Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Edita Lankauskienė   |   2013-11-24

Saugokime ir saugokimės

  
Saugokime ir saugokimės Ne visada nelaimės keliuose baigiasi gerai.

Pasaulio keliuose kasmet žūsta apie 1,3 mln. žmonių, dešimtys milijonų sužalojama, o sužalojimai yra viena pagrindinių negalios priežasčių. Neįmanoma įvertinti finansinių ir moralinių nuostolių, kuriuos patiria eismo įvykių aukos, jų šeimos, draugai, visuomenė. Tai – didžiulė mūsų mobilumo kaina. Jei dabartinės tendencijos išliks, Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad iki 2030 m. kelių eismo įvykių aukų skaičius išaugs iki 2,4 mln. per metus, o kelių eismo įvykiai taps penkta pagal dažnumą mirties priežastimi.

 Lietuvos Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad Lietuvoje 2009–2012 metais eismo įvykiuose žuvo 1266 asmenys (143 – dėl neblaivių vairuotojų kaltės), 12 664 buvo sužeisti(1221 – dėl neblaivių vairuotojų kaltės). Skaudžiausia, kad kelių eismo įvykiai yra viena dažniausių jaunų žmonių (15–29 metų amžiaus) mirties priežastis. Beveik pusė žuvusiųjų – pėstieji, dviratininkai ir motociklininkai.
2005 m. lapkričio 26 d. Jungtinių Tautų Organizacija priėmė rezoliuciją, kuria kreipėsi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais trečiasis lapkričio sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose paminėti. Ši diena turi priminti visiems eismo dalyviams – vairuotojams, dviratininkams, motociklininkams, pėstiesiems – imtis priemonių, kad beprasmių mirčių keliuose ir gatvėse būtų išvengta.
 
Saugokite savo ir savo artimųjų brangiausią turtą – gyvybę ir sveikatą. Pasirūpinkite, kad:
 
• visi, ypač vaikai, pagyvenę artimieji nešiotų atšvaitus,
• automobiliuose važiuotų užsegtais saugos diržais,
• vaikai būtų vežami automobilinėse kėdutėse
• vairuotojai laikytųsi Kelių eismo taisyklių, neviršytų saugaus greičio, nevairuotų transporto priemonių apsvaigę nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų.
 
Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbti faktai apie eismo saugumą, tikime, privers susimąstyti kiekvieną.
• Pusė žuvusiųjų keliuose yra labiausiai pažeidžiami kelių eismo dalyviai – pėstieji, dviratininkai, motociklų vairuotojai ir jų keleiviai.
• Naudojant tinkamas vaikų tvirtinimo sistemas (kūdikių kėdutes, vaikų sėdynes ir paaukštintas sėdynes) vaikų žūčių kelių eismo įvykiuose galima sumažinti nuo 54 proc. iki 80 proc.
• Saugos diržai priekinių sėdynių keleiviams mirtinų sužalojimų riziką sumažina 40–65 proc., galinių sėdynių keleiviams – 25–75 proc.
• Geros kokybės apsauginis šalmas dviratininkams, motociklų, mopedų vairuotojams bei jų keleiviams mirties riziką kelių eismo įvykio atveju gali sumažinti beveik 40 proc., o sunkaus sužalojimo riziką – daugiau kaip 70 proc.
• Saugaus greičio viršijimas – viena iš didžiausių saugaus eismo problemų, dėl kurios labai padidėja eismo įvykių rizika. Dėl šios priežasties įvyksta 30 proc. mirtinų eismo nelaimių. Greičio kontrolė – svarbus būdas sumažinti traumatizmą bei mirčių skaičių kelių eismo įvykiuose, ypač tarp pėsčiųjų, dviratininkų ir motociklininkų.
• Vairavimas išgėrus padidina eismo įvykio, kuris gali baigtis mirtimi arba sužalojimu, riziką.
• Greitos ir kokybiškos pirmosios pagalbos suteikimas nukentėjusiesiems eismo įvykiuose gali išgelbėti daug gyvybių.
 
  

Žymos: Automobiliai, Vairuotojai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Įdomus gėrimas ta degtinė: skonis tas pats, o nuotykiai vis skirtingi…