Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Jurgita Jarutienė   |   Nobel Biocare   |   2015-03-28

Lietuvoje nauji dantys – per vieną dieną 

  
Lietuvoje nauji dantys – per vieną dieną Bedančių gydymui skirta metodika leidžia visus vieno žandikaulio dantis atkurti tik ant 4 implantų.

Pažangius dantų atkūrimo ant implantų metodus ir naujausias technologijas taikantys Lietuvos odontologai tvirtina, kad vos po vieno apsilankymo odontologijos klinikoje galima išeiti ne tik su vienu, bet ir su visais naujais dantimis.

Bedantystės mastai pasaulyje sparčiai didėja. Deja, tenka konstatuoti, kad mes, lietuviai, pagal šį rodiklį lenkiame ne vieną Europos Sąjungos tautą. Priežasčių galima rasti daug: sovietinių gydymo metodų pasekmės, genetika, netinkama mityba, elementarios dantų higienos nepaisymas. Džiugu tik tai, kad dalis šių dienų Lietuvos odontologų pagal taikomus pažangius dantų atkūrimo metodus, profesionalumą ir žinias eina koja kojon su šioje srityje pirmaujančiais išsivysčiusių Vakarų šalių kolegomis.
Apie tai šiandien kalbamės su 15 metų implantavimo patirtį turinčiu Vilniaus odontologijos klinikos vadovu Broniumi Sidaravičiumi.
 
Gydytojau, ar nauji dantys per vieną dieną yra ne mitas, o tikrovė?
 
Kad galėtume visą gydymą atlikti per vieną dieną, mes naudojame ypatingą paviršių turinčius implantus, kuriuos galime patikimai įtvirtinti ir ant jų iš karto dėti laikinus dantis. Tai vadinama ,,momentiniu apkrovimu“. Šis optimaliai greitas sprendimas gali būti taikomas ir implantuojant į ką tik pašalinto danties vietą, ir įsriegiant implantą ten, kur jau kurį laiką nėra danties. Dantų atkūrimas naudojant ,,momentinį apkrovimą“ yra patikimas ir patvirtintas ilgalaikiais moksliniais stebėjimais bei pasauline gydymo praktika. Mes esame šio gydymo metodo pionieriai Lietuvoje.
 
Mūsų klinikoje ,,momentinis apkrovimas“ sėkmingai taikomas jau 15 metų. Jis ypač praverčia tais atvejais, kai reikia pašalinti dantį matomoje vietoje, o po dienos ar kitos žmogus turi dalyvauti svarbiame verslo susitikime ar išvykti į kelionę. Tačiau net ir neturint svarbių susitikimų ar kelionių, sutikite, vaikščioti su ,,tarpu“ priekyje yra itin nemalonu. Tokiu atveju taikomas momentinis implantavimas, kai sugedęs ar sulūžęs dantis pakeičiamas dantų implantu vienos procedūros metu. Iškart uždedamas laikinas dantis.
 
Galimybe iš karto po implantavimo tvirtinti laikinus dantis labai džiaugiasi ir mūsų klinikoje besigydantys lietuviai, emigravę į kitas šalis, tarp jų ir Angliją. Vieno vizito į Lietuvą metu jiems atliekame implantavimą ir iš karto uždedame gražius, labai natūraliai atrodančius laikinus dantis. Po kelių mėnesių, atvykus kito vizito, gaminami nuolatiniai dantys, kurie vėliau pakeičia laikinus.
 
Ar taip pat paprastai galite padėti ir visus dantis praradusiems žmonėms?
Pacientams, praradusiems daugumą ar visus dantis, gali būti taikoma kita pažangi, specialiai bedančių gydymui sukurta metodika, leidžianti visus vieno žandikaulio dantis atkurti tik ant 4 implantų. Per vieną vizitą, jeigu reikia, pašalinami nebepatikimi ar sugedę savi dantys, įsriegiami 4 dantų implantai ir tą pačią dieną uždedami gražūs, patogūs, natūraliai atrodantys laikini dantys, kurie maždaug po pusmečio pakeičiami nuolatiniais. Tokiu būdu per vieną vizitą gali būti atkurti tiek vieno, tiek abiejų žandikaulių dantys. Šiai metodikai jau 18 metų, ji moksliškai pagrįsta ir laiko patvirtinta. Pagrindiniai šios metodikos privalumai: ji leidžia išvengti žandikaulio kaulo priauginimo, viskas atliekama vienos chirurginės procedūros metu, žmogus iš karto po vizito turi tvirtus nenuimamus, natūraliai, gražiai atrodančius dantis, su kuriais gali gyventi įprastu savo gyvenimo ritmu: valgyti, dirbti, keliauti, nevaržomai bendrauti.
 
