Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Denticija   |   2016-04-12

Šypsenos galia: atpažįstame beveik 100 m. atstumu

  
Šypsenos galia: atpažįstame beveik 100 m. atstumu Šypseną žmogaus akis geba atpažinti beveik 100 m atstumu.

Dešimtadalis sekundės – tiek laiko užtrunka įvertinti sutiktą žmogų. Prieš kelerius metus JAV atliktas tyrimas parodė, kad beveik pusė (48 proc.) apklaustųjų sutikę nepažįstamą žmogų pirmiausia pastebi ir geriausiai įsimena jo šypseną . Šypsena daugeliui palieka kur kas didesnį įspūdį, nei pirmieji žodžiai (25 proc.). Šypseną žmogaus akis geba atpažinti beveik 100 m atstumu. Nenuostabu, kad besišypsantis žmogus kitiems ne tik labiau įsimena, bet ir atrodo patikimesnis, malonesnis.

Pasak Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytojos odontologės Rasos Vitkienės, šypsena susijusi su pasitikėjimu savimi. Jei žmogui trūksta pasitikėjimo savimi, jis rečiau šypsosi. Kita vertus, norą šypsotis lemia ir burnos sveikata, tad nesveiki dantys ne tik mažina šypseną, bet gali ir slopinti pasitikėjimą savimi. „Tenka bendrauti su klientais, kurie į dantų protezavimo konsultacijas ateina tik tada, kai nebeapsikenčia psichologinio diskomforto. Daugeliui tvarkinga šypsena svarbi profesiniame gyvenime. Žmogui gerai nesijaučia ne tik be priekinių dantų, bet ir be šoninio danties“, – įsitikinusi odontologė.
Netekus dantų prarandamas pasitikėjimas savimi
 
Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl žmonės bijo šypsotis – dantys, tiksliau, jų nebuvimas. Pasak Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ burnos chirurgo Gvido Jankausko, pacientai kreipiasi ne vien dėl estetinių, bet ir dėl funkcinių priežasčių, t. y. norėdami atkurti prarastus krūminius dantis ir efektyviau kramtyti. Chirurgas pažymi, kad kuo ilgiau žmogus gyvena be dantų, tuo sudėtingiau juos atstatyti. Kadangi netekus dantų žandikaulio kaulas atrofuojasi, mažėja jo kiekis, tampa sudėtingiau įsriegti implantus. Tokiu atveju nebeužtenka tik paprasto implantavimo, reikia papildomai atkurti ir sunykusį kaulą. Ilgą laiką negalint pilnavertiškai sukramtyti maisto, gali atsirasti ir virškinamojo trakto sutrikimų. Estetinių ar funkcinių defektų turinčiam žmogui sunkiau sėkmingai save reprezentuoti, ypač jei profesija susijusi su nuolatiniu bendravimu.
 
Jeigu žmogus apskritai neturi dantų ir nešioja plokštelę, o ji nesilaiko, valgant ar kramtant krinta iš burnos, tai jau yra ir estetinė, ir funkcinė problema. To galima išvengti į apatinį žandikaulį įdėjus 2 implantus, kurie stabilizuotų ir laikytų išimamą protezą. Jeigu situacija leidžia, įsriegus 4–6 implantus galima visiškai atkurti kramtymo funkciją jau fiksuotu, o ne išimamu dantų protezu. Tokiu atveju pacientui nereikia kiekvieną vakarą išsiimti plokštelės, jis jaučiasi taip, lyg kramtytų jau prieš daug laiko prarastais dantimis. Su atkurta kramtymo funkcija grįžta ir pasitikėjimas savimi.
 
