdyti patiekalus, į cukrų padažome jau ir taip saldžius vaisius, ir t. t. Bet pamėginkite savo skonio receptoriams suteikti savaitę „atostogų“: septynias dienas valgykite kuo paprastesnį maistą be druskos ir prieskonių. Jokių padažų, jokių skonio stipriklių. Nenaudokite netgi natūralių skonio receptorius dirginančių produktų – citrinos sulčių, svogūno laiškų, aštrių pipirų.
 
Jau po poros ar trejeto dienų skonio receptoriai adaptuosis ir vėl išmoks atskirti visą gamą pojūčių. Pastebėsite, kad netgi vandenyje virta avižinė košė yra saldoko skonio, kad švieži vaisiai, uogos, moliūgai, morkos ir pomidorai iš tiesų taip pat saldūs, o traškias salotas norisi nebent tik pašlakstyti aliejumi.
 
3 žingsnis. Sveiko maisto visad turime po ranka
Dabar saldus ir riebus maistas visada po ranka, užtat praalkę griebiamės šokoladuko ir sausainių ar mėsainių. Kodėl nesirenkame sveiko maisto? Paaiškinti abai paprasta: ne todėl, kad jis neskanus, bet kad tingime jį pasigaminti. Vadinasi, reikia padaryti taip, kad sveiką maistą valgyti būtų taip pat patogu, kaip ir nešiotis saldainių dėžutę.
 
Taigi iš anksto apgalvokite teisingų produktų sąrašą. Svarbu, kad jų būtų kiekvienoje parduotuvėje ir galėtum čia pat nusipirkęs užkąsti. Pavyzdžiui, bananas ir kefyras – idealus užkandis, kaip ir morkų lazdelės, vynuoginiai pomidorai ar obuolių skiltelės maišeliuose ir 20 g riešutų. Varškės pakelis – ne prasčiau nei ledai.
 
Namuose paslėpkite šokoladinius sausainius, o vidurinėje šaldytuvo lentynoje (įrodyta, kad pirmiausia akys užkliūva kaip tik už šios lentynos turinio) pastatykite lėkštę supjaustytų daržovių. Arba darbe – pasidėkite prie kompiuterio. O grįždami namo vietoj dešrų skyriaus užsukite į žuvų: į foliją susukta žuvis, pabarstyta druska ir pipirais, kepa apie 15–20 minučių, taigi vos užteks laiko paruošti daržovių salotas.
 
4 žingsnis. Puošiame maistą
 
Sveikas ir skanus maistas turi būti patrauklus ir mūsų akims. Ar ruošiatės pusryčiauti, ar pietauti, visada stenkitės maistą serviruoti gražiai, išradingai. Jei lauknešėlį nešitės į darbą, įsigykite ypatingų indelių. Gražiai valgyti neuždrausi!
 
Beje, jei širdis labai jau trokšta kotletų, – valgykite ir kotletus, tik vietoj keptuvės rinkitės orkaitę, kulinarinę „rankovę“ ar garinį puodą. Ir – jokių padažų, jokio aliejaus, jokių džiūvėsių!
 
5 žingsnis. Ieškome naujų produktų ir receptų
 
Kasdien valgyti vis tą patį – nuobodu, net jei maistas būtų pats naudingiausias ir gražiai patiektas. Anksčiau ar vėliau organizmas ims ieškoti naujų skonių, – kad ir skrudintų bulvyčių porcijoje. Užtat stenkitės valgyti nedideles porcijas, bet įvairų maistą. Naujų skonių paiešką galima paversti smagiu žaidimu. Galima kaskart užsukus į parduotuvę pirkti vis kitokios rūšies daržovę, vaisių, kruopas, žuvį ar mėsą ir iš jų gaminti vis naujus valgius. Arba surengti šeimai visą naujų patiekalų savaitę, kad nė karto nepasikartotų jokia užkanda, nei pusryčiai, nei pietūs ar vakarienė.
 
6 žingsnis. Įprantame valgyti naudingą maistą
 
Organizmas lengvai renkasi saldų ir riebų maistą kaip greitą energijos šaltinį. Bet išsiugdyti teisingus įpročius galima ir reikia. Ir jei jums pirmąkart paragavus nepatiko žiedinio kopūsto ar avokado skonis, tai nereiškia, kad turite jo atsisakyti. Tikra meilė gimsta nebūtinai iš pirmo žvilgsnio! Kartais maistas ima patikti po gerų 10 ar 15 bandymų, ir tik tada sušunkate: „Kaipgi aš galėjau gyventi be tofu, riešutų sviesto ir kviečių želmenų!“
 
Be mitybos įpročių, dar yra ir psichologiniai įpročiai. Specialistai tvirtina, kad jiems susiformuoti ir įsitvirtinti reikia nemažai laiko – nuo mėnesio iki keturių mėnesių. Taigi liesas pienas vietoj grietinėlės ir daržovių salotos vietoj rūkytos dešros griežinėlių – tik laiko ir įpročio klausimas. Juk mes ne paprasčiausiai valgome savo mėgstamą maistą – mes mėgstame tą maistą, kurį valgome nuolat.
 
 
  

Žymos: Sveikata, Maistas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Sėdi vyras traukinyje. Staiga įsiveržia plėšikas ir sako:
-Atiduok pinigus!
-Neturiu.
-Tai ko drebi?
-Galvojau, kad bilietų tikrinti atėjo.