Siekdami, kad gydymas dantų implantais būtų tikslus, saugus ir patikimas, pasitelkiame kompiuterines technologijas. Kompiuteryje sukūrus tikslų erdvinį žandikaulio modelį, praktikoje tai padaryti labai lengva ir – svarbiausia – saugu. Pacientui individualiai suplanuotą kompiuterinį gydymo modelį galima labai paprastai, tiksliai ir saugiai taikyti atliekant implantavimo procedūrą. Tam naudojamas „chirurginis procedūros gidas“, tiksliai nurodantis, ką, kur ir kaip implantuojantis gydytojas turi daryti.
 
,,Kad galėtume visą gydymą atlikti per vieną dieną, mes naudojame ypatingą paviršių turinčius implantus, kuriuos galime patikimai įtvirtinti ir ant jų iš karto dėti laikinus dantis. Bedančių gydymui skirta metodika leidžia visus vieno žandikaulio dantis atkurti tik ant 4 implantų.“ B. Sidaravičius.
 
Viena iš pagrindinių ankstyvos bedantystės priežasčių – parodontozė. Sklando mitas, kad sergant šia liga dantų implantuoti negalima. Ar tikrai?
 
Parodontozė – išties sunki liga, jai reikia ypatingo, kruopštaus gydymo, tačiau ji neužkerta kelio implantuoti dantis, atvirkščiai – žmonėms, turintiems šią problemą, labiausiai ir reikia dantų implantų, nes savus dantis jie dažnai praranda. Neretai kreipiasi pacientai, ilgus metus negydę ar netinkamai gydę parodontozę. Dažnai tokiais atvejais nelieka kito kelio, kaip pašalinti visus dantis ir atkurti naujus ant implantų. Bet jeigu paciento burnoje yra likę dantų, kuriuos dar galima išsaugoti, būtinai stengiamės taip ir daryti.
 
Viso pasaulio gydytojai sutaria, kad, tinkamai gydant parodontozę, dantis galima implantuoti ir gauti patikimus rezultatus. Tačiau implantuoti sergantiems parodontoze galima su tam tikromis sąlygomis – pacientas turi suprasti parodontozės esmę ir imtis reikiamų gydymo priemonių. Parodontozės gydymo esmė – higiena. Tiek profesionali, tiek asmeninė burnos švaros priežiūra, tinkama ir reguliari higiena – tai vienas svarbiausių ilgalaikės sėkmės veiksnių. Jeigu burnoje bus pakankamai švaru, tai dantų implantai tarnaus kuo puikiausiai.
 
Mūsų klinikoje jau labai seniai veikia priminimo sistema. Paskambiname ir primename pacientui, kad atėjo eilinio patikrinimo laikas. Galiu užtikrintai pasakyti, kad žmonės, kurie lankosi pas mus reguliariai, turi mažiau problemų. Mano patarimas tokiems pacientams vienas: mylėkite savus ir savo dirbtinius dantis, juos kruopščiai prižiūrėkite ir reguliariai valykite. Švara burnoje gali nugalėti net ir labai sudėtingas ligas.
 
O ką galėtumėte pasakyti apie implantavimą brandaus amžiaus, silpnesnės sveikatos žmonėms?
 
Garbus pacientų amžius – ne riba implantuoti dantis. Kaip pavyzdį galiu paminėti vyriausią mūsų klinikos pacientą, kuriam teko implantuoti dantis – tai buvo 96 metų vyras.
 
Jeigu žmogui galima gydyti ar šalinti dantis, tai galima ir juos implantuoti. Mes savo klinikoje naudojame tik minimaliai invazines ir mažiausiai traumuojančias dantų atkūrimo metodikas, jos leidžia išvengti sudėtingų kaulo priauginimo ar persodinimo procedūrų. Tokiam gydymui atlikti nereikalinga ir narkozė, užtenka vietinio nuskausminimo, kaip ir atliekant įprastą dantų plombavimą ar šalinimą.
 
