Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2016-07-10

Legioneliozės rizika didžiausia išsivysčiusiose šalyse

  
Legioneliozės rizika didžiausia išsivysčiusiose šalyse
© pixabay.com
Legioneliozės šaltiniu gali būti vanduo.

Planuodami keliones į egzotiškas šalis apgalvojame visus sveikatai gresiančius pavojus ir kartais dėl to net keičiame kelionės kryptį. Bet jei keliaujame į išsivysčiusias pasaulio šalis, dažniausiai prarandame budrumą ir net nepagalvojame, kad kai kurios grėsmės sveikatai čia netgi didesnės.

Visuomenės sveikatos centrų specialistai keliautojus perspėja dėl rizikos užsikrėsti ūmine infekcine liga – legionelioze. Primename, kad ši liga ypač paplitusi būtent išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kur daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Su kelionėmis susijusių legioneliozės atvejų daugiausia užregistruojama Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Turkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje.
Sergamumo legionelioze pikas pastebimas liepos–rugsėjo mėnesiais, o pavienių susirgimų Europoje registruojama ištisus metus.
 
Legioneliozės požymiai
 
Legioneliozei būdingos dvi ligos formos: legionierių liga (legionelinė pneumonija) ir Pontiako karštligė. Vidutinis legionierių ligos inkubacinis periodas yra 2–10 d. Liga prasideda karščiavimu, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmais. Sausas kosulys ir skausmas krūtinėje progresuoja iki sunkios pneumonijos (plaučių uždegimo). Pontiako karštligės atveju inkubacinis periodas trunka 1–2 d. Ligai būdingas karščiavimas, galvos ir raumenų skausmai, sausas kosulys.
 
Legionella bakterijų paplitimas
Legionella bakterijų randama natūralioje ir žmogaus sukurtoje aplinkoje: upių, ežerų, vandentiekio vandenyje ir kt. Daugėjant kondicionavimo įrangos, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja ir galimybė šioms bakterijoms plisti.
 
Kaip užsikrečiama legionelioze?
 
Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, t. y. įkvepia aerozolio su Legionella bakterijomis. Aerozolio lašeliai patenka į kvėpavimo takus ir išplinta į plaučių audinį. Legionelėmis neužsikrečiama geriant vandenį ar vartojant jį maisto ruošimui. Neužsikrečiama ir nuo sergančio asmens.
 
Keliautojai legionierių liga dažniausiai užsikrečia apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose, ypač kai šios įstaigos veikia tik sezono metu. Dažnai ne sezono metu vanduo necirkuliuoja visoje vandens sistemoje ar cirkuliuoja tik tam tikroje pastato dalyje, užsistovi, tad susidaro palankios sąlygos legionelėms daugintis.
 
Legioneliozės profilaktika ir vandens sistemų kontrolė
 
Tinkamos temperatūros palaikymas yra vienas iš pagrindinių legioneliozės prevencijos būdų. Legionella bakterijoms daugintis palankiausia 20–45 ºC temperatūra, jos nesidaugina žemesnėje nei 20 ºC ir aukštesnėje nei 60 ºC temperatūroje. Apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose atliekami kontroliniai tyrimai dėl Legionella bakterijų skaičiaus nustatymo geriamajame vandenyje.
  

Žymos: legioneliozė,

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Pasaulyje yra trijų tipų žmonės... Tie, kurie moka skaičiuoti, ir tie, kurie nemoka.