Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2011-01-06

Pakilę akcizai plonins pinigines

  
Pakilę akcizai plonins pinigines
© D.Dokšaitė
Dyzelino brangimas iššauks daugelio kitų prekių ir paslaugų grupių kainų didėjimą.

Bene didžiausią įtaką gyventojų piniginėms nuo pat metų pradžios turės akcizų dydžio pasikeitimai.
Nuo sausio 1 dienos, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, padidėjo ir dyzelino akcizas. Šios degalų rūšies litro kaina kyla apie 12 centų, dėl ko prisipilti pilną 55-60 l talpos degalų baką kainuos daugmaž 7 Lt brangiau.

="text-align: left">„Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Bložienė sako, kad vartojimui šis pasikeitimas didelės įtakos tikriausiai nepadarys: „Žinoma, situacija gali pasikeisti, jei per metus kainos dar labiau kils dėl kitų priežasčių, tačiau akcizų pasikeitimo nulemtas degalų kainų didėjimas gyventojų persėsti į viešąjį transportą neprivers. Tie, kuriems degalų kainos tapo sunkiai pakeliama našta, viešuoju transportu naudotis pradėjo ar antrojo šeimos automobilio atsisakė sunkmečiu, kai smarkiai mažėjo pajamos“.
 
Ekspertė perspėja, kad didesnis iššūkis šiuo atveju gali būti dyzelino brangimo iššauktas daugelio kitų prekių ir paslaugų grupių kainų didėjimas, taip pat – galimas didesnis kontrabandinių degalų vartojimas. Apie galimą produkcijos kainų didėjimą jau prabilo kai kurių maisto prekių gamintojai, o vežėjai ruošiasi svarstyti galimybę branginti transporto bilietus.

Laikantis Europos Sąjungos reikalavimų, nuo 2011 metų vienodinamas akcizas cigaretėms – dabar jis negali būti mažesnis nei 221 litas už 1000 cigarečių. Skaičiuojama, kad cigaretės vidutiniškai brangs 10 proc. Tiesa, tokio dydžio akcizas buvo taikomas ir iki šiol – galiojo populiariausioms ir brangiau nei 7,20 Lt kainavusioms cigaretėms. Taigi, brangiau už cigaretes mokantys gyventojai didžiausią kainų augimą jau išgyveno ankstesniais metais. Dabar su kainų didėjimu susidurs pigesnes cigaretes rūkantys gyventojai. Kaip parodė vasarą „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto užsakymu atliktas namų ūkių biudžetų tyrimas, vien per pastaruosius dvejus metus tabakui skiriama gyventojų išlaidų dalis padidėjo nuo 1,4 proc. ir beveik 3 proc.

„Pajamos per šį laiką nedidėjo, žymaus jų didėjimo negalima tikėtis ir artimiausioje ateityje, tad negalintys šio įpročio atsisakyti gyventojai bus priversti ieškoti papildomų rezervų“, – komentuoja O. Bložienė. Kita vertus, gali padidėti skaičius tų gyventojų, kurie, nepajėgdami daugiau mokėti už cigaretes, ims žvalgytis per sieną ir gundysis kontrabandiniais rūkalais. „Tai gali lemti ne tik kainų Lietuvoje ir šalyse, iš kurių įvežamos nelegalios cigaretės, skirtumas, bet ir tyrimais atskleistas gana pozityvus Lietuvos gyventojų požiūris į kontrabandines prekes. Kažin, ar tokią alternatyvą turintys gyventojai ims keisti įpročius ir bandys mesti rūkyti ar bent mažins cigarečių kiekį“, – svarsto ekspertė.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Girdėjau, vedei?
– Taip.
– Na ir?
– Gerti ir rūkyti negalima.
– Gailiesi?
– Ne. Gailėtis irgi negalima.