Todėl labai gaila, kad vis dar dažnai girdžiu iš pacientų lūpų frazę: „Daktare, bet ar man dar verta tuos dantis tvarkytis, juk man jau šešiasdešimt...“. Deja, mūsų visuomenėje tai tapo norma, bet, manau, tai labai neteisinga. Žmogus, visą gyvenimą dirbęs, kūręs, užauginęs vaikus ir pasiekęs brandos amžių, neretai pasijunta nebereikalingas. Kviesčiau visus pabandyti pakeisti šį požiūrį. Ir visų pirma reiktų pradėti nuo savęs.
 
Labai džiaugiuosi matydamas, kai tokią dovaną savo tėvams ir seneliams įteikia į užsienį gyventi ir dirbti išvykę vaikai ir anūkai – jauti, kad tokiose šeimose yra meilė ir tarpusavio supratimas. Tai visuomet jaudina.
 
Taikant momentinio implantavimo metodą netinkamas dantis pakeičiamas dantų implantu vienos procedūros metu, ant jo iškart tvirtinamas laikinas dantis.

Kitas svarbus aspektas žmonėms yra skausmas ir iš senų laikų paveldėta baimė taisyti dantis. Ar dažnas baimės jausmas jūsų kabinete?
 
Baimę pacientų akyse matome kiekvieną dieną. Tikriausiai to visai išvengti net ir neįmanoma: juk žmonėms būdingas savisaugos instinktas, dažnai pacientai yra sukaupę ankstesnės skaudžios dantų gydymo patirties. Bet mano darbo praktika rodo, kad vis dėlto svarbiausias baimę gimdantis veiksnys yra nežinojimas.
 
Mes stengiamės kiekvienam pacientui labai detaliai papasakoti, ką ir kaip darysime, paaiškinti, kad procedūros bus neskausmingos, daugiau laiko skirti bendravimui su žmogumi, – tuomet ir baimės pasitraukia.
 
Manau, svarbiausia šiuo atveju yra tarpusavio pasitikėjimas, paciento žinojimas, kokia bus gydymo eiga, minimalus procedūrų skaičius ir netraumuojantys dantų atkūrimo metodai.
 
Pastebėjau, kad galimą pooperacinį skausmą labai sumažina patikimai uždėti laikini dantys. Jie atlieka ne tik savo tiesioginę funkciją, bet kartu tarnauja ir kaip labai patikimas stabilus tvarstis.
 
Dažniausiai atkuriant dantis visiškai pakanka vietinės nejautros, tačiau pasitaiko žmonių, kurie jaučia ypač didelę, liguistą baimę gydytis dantis. Tokiais atvejais gali būti taikoma sedacija – papildomas žmogaus sąmonės prislopinimas medikamentais.
 
O ką atsakysite tiems, kurie mano, jog nebūtina atkurti dantų ten, kur šio trūkumo nematyti, jei jie netrukdo kramtyti?
 
Jei iškritęs dantis laiku nepakeičiamas nauju, toje vietoje tirpsta kaulas, ima krypti ir kiti dantys. Neturint šoninių dantų kaulas atrofuojasi, įdumba skruostai, formuojasi veido raukšlės, atrodome senesni, nei esame iš tikrųjų. Jei pacientas neturi šoninių dantų, visas kramtymas tenka priekiniams dantims, tad jie daug greičiau susidėvi, kadangi turi atlaikyti didesnį krūvį. Šie dantys atlieka trūkstamų dantų funkciją.
 
Yra surinkta pakankamai įrodymų, kad net ir vieno danties trūkumą reikia kuo skubiau kompensuoti. Šiandien geriausias būdas tai padaryti yra dantų implantai, nes su jais galima atkurti tiek danties šaknį, tiek danties vainikėlį. Suprantu, jog kartais tai nėra paprasta dėl finansinių galimybių, tačiau vis dėlto dažniausiai apsisprendimą atkurti dantis ar gyventi su ,,tarpais“ burnoje nulemia mūsų požiūris į asmeninės sveikatos svarbą, mūsų gyvenimo prioritetai. Dažnai tereikia šiek tiek daugiau paprasto apsisprendimo ir trupučio ryžto.
 
Ačiū už atsakymus.
 
 
Br. Sidaravičiaus odontologijos klinika (www.dantuimplantai.lt)
 
 
  

Žymos: Sveikata, Dantys

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Ežiukas rado bombą. O ežiuko niekas neberado.