Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2016-07-09

Neišsimiegi? Gresia pavojus priaugti svorio

  
Neišsimiegi? Gresia pavojus priaugti svorio
© Wikipedia nuotr.
Kiekvieną parą reikia išmiegoti pakankamai.
Miegas nėra taupomoji sąskaita, į kurią poilsiui skirtą laiką galime atidėti, o kai norėsime – pasiimti.

Neginčytinas dalykas – žmogus turi rasti laiko miegui. „Žinoma, galima sakyti, kad ilgiau miegoti nėra laiko, bet pagalvokite, kas būtų, jei laikas miegui būtų nepajudinamas, o reikėtų perplanuoti visa kita? Tikrai rasite išeitis“, – sako sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad miego trūkumas, kaip ir per mažas judėjimas bei netinkamas maistas, gali būti svorio augimo priežastis.
Neišsimiegojus lėtėja medžiagų apykaita
 
Esant miego trūkumui naktį, rytą sulėtėja medžiagų apykaita, o antroje dienos pusėje norisi įvairiausių, ir tikrai ne sveikų, užkandžių, t. y. miltinių patiekalų bei saldumynų. Per juos mes gauname daug tuščių kalorijų, o alkio jie ne tik nenumalšina, bet dar ir paskatina. Ir visa tai vyksta pakankamai nemiegojus vos vieną naktį. O jei miego trūksta daugiau naktų, situacija darosi vis sudėtingesnė. Klaida yra manyti, kad darbo dienomis galima miegoti nepakankamai, o savaitgalį „atsimiegoti“. Miegas nėra taupomoji sąskaita, į kurią poilsiui skirtą laiką galime atidėti, o kai norėsime – pasiimti. Kiekvieną parą reikia išmiegoti pakankamai.
 
Tai akivaizdžiai matyti, kai žmonės dirba pamainomis ar naktimis. Vieniems pokytis didesnis, kitiems mažesnis, bet jis yra: padidėja svoris, blogėja emocinė bei sveikatos būklė.
 
Jeigu matote, kad susikaupė daug darbų ir nespėjate jų atlikti, jei įmanoma, geriau nueikite miegoti anksčiau – apie 22 val., ir anksčiau atsikelkite. Pamatysite, kad darbą padarysite greičiau, be to, ir savijauta skirsis iš esmės. Galima netikėti, tačiau išbandykite kelias savaites tokį ritmą, ir pamatysite, kad jūsų savijauta pasikeis, o alkio jausmas sumažės.
 
Ką valgyti, kai trūksta miego
 
Jeigu jau taip įvyko, kad neišsimiegojote ir atsikėlėte pavargę (tai turėtų būti tikrai retas atvejis), situaciją galima šiek tiek koreguoti maistu, renkantis lengvai virškinamą, vertingą ir energijos teikiantį maistą.
Ryte reikėtų suvalgyti bananą ar keletą mažiau sočių vaisių. Priešpiečiams vėl pasirinkite vaisių. Pietums geriausiai tiks grikiai, perlinės kruopos, rudi (nešlifuoti) ryžiai, kitos mažai apdorotų kruopų košės ar jų troškinys su daržovėmis. Gali tikti ir bulvė, virta su lupenomis, ar pilno grūdo makaronai.
Prie jų – būtinai didžiulė šviežių sezoninių daržovių porcija.
 
Skirkite laikui maisto ir gerai sukramtykite, nes blogai sukramčius apims mieguistumas ar potraukis saldumynams.
 
Po pietų praėjus trejetui valandų užkąskite 30 gramų riešutų ar sėklų ar pasirinkite rūgštaus pieno produktą, pavyzdžiui, kefyro stiklinę su kardamonu bei cinamonu.
 
Vakarienei – vėl 200–400 g šviežių daržovių – tokių, kurios jums patinka ir tinka. Rinkitės įvairias daržoves ir keiskite jas kasdien. Prie daržovių reikia ir sotesnio priedo. Jei po darbo grįžtate pavargę ir jau nebeturite laiko ir jėgų ruošti valgį, ypač greita vakarienė yra kiaušiniai ar kiaušinienė, varškė su žalumynais, sūdytos silkės gabaliukas ar lengvai pakepta menkė. Jei labiau mėgstate keptus kiaušinius, juos galima iškepti be riebalų. Tiesiai į keptuvę įmuškite kiaušinius, pabarstykite prieskoninėmis žolelėmis, uždenkite dangtį ir kepkite vidutinio karščio temperatūroje. Kalorijų bus tiek, kiek ir virtų kiaušinių, o skonis skirsis.
 
Galima rinktis ir kitą sotų patiekalą: šiek tiek patroškinkite daug įvairiausių daržovių, pavyzdžiui, brokolio ar kalafioro galvą suskaidykite žiedeliais, pridėkite pievagrybių, galite įdėti paprikos bei kitų vandeningesnių daržovių, įmuškite vieną ar du kiaušinius, viską išmaišykite. Tai bus tikrai sotus patiekalas, valgomas su šviežių daržovių porcija. Ir skanu, ir sotu, ir kalorijų nedaug.
 
Plačiau www.sulieknek.lt
  

Žymos: Sveikata, Miegas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Britų mokslininkai nustatė, kad, plaunant kojas, nusiplauna ir rankos.