Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com/BNS   |   2017-07-28

Emigrantams svarbus įstatymas skinasi kelią į Seimą

  
Emigrantams svarbus įstatymas skinasi kelią į Seimą
© Irmantas Gelūnas/15min
Pataisos leistų originaliai užrašyti pavardę po santuokos perėmusiems lietuviams ir jų vaikams.
Jeigu įstatymas bus priimtas, originalo kalba asmenvardžius pasuose galėtų rašyti ir Lietuvos lenkai.

Rudenį Seimas turėtų nuspręsti dėl užsienietiškų vardų ir pavardžių rašymo lietuviškuose pasuose. Teisingumo ministerija paruošė du pasiūlymus, kuriuose numatytos taisyklės, kaip rašyti originalias pavardes užsieniečiams, su jais susitukuosiems žmonėms bei jų vaikams.

Anot Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio įstatymas atvers kelią originalias pavardes rašyti pagrindiniame paso puslapyje, o ne antrąjame, kaip kad buvo siūloma anksčiau.
„Kalbame apie du variantus. Ministerija pritarė variantui, kur susituokusiems, užsieniečiams ir vaikams, su tomis raidėmis pagrindiniame puslapyje. Antrasis variantas, kad su visais diakritiniais ženklais tik antrame puslapyje, pirmame paliekant transkripciją, šitam variantui ministerija nepritarė. Man buvo gera išgirsti, kad ministerija pritaria variantui, kurį mes ir teikiame, pagal lietuvių kalbos komisijos išvadą“, – po susitikimo žurnalistams sakė V. Pranckietis.
 
Klausiamas, ar įstatymo projektas leis originalią pavardžių rašybą pagrindiniame paso puslapyje o siekiantiems vietos lenkams, Seimo pirmininkas atsakė, kad „tai yra normalus žingsnis link vietos lenkų ir jie taip pat gali įrodinėti savo raidžių buvimą pasuose ir originalios pavardės rašymą“.
 
„Galimybės atsiras atsiradus įstatymui, poįstatyminiai aktai nustatinės, kurie dokumentai bus priimtini ar nepriimtini. Tarkime, vietos lenkas, kurio tėvai prieš tai buvo ne Lietuvos piliečiai, nes prieš karą buvo Lenkijos dalis. Jei jie susituokė tada, jei jų palikuonys yra šitie žmonės - kokia problema (dėl rašybos), tik reikia pateikti dokumentus“, – kalbėjo Seimo pirmininkas.
 
Kartu parlamento vadovas teigė negalintis atsakyti, ar, pavyzdžiui, pakankamu pagrindu originaliai rašybai dokumente būtų bažnytiniai įrašai, nes tai būtų nustatyta poįstatyminiuose aktuose.
 
Seimas šiuo metu svarsto dvejas siūlomas pataisas dėl asmenvardžių rašymo dokumentuose. Vienu atveju siūloma vardus ir pavardes nelietuviškais rašmenimis leisti rašyti pagrindiniame paso puslapyje. Alternatyvus projektas numato asmenvardžių nelietuviškais rašmenimis rašymą papildomame puslapyje.
Vyriausybė yra pritarusi projektui, pagal kurį asmenvardžius nelietuviškais rašmenimis būtų galima rašyti pagrindiniame paso puslapyje.
 
Pataisos leistų vardą ir pavardę nelietuviškais rašmenimis užrašyti Lietuvos lenkams, jeigu norintis tai padaryti asmuo pateiktų nelietuviškos pavardės variantą pagrindžiantį šaltinį. Tokią galimybę turėtų ir užsieniečio pavardę po santuokos perėmę lietuviai, taip pat jų vaikai.
 
 
  

Žymos: Emigrantai, Lenkai, Pasai, užsieniečiai, vardų ir pavardžių rašymas origi

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Esu įsitikinusi, – tarė kandidatui į deputatus jo žmona, – kad už tave balsuos visi dori žmonės.
– Menka paguoda: reikia, kad balsuotų dauguma...