Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Parengė Edita Lankauskienė   |   2012-06-09

Kaip saugotis uodo nuodo?

  
Kaip saugotis uodo nuodo? Pirmiausia uodų sukandžiotas vietas specialistai pataria nuplauti vėsiu vandeniu, nusausinti.

Prasidėjus vasarai gamta vilioja iškylauti, bet ir puikiausią iškylą miške ar prie vandens gali sugadinti įkyriai zyziantis ir dar įkyriau puolantis, odoje paliekantis niežtinčius paraudusius „pėdsakus“ uodas. Kaip atsiginti šių vabzdžių atakų, delfi.lt klausė medikų ir vaistininkų patarimų.

Vertinant pasaulio mirčių, kurias sukėlė gyvių įkandimai, statistiką uodas, deja, puikuojasi pačiame sąrašo viršuje. Tropikų šalyse jis laikomas pavojingesniu net už gyvatę, nes platina mirtinas ligas: maliariją, geltonąją karštinę, filiarijozę ir kt. Nors Europos uodus tam tikra prasme galima laikyti „geriečiais“, kartais jų įkandimai pridaro nemažai nemalonumų.
Bijo citrinžolių ir bazilikų
 
Uodai ir kiti kraujasiurbiai vabzdžiai: upiniai mašalai, sparvos, erkės (beje, puola tik patelės, mat joms reikia baltymų – kraujo, kad galėtų padėti kiaušinius) savo aukas pajunta pagal kūno išskiriamą šilumą ir kvapą, teigia „MediCA klinikos“ bendrosios praktikos gydytoja Rita Keturakienė.
 
Įkastas vietas skauda, niežti. Neretai jautresniems žmonėms jos gali parausti, ištinti. Itin alergiškus asmenis nuo įkandimų gali pykinti, išberti. Norint apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų, gydytoja pataria naudoti repelentus. Jų būna įvairios konsistencijos: purškiami, tepami, pieštuko tipo, garuojantys. Skirtingi repelentai efektyviai veikia nuo pusvalandžio iki 8–10 valandų, bet dažniausiai vidutiniškai 4–6 valandas. Repelento veiksmingumą lemia ne tik jo rūšis, bet ir aplinkos sąlygos: temperatūra, drėgmė, vėjas.
 
Būnant gamtoje patartina rengtis šviesesniais rūbais, vengti ryškių, tamsių spalvų drabužių. Namus nuo uodų galima patikimai apsaugoti ant langų ir durų uždėjus specialius tinklelius. Uodai bijo citrinžolių, citrininių eukaliptų, rozmarinų, bazilikų, čiobrelių, arbatmedžio, gvazdikėlių eterinių aliejų kvapo, taip pat nemėgsta ir kamparo kvapo. Renkantis repelentus, patartina ieškoti tokių, kurių sudėtyje yra būtent šių medžiagų. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Jūratės Cijunaitienės teigimu, pastaruoju metu itin populiarėja stipriomis repelentinėmis savybėmis pasižyminčios priemonės, kurių sudėtyje yra DEET medžiagos. Ją sukūrė Amerikos mokslininkai kariams, tarnavusiems Vietname ir Pietryčių Azijoje, kur itin gausu įvairiausių rūšių uodų, mašalų.
 
Kaip sumažinti niežėjimą
 
Jei uodų atakos neišvengėte, niežulį galima apmalšinti specialiomis priemonėmis, skirtomis naudoti po įkandimo (jos mažina uždegimą, niežulį, skausmą ir tinimą), arba prisiminti liaudies medicinos išmintį.
Pirmiausia uodų sukandžiotas vietas specialistai pataria nuplauti vėsiu vandeniu, nusausinti. Skaudamas, perštinčias vietas galima patepti kokiu nors dezinfekuojamuoju tepalu, ant jų uždėti ledo gabalėlį ar šaldomąjį kompresą. Skausmą ir niežulį efektyviai malšina spiritinis medetkų žiedų antpilas, pelyno, mėtos, gysločio lapai.
Jei uodo ar kitokio vabzdžio įkąstoje vietoje atsirado išbėrimų, plinta stiprus tinimas, vargina aštrus skausmas, ir ypač jei pakilo temperatūra, skauda galvą, pykina, vemiama ar viduriuojama, reikia kreiptis į medikus. Visi šie simptomai dažniausiai atsiranda po įkandimo praėjus keliomis minutėms ar valandoms.
 
Faktai apie uodus:
 
  • Uodas gali prisisiurbti 4 kartus daugiau kraujo, nei pats sveria. 
  • Suaugęs uodas, priklausomai nuo temperatūros, gyvena nuo 10–14 dienų iki 3–5 savaičių.
  • Lietuvoje aptinkama apie 20 kraujasiurbių uodų rūšių.
  • Londono metropoliteno uodai Culex pipiensf. molestus (lot. molestus 'erzinantis, apsunkinantis'), išsivystę iš antžeminės rūšies Culex pipiens ir taip pavadinti dėl godaus kandimo žmonėms, dauginasi ištisus metus, bet nepakenčia šalčio.
  

Žymos: Edita Lankauskienė, Patarimas, Gamta

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Dviejų astronomų pokalbis:
– Mano apskaičiavimu, kometa praskries netoli Žemės po milijono šešių šimtų keturiasdešimt penkerių metų ir 3 mėnesių.
– Tu įsitikinęs? O tai iš mūsų po to juoksis...
document.write ("<\/scr"+"ipt>");