Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2016-09-14

Seimas atmetė prezidentės veto - liberalusis Darbo kodeksas įsigalioja

  
Seimas atmetė prezidentės veto - liberalusis Darbo kodeksas įsigalioja Valdantieji žada, kad kodeksas dar bus taisomas darbuotojų naudai.

Trečiadienį Seimo nariai nusprendė atmesti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl Darbo kodekso pataisų. Taiu automatiškai reiškia, kad atmestos ir Prezidentūros siūlytos korekcijos. Už tokį sprendimą balsavo 74 Seimo nariai, 39 buvo prieš, o 10 Seimo narių susilaikė. Veto atmetimui reikėjo mažiausiai 71 balso.

Įdomu tai, kad valdančiųjų pozicija nebuvo vieninga, tačiau už naująjį Darbo kodeksą vieningai pasisakė Liberalų sąjūdis.
Prezidentė darbo santykius liberalizuojantį Darbo kodeksą vetavo, sakydama, kad jis nepakankamai užtikrina darbuotojų teises ir „įteisina darbdavių dominavimą“. Vyriausybė ir darbdaviai mano, kad naujasis kodeksas padės sukurti naujų darbo vietų ir užtikrins Lietuvos konkurencingumą.
 
Balsavimas kėlė didelę intrigą, nes pirmadienį Tarptautinis valiutos fondas paragino Lietuvą priimti naująjį Kodeksą. Tačiau stiprėjo ir priešininkų gretos – trečiadienį Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė prezidentės veto. Konservatoriai prieš balsavimą sakė, kad geriau sutikti su prezidentės veto, tačiau po to iškart registruoti naujas pataisas. Socialdemokratų nuomonė buvo priešinga, nors jų stovykla prieš balsavimą nebuvo vieninga.
 
Svarbiausi pakeitimai:
 
1. Nauja atostogų tvarka. Įprastos metinės atostogos bus 20 darbo dienų, o ne 28 kalendorinės dienos.
2. Viršvalandžiai. Bus galima dirbti ne daugiau kaip 180 val. viršvalandžių per metus, t.y. 60 val. daugiau nei dabar. Tačiau kolektyvinėje sutartyje galėtų būti susitarta ir dėl ilgesnės jų trukmės. Už viršvalandžius darbdavys atsiskaitytų arba pinigais, arba atostogomis.
3. Atleidimas. Kai darbo sutartis nutraukiama darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, darbuotojas turės būti įspėjamas prieš vieną mėnesį iki atleidimo, o išdirbus trumpiau negu vienerius metus, – prieš dvi savaites. Šie terminai bus dvigubinami darbuotojams, kurie augina vaiką iki 14 m. ir kuriems iki pensijos likę mažiau kaip 5 m., trigubinami – jei iki senatvės pensijos lieka mažiau kaip 2 m., taip pat neįgaliesiems.
4. Išeitinės. Darbdavys, savo iniciatyva atleisdamas vienerius ar daugiau metų vienoje vietoje dirbusį asmenį, privalės jam skirti dviejų vidutinių darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Jeigu dirbta iki vienerių metų, išmoka turėtų siekti pusės darbo užmokesčio dydį. Labai ilgai vienoje vietoje – po 5 ir daugiau metų – dirbusiems asmenims numatyta papildomai mokėti kompensacijas iš specialiai sukurto Ilgalaikio darbo išmokų fondo, kuris bus suformuotas iš darbdavių įmokų, atitinkamai mažinant jų įmokas į „Sodrą“.
5. Tuščios sutartys. Naujasis DK įpareigos tokias „tuščias darbo sutartis“ turinčius darbuotojus atlikti numatytąsias funkcijas „darbdavio kvietimu“, o darbdavys savo ruožtu įpareigojamas sumokėti darbuotojui už jo atliktą darbą. Minimali trukmė, kurią turės išdirbti tokią sutartį pasirašęs darbuotojas – 8 val. per mėnesį. Jeigu negaus darbdavio kvietimo, jam turės būti sumokėtas atlyginimas už 8 darbo valandų darbą.
6. Naujos sutarčių rūšys. Numatytos devynios skirtingos darbo sutarčių rūšys: įtvirtintos laikinosios, projektinio, darbo vietos dalijimosi, nenustatytos apimties, pameistrystės darbo, darbo keliems darbdaviams sutartys ir kt. Išliks sezoninės darbo sutartys, tačiau atsisakyta trumpalaikių darbo sutarčių.
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Pas gydytoją:
– Na, ką, galiu jus pasveikinti, jumyse užsimezgusi nauja gyvybė.
– Gydytojau, betgi aš vyras!
– Žinokit, askaridėms vienas ir tas pats.