Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2016-03-26

Stebuklingosios beržų sulos naudingosios sąvybės

  
Stebuklingosios beržų sulos naudingosios sąvybės Lietuvoje sula buvo gana populiarus gėrimas iki XX a. vidurio.

Ankstyvas pavasaris ypatingas dėl daugelio priežasčių. Tai – magiškas laikas, kuris prasideda Velykomis, kai gamta pradeda gimti, skleistis, prasideda naujas kasmetinis gyvybės ratas. Būtent šiuo metu yra pats puikiausias metas rinkti nuo seno lietuvių vertinamą beržų sulą.

Lietuvoje sula buvo gana populiarus gėrimas iki XX a. vidurio.
Vertingosios medžiagos
 
Beržų sula, dar kitaip vadinama gyvuoju vandeniu, turi galybę naudingų savybių, ir jokio neigiamo poveikio. Sula – maistinių medžiagų, sukauptų medžių šaknyse, tirpalas, kuris pavasarį perduodamas po žiemos atsigaunančio medžio vainikui.
 
Suloje yra 0,5-2 % sacharinų,(gliukozė,fruktozė),C, PP vitaminų,kalcio(56,5mg/kg), magnio(22,0mg/kg), natrio(14,5mg/kg), kalio(115mg/kg), geležies druskų,daugiau kaip 10 organinių rūgščių,aromatinių junginių, 9 mikro-ir makro elementai.
 
Šviežios beržų sultys gerai tonizuoja, mažina nuovargį,išsekimą, mieguistumą ir vispusiškai stiprina organizmą. Beržų suloje retai aptinkama nitratų.
 
Naudingosios sulos sąvybės
 
Bežų sula padeda sumažinti karščiavimą, bei gydo galvos skausmus. Jau nuo seno baltai sulą naudodavo kaip pagalbą gydant bronchitą, plaučių uždegimą ar kosulį.
Gėrimas skatina audinių regeneraciją, žaizdų gijimą.
 
Tai labai naudingas produktas besilaikantiems dietos, mat sula greitina medžiagų apykaitą, iš organizmo šalina šlakus. Gėrimas taip pat naudingas kepenims, inkstų ir šlapimo takų veiklai.
 
Sula galima skalauti plaukus, gydyti pleiskanas. Jie taps elastingesni, labiau švytės.
 
Į sulą įdėjus beržų lapų ekstrakto pagaminamas ypaę tinkantis šlapimo pūslės uždegimą gydyti gėrimas.
 
Sula taip pat tinka mažam skrandžio rūgštingumui,skrandžio ir žarnyno ligoms. Padeda esant edemoms.
 
Žinoma, kad žmonės sulą naudoja sergant artritu, podagra, esant reumatiniams sąnarių skausmams. Taip pat egzemai, neurodermitui, žvynelinei, dermatitui spuogams ir kitoms odos ligoms gydyti.
 
Sulos išgavimas
 
Tinkama gėrimui sula pradeda bėgti, vidutinei paros temperatūrai pakilus iki 4-5 °C, tokia sula bėga 1-2 savaites.
 
Sula gaunama, medžio kamieno apačioje pragręžus nedidelę, kelių centimetrų gylio skylutę, į kurią įstatomas latakėlis sulai surinkti. Baigus rinkti sulą, skylutė užkemšama šakele ar mediniu kamščiu, užtepama sodo tepalu arba derva. kad neįsimestų puvinys.
 
Per sezoną iš vieno beržo galima surinkti iki 100 ar daugiau litrų sulos. Klevai sulos duoda ne tiek daug, tačiau ji būna cukringesnė (senovėje naudota maisto saldinimui). Iš beržų, nedarant jiems žalos, galima saikingai leisti sulą 10 metų.
 
 
  

Žymos: beržų sula

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Įniršusi žmona įlekia į namus:
– Aha! Aš viską žinau!
Vyras:
– Taip? Na, ir kiek gi intakų turi Nemunas?