Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2019-04-15

LTNTBA pirmininkas: norime, kad visuomenė į NT brokerį žiūrėtų su pagarba ir pasitikėjimu

  
LTNTBA pirmininkas: norime, kad visuomenė į NT brokerį žiūrėtų su pagarba ir pasitikėjimu
© Asmeninio albumo nuotr.

Šalyje neseniai įsikūrė Lietuvos nekilnojamojo turto brokerių asociacija (LTNTBA). Alfa.lt pristato interviu su asociacijos pirmininku dr. Artūru Daubaru.

– Jūsų įsteigtai LTNTBA mažiau kaip mėnuo. Kokia pagrindinė idėja buvo steigiant šią organizaciją?
– Šiuo metu Lietuvoje dirba per 1500 nekilnojamojo turto brokerių. Visą laiką buvo noras suburti visus Lietuvos NT brokerius į vieną organizaciją, būti viena bendruomene. Kartu augti ir tobulėti. Perduoti brokeriams pačias aktualiausias žinias ir perteikti inovatyvius, efektyviausius veiklos metodus. Kita vertus, jau labai pribrendo klausimas dėl NT brokerių veiklos reglamentavimo, licencijavimo. Tam reikalingas įstatymas, poįstatyminiai aktai, veiklos monitoringas ir kt. Norime tai įgyvendinti. Norime būti rimta organizacija, turinti naują, atsakingą požiūrį į Nekilnojamojo turto brokerio tarpininkavimo veiklą, jo profesionalumą, atsakomybę ir brokerio sėkmingos veiklos užtikrinimą. Kartu nesiruošiame būti išskirtiniai. Esame atvira organizacija visiems Lietuvos nekilnojamojo turto brokeriams, nepriklausomai nuo narystės, suteikiant galimybę gauti visas reikalingas žinias ir patirtį nekilnojamojo turto tarpininkavimo veiklai vykdyti. – O kam to reikia? Kam reikalingas įstatymas? Kodėl licencijavimas, kam jis reikalingas?
 
– Nekilnojamojo turto brokerio veikla lieka turbūt vos ne vienintelė, kuri šiandien nėra licencijuojama. Turiu galvoje operacijas su trečiųjų asmenų didelės vertės turtu: pirkimas, pardavimas, nuoma ir kt. Čia reikalingas ir atitinkamas išprusimas, ir veiklos reglamentavimas, ir atsakomybė, užtikrinant sandorių sėkmę. Šiuo metu Lietuvoje nekilnojamojo turto brokerio veiklą apibrėžia Lietuvos standartas LST EN 15733:2010, kuris buvo perimtas iš Europos standarto, tačiau, kaip žinome, jis nėra privalomas. Brokerių daug, nemažai jų veikia savo bendrojo išprusimo ribose ir savo atsakomybe. Norime, kad tai keistųsi, kad NT brokerio veiklą vykdytų atitinkamai parengti, aukštos kvalifikacijos specialistai.
 
– O kaip dabar tampama brokeriu?
 
– Sulauki 18 metų. Prisijungi interneto tinklais prie VMI, teiki paraišką registruoti individualią veiklą, ir viskas, po 3 dienų tu brokeris! Voilá!
 
– Kaip paaiškintumėte dabartinį kartais neigiamą požiūrį į nekilnojamojo turto brokerio tarpininkavimo paslaugas?
 
– Na, ne paslaptis, taip jau istoriškai susiklostė, kad tam tikra dalis brokerių NT rinkoje veikia vadinamaisiais „pilkaisiais“ arba „garažiniais“ metodais, be sutarčių, be atskaitomybės, nemokant mokesčių valstybei ir t. t. Jų paslaugų kainos žemos, paslaugų kokybė neužtikrinama. Pagal tą priežodį, „kaip pavyks“. Kita vertus, egzistuoja paradoksas. Žmonės, parduodami brangiausią savo fizinį turtą, ieško rinkoje pačios pigiausios paslaugos ir tikisi sutaupyti. O kai turtas neparduodamas, sandoris nepavyksta ar nusivilia „pilkuoju“ brokeriu, tada sako, kad visi brokeriai tokie. Tai klausimas: o kokios paslaugos norėta, dirbant be sutarties, už tris kartus mažesnę nei rinkos paslaugų kaina? Taip ir norisi pasiūlyti: jei suskaudo dantį, bandykite rasti stomatologą per Skelbiu.lt, gal pavyks? Norime, kad tai keistųsi, kad visuomenė į NT brokerį žiūrėtų su pagarba ir pasitikėjimu, kaip tai yra Vakarų šalyse, kaip tai yra su bet kurios aukštą profesionalumo lygį pasiekusios profesijos atstovu.
– Prieš kurį laiką, pakilus www.aruodas.lt paslaugų kainoms buvo kai kurių brokerių iniciatyvos blokuoti Aruodas.lt. Kokia asociacijos (Jūsų) nuostata?
 
