Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   Visuomenės sveikatos centras   |   2016-01-17

Tinkamas apšvietimas saugo vaikų sveikatą

  
Tinkamas apšvietimas saugo vaikų sveikatą
© Pinterest.com nuotr.
Apšvietimas gali būti natūralus (saulės šviesa), dirbtinis ir mišrus.

Daugelyje šalių pastaraisiais metais atliekami vaikų regėjimo tyrimai rodo, kad vaikų regėjimas blogėja. Tai siejama su ankstyvu kompiuterių naudojimu (žiūrėjimu į ekraną, kompiuterinių žaidimų žaidimu ir pan.). Tyrimai atskleidžia, kad per visą mokymosi laikotarpį regėjimas pablogėja iki 35 proc. vaikų. Jie skundžiasi akių skausmu, paraudimu, perštėjimu, pablogėjusiu regėjimu.

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje per paskutinius dešimt metų trumparegystės paplitimas tarp vaikų iki 18 m. amžiaus išaugo beveik du kartus, t. y. nuo 35,6 iki 61,1 tūkstančiui gyventojų, o toliaregystės – beveik tris kartus (nuo 27,6 iki 77,3 tūkstančiui gyventojų).
Regimasis darbas yra susijęs su visų akies funkcijų įtampa ir vaikystėje pats savaime gali sutrikdyti regėjimą. Tačiau tokių sutrikimų grėsmė ypač padidėja esant prastam apšvietimui. Apšvietimas turi reikšmės ne tik regėjimui, bet ir bendrai organizmo būklei: nuotaikai, darbingumui, reakcijų greičiui, nuovargiui ir t. t.
 
Apšvietimas gali būti natūralus (saulės šviesa), dirbtinis ir mišrus. Geriausias akims yra tinkamo intensyvumo natūralus apšvietimas, tačiau mūsų geografinėmis sąlygomis reikalingas ir mišrus, ir dirbtinis.
 
Stalas, prie kurio dirba vaikas, turi stovėti prie lango, sėdėdamas vaikas neturi sau užstoti šviesos. Jei natūralaus apšvietimo neužtenka, įjungiamas dirbtinis kombinuotas apšvietimas – be stalinės lempos, kuri statoma kairėje stalo pusėje ir turi gerai apšviesti darbo lauką, turi būti visada įjungtas ir bendras apšvietimas. Jei būtų dirbama tik prie stalinės lempos, susidarytų ryškus kontrastas tarp apšviesto ploto ir tamsos, o tai vargina akis.
 
Vietinio apšvietimo lempa (60 W) turėtų būti su gaubtu, platėjančiu į apačią, kad apšviestų pakankamai didelį stalo plotą, bet nepliekstų į akis. Regėjimui kenkia ir per ryškus apšvietimas, todėl saulėtą dieną galima naudoti žaliuzes ar šviesias užuolaidas.
  

Žymos: Sveikata, Vaikai, Regėjimas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Močiutė skrybėlių parduotuvėje nusižiūri ypač prašmatnų modelį. „Su ja jūs iš karto atjaunėjote 20 metų“, – giria pardavėja.
Anūkas močiutei:
– Tada jos nepirk. Neteksi pensijos.