Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2010-09-29

Kas antras Lietuvoje gimstantis - „netyčiukas“

  
Kas antras Lietuvoje gimstantis - „netyčiukas“
© D.Dokšaitė
Kas antras Lietuvoje gimęs mažylis nebuvo tėvelių planuotas.

Daugiau nei pusė (55 proc.) Lietuvos miestuose gyvenančių mamų yra bent kartą neplanuotai pastojusios. Tokius duomenis parodė rugsėjo mėnesį tyrimų kompanijos „Synopticom“ atliktas tyrimas, kurį inicijavo kontracepcijos svetainė ziedas.lt.

Apklausos rezultatai atskleidė, kad kas antra šeima (54%) planuoja ar bent jau stengiasi kiek įmanoma tiksliau suplanuoti pageidaujamą vaikų skaičių bei jų gimimo laiką. Nepaisant to, net keturios iš dešimties planuojančių moterų sulaukia „netyčiukų“.
Geriau nėštumus pavyksta planuoti mamoms su aukštuoju išsilavinimu, turinčioms aukštesnes pajamas bei gyvenančioms didmiesčiuose.
 
Anot ginekologės Ingos Rudzikienės, neplanuotų nėštumų pavyksta išvengti toms moterims, kurios dažniau konsultuojasi su gydytojais.

„Didžiausia problema ta, kad dar nemažai moterų pasitiki iš draugių ar spaudos išgirsta informacija užuot paklaususios profesionalo, kokios priemonės labiausiai tinka jai. Dėl objektyvios informacijos stokos ar religinių įsitikinimų kai kurios neigiamai žiūri į kontracepciją. Tačiau pasikalbėjus su gydytojais visada galima rasti sprendimą“, – sako ginekologė.
 
Kaip rodo atlikto tyrimo duomenys, beveik kas antra neplanuotai pastojusi mama (46%) teigė prieš pastojant nenaudojusi jokių kontraceptinių apsisaugojimo priemonių – pusė iš jų tikėjosi išvengti nėštumo nutraukiant lytinį aktą. Trečdalis tuo metu naudojo prezervatyvus. Mažiausiai neplanuotų nėštumų pasitaikė tarp moterų, vartojusių kontraceptinį žiedą, pleistrą ar spiralę.
 
Moterys nurodė tokias pagrindines priežastis, dėl kurių nepavyko apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo vartojant kontraceptikus: plyšo prezervatyvas (17%), sveikatos sutrikimai ar kiti vaistai, dėl kurių susilpnėjo priemonės poveikis (13%), pamiršta išgerti tabletė (12%). Beveik ketvirtadalis moterų nenumano priežasties, kodėl kontraceptikai neapsaugojo nuo nėštumo.
Didžioji dauguma (85%) apklaustų vyrų mano, kad kontracepcija turėtų rūpintis abu partneriai. Kas trečias apklausoje dalyvavęs vyras nurodė, jog jo žmona ar partnerė naudoja kontraceptines priemones, tačiau pusė iš jų negalėjo nurodyti kokias.

Tyrime, kuriuo siekta išsiaiškinti Lietuvos miestų gyventojų šeimos planavimo įpročius, dalyvavo 18-45 metų respondentai: 412 moterų ir 116 vyrų.
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Daktaras sėdi namie. Žiūri televizorių. Staiga pasigirsta skambutis. Daktaras pakelia ragelį, o ten - keli kolegos:


- Sveikas, Jonai, čia mes trise geriam, gal nori prisidėti?


- Gerai, tuoj atvažiuoju. Jau besirengiantį daktarą sustabdo žmona:


- Jonai, kur tu eini? Ar koks rimtas atvejis?


- Taip, labai rimtas. Ten jau trys gydytojai!