G. Jankauskas pabrėžia, jog ištraukus dantį nereikia labai ilgai laukti. Dantį geriausia implantuoti po traukimo praėjus ne daugiau nei 3 mėnesiams, kadangi iškritusio danties vietoje žandikaulio kaulas, negaudamas apkrovos, nyksta. Žinoma, tai priklauso nuo kiekvieno paciento individualios situacijos. Jeigu nėra kaulo defekto ar uždegiminių procesų, implantą galima sriegti ir iš karto ištraukus dantį. Tam tikrais atvejais reikia palaukti 6–8 savaites, kol sugis gleivinė, kartais 2–3 mėnesius – kol sugis kaulas. Tačiau negalima pritaikyti vieno gydymo modelio visiems pacientams, kaip neretai teigiama tiesos neatitinkančiose reklamose. Taigi individualų gydymo planą kiekvienas pacientas turi gauti tik po pirminės konsultacijos pas gydytoją.
Kauno odontologijos klinikos burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. Kauno odontologijos klinikos burnos chirurgas Gvidas Jankauskas.
 
Chirurgas pažymi, kad žmonėms, gyvenantiems užsienyje, aktualu implantavimo trukmė, vizitų skaičius. Tačiau reikia suprasti, kad ne viskas priklauso nuo gydytojo ar implantų sistemos. Atlikus chirurginę intervenciją prasideda gijimo laikotarpis, ir tai jau priklauso nuo paciento individualios situacijos. Ne visada greitas rezultatas yra geras ir ilgalaikis. Gydymas atliekamas ne vieneriems metams, taigi tam tikrais atvejais geriau šiek tiek ilgiau palaukti, kad būtų išvengta problemų ateityje. Tam, kad implantas būtų įdėtas į kaulą, kaulas turi būti pakankamo aukščio ir pločio. Esant pakankamam kaulo kiekiui, implantavimo operacija trunka apie pusvalandį ir nesukelia didesnių nepatogumų pacientui. Dažniausiai nepatiriama jokio tinimo, nuskausminamųjų vaistų taip pat dažnai nereikia. Jeigu kaulo trūksta į aukštį arba į plotį, reikia jį atkurti. Priklausomai nuo situacijos, implantavimas gali būti atliekamas kartu su kaulo atkūrimu, arba pirmiausia atkuriamas kaula, ir tik po kurio laiko sriegiami implantai.
 
Anot G. Jankausko, jeigu atliekamas paprastas implantavimas, pooperacinio periodo iš esmės nėra. Jeigu atliekami didesni kaulo atkūrimo darbai, galimi patinimai. Pacientas turės vartoti antibiotikus ir po savaitės apsilankyti pas burnos chirurgą. Žmonės, gyvenantys užsienyje ir norintys dantis susitvarkyti Lietuvoje, turėtų tam skirti bent jau 1–2 savaites.
 
Lietuviams svarbu natūralumas
 
Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytojai pastebi, kad, palyginti su situacija prieš 5–10 metų, dabar žmonės kur kas geriau suvokia sveikų dantų ir šypsenos svarbą. Pastebimos ir tam tikros šypsenų gražinimo tendencijos. „Pavyzdžiui, palyginti su amerikiečiais, lietuviams itin svarbus natūralumas. Vos kartą teko susidurti su klientu, kuris norėjo akinamai baltų ir didesnių už natūralius dantų“, – pasakoja R. Vitkienė.
 
 
Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologė Rasa Vitkienė. Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologė Rasa Vitkienė.
dantys 
Gydytojai vieningai linki šypsena rūpintis nuolat, o iškilusias problemas spręsti kuo skubiau. Taip išvengsite fizinio bei psichologinio diskomforto, trukdančio gerai jaustis ir sėkmingai siekti savo tikslų. Specialistai teigia, kad Kauno odontologijos klinika „Denticija“ šiuolaikiniam skubančiam žmogui gali pasiūlyti visa, kas reikalingiausia: dėmesį, kokybę ir patirtį.
 
 
  

Žymos: Dantys, Centro Denticija, Denticija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Žurnalistas fermeriui:
– Kaimynai iš jūsų nevagia?
– Nevagia.
– O kodėl prie vištidės padėtas šautuvas?
– Va, todėl ir nevagia...