Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2010-09-20

CŽV Lietuvoje kalino palestinietį?

  
CŽV Lietuvoje kalino palestinietį? Įtarimai apie CŽV įkalinimo centro buvimą Lietuvoje liko neišsklaidyti.

Šiandien, Londone įsikūrusi kalinių teisių gynimo organizacija Reprieve kreipėsi į Lietuvos Generalinį prokurorą Darių Valį su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo palestiniečio Abu Zubaydah neteisėto priverstinio dingimo ir slapto gabenimo, bei galimo neteisėto kalinimo ir kankinimo JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) slaptajame sulaikymo centre Lietuvoje.

Abu Zubaydah buvo klaidingai CŽV laikomas teroristinio tinklo „Al Qaeda“ vienu iš pagrindinių operacijų vadovu. Žiniasklaidos priemonėse pateikta informacija, vėliau patvirtinta JAV valdžios institucijų bei eile išslaptintų oficialių dokumentų, leidžia daryti išvadą, jog nuo Abu Zubaydah sulaikymo Pakistane 2002 metų kovo 28 dieną iki perkėlimo į Gvantanamo bazę 2006 metų rugsėjo 6 dieną, jis buvo laikomas slaptuose CŽV sulaikymo centruose skirtingose pasaulio vietose.
Daugiau negu ketverius metus Abu Zubaydah buvo tardomas ir kankinamas, siekiant išgauti prisipažinimą dėl teroristinių aktų organizavimo ir vykdymo. Buvusio JAV Nacionalinio Saugumo darbuotojo žodžiais, Abu Zubaydah yra asmuo, kurį tardant buvo išbandyti žmonių kankinimo metodai. Reprieve teigimu, ilgo slaptojo kalinimo metu Abu Zubaydah buvo mušamas, jam 83 kartus per vieną mėnesį buvo taikomas skandinimo imitavimas (angl. waterboarding), jis buvo laikomas nuogas šaltuose kambariuose grojant garsiai muzikai, jam buvo priverstinai apribojamas miegas bei taikomi kitokie metodai, kurie yra prilyginami tarptautinės teisės uždraustoms veikoms - kankinimui, nežmoniškam ir žeminančiam elgesiui bei baudimui.

Šį pavasarį JAV valdžios institucijos pranešė, jog nebėra pagrindo tvirtinti, kad Abu Zubaydah buvo tinklo „Al Qaeda“ narys ar kitaip dalyvavo šios organizacijos veikloje bei, kad jis planavo, vykdė ar buvo susijęs su 1998 metais įvykusiais JAV ambasadų sprogdinimais ar 2001 metų rugsėjo 11 dienos išpuoliu. Jau ir anksčiau tiek Džordžo Bušo, tiek Barako Obamos administracijos pareigūnai pripažino, jog Abu Zubaydah kaip teroro aktų organizatoriaus ar vykdytojo vaidmuo buvo smarkiai pervertintas.

Reprieve informacijos šaltinio duomenimis, kažkuriuo laikotarpiu tarp Abu Zubaydah kalinimo Maroke 2004-siais metais ir Gvantanamo bazėje 2006-siais metais, jis buvo laikomas Lietuvoje veikusiame slaptajame CŽV įkalinimo centre. Prašyme pradėti ikiteisminį tyrimą, Reprieve primena Lietuvos pareigą pagal Europos žmogaus teisių konvenciją tinkamai ir išsamiai ištirti pateiktą informaciją.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Skelbimas: „Ūkininkas ieško moters su traktoriumi. Atsakysiu visoms, atsiuntusioms traktoriaus nuotrauką.“