– Pasakysiu savo asmeninę nuomonę: aš iš principo prieš. Dėl trijų priežasčių. Visų pirma: dėl konkurencijos. Laisva rinka. Sugebėkime pasiūlyti savo produktą! Kitas dalykas, tai „pilkieji brokeriai“. Jei populiariausias skelbimų portalas brangus, jie jame negali skelbti skelbimų, ir taip numušama „pilkųjų brokerių“ vertė rinkoje. Jie su savo maža paslaugų kaina tampa nepatrauklūs vartotojui, kadangi jų skelbimai nepasiekia didelės rinkos dalies. Ir trečias, ne mažiau svarbus dalykas, apie kurį daugelis nepagalvoja, tai internetinės NT agentūros, t. y. agentūros be brokerių. Prieš 4 metus Jungtinėje Karalystėje jų buvo 4, dabar – 200. Jų paslauga kainuoja nuo 350 eurų. Lietuvoje jų šiuo metu yra 2, viena Vilniuje, viena – Kaune. Sumažinkite populiariausių portalų kainas, kad jos galėtų skelbti skelbimus ir po metų Lietuvoje jų bus 50. Brokeriai, kurie nori blokuoti brangstančius portalus, galės ilsėtis ant laktos. Paskaičiuota, kad maždaug 2024 m. online agentūros apims 50 proc. NT rinkos. O kas sudarys kitą dalį? Tikrai ne klasikinės agentūros, kokios jos yra dabar. Laimės tik stiprūs, išprusę, aukštos kvalifikacijos brokeriai, kurių paslaugų lygis bus daug kartų aukštesnis už dirbtinio intelekto internetines programas.
 
– Kas asociacijos steigėjai?
 
– Mes jauna, tik įsikūrusi organizacija. Grupė kolegų, kurie žiūri į ateitį ir siekia šių permainų. Mus rasite tik ką pasirodžiusioje svetainėje www.ltntba.lt.
 
– Kokį įsivaizduojate idealų nekilnojamojo turto brokerio modelį?
 
– Baigęs aukštąjį, turintis licenciją veiklai, nuolat tobulėjantis ne tik tarpininkavimo, bet ir galimų investicijų konsultavimo srityse ir, žinoma, aktyviai dalyvaujantis LTNTBA asociacijos veikloje.
 
– Ko tikėtumėtės iš brokerių, kurie jungtųsi į jūsų asociaciją?
 
– Kviečiame visus! Pagal principą „Brokeriai be sienų“. Papasakosime savo viziją, norą, kad visi brokeriai siektų aukščiausių tikslų. Tam bus organizuojami mokymai, sertifikavimas, konsultavimas, mentorystė ir visa galima technologinė pagalba, tiems, kurie nori tobulėti ir eiti į priekį. Iš brokerių laukiame bendruomeniškumo, aktyvaus dalyvavimo ir siekio sukurti stiprią, vieningą organizaciją šalyje, kuri užtikrintų ir atitiktų aukščiausius NT rinkos dalyvių lūkesčius.
 
– Kokią matote Nekilnojamojo turto brokerio veiklos ateitį?
 
– Ateitis šviesi. Paradoksas, bet aukštos kvalifikacijos NT brokerių prireiks kelis kartus daugiau, nei yra dabar. Brokeris / investavimo ekspertas. Prognozuokime, kad ne taip toli ateityje nuomos, pirkimo / pardavimo paslaugų komercinių ir nekomercinių patalpų sandoriai išeis už valstybių ribų, vyks visame pasaulyje. Tam reikės visų statinių inventorizacijos, skaitmenizacijos ir t. t. Greičiausiai tai bus realizuota per Blockchain platformas, smart sutartis ir pan. Tarpininkavimas pasirenkant investicijoms pelningiausią variantą pasaulinėje rinkoje ir administravimas taps kertinėmis profesijomis.
  

Žymos: Namai, Pirkėjai, NT, brokeriai, būstai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Sūnus prieina prie tėčio, kuris stovi visiškai girtas, abiem rankom atsirėmęs į sieną, ir prašo:
– Tėveli, tėveli, sutaisyk man dviratį.
Tėvas atsisuka ir sako:
– Taip, tuoj aš viską mesiu ir taisysiu tavo dviratį.