Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

LRT ir Tiesa.com inf.   |   2016-09-23

Seimo narių skaičiaus mažinimas gali padidinti korupciją

  
Seimo narių skaičiaus mažinimas gali padidinti korupciją Sumažinus Seimo narių skaičių, suinteresuotoms grupėms gali tapti lengviau prastumti savo interesus.

Mūsų, kaip pokomunistinės šalies, problema yra korupcija, o kuo mažiau Seimo narių, tuo labiau jie gali būti veikiami, tad mažinti jų skaičiaus nereikia. Taip LRT Radijui sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mažvydas Jastramskis.

Ekonomistas Žygimantas Mauricas lygina Seimą su lakmuso popierėliu ir sako, kad parlamentarų sumažėjimas būtų gražus viešųjų ryšių gestas. Siūlymą mažinti parlamentarų skaičių vadina neracionaliu Seimo narių skaičių reikia mažinti, o koks tai skaičius – 101, 111 ar 114 – turi atsirasti diskusijose, LRT RADIJUI sakė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė. Jos manymu, labai svarbu, kad visiems gyventojams, visiems rinkėjams būtų proporcingai atstovaujama visuose regionuose. Ji teigia matanti ir kitą kelią: „Po rinkimų politinės partijos turėtų susėsti ir susitarti dėl referendumo, kuris turėtų įvykti ne rinkimų metu. Tame referendume žmonės turėtų galimybę priimti sprendimus, ką numato ir Konstitucija.“
L. Graužinienė įsitikinusi, kad į tokį referendumą žmonės ateitų. „Jie patys nuspręstų, kiek Seimo narių reikia. Politikams, kad ir kokia būtų kadencija, dėl šio klausimo nuspręsti sunku“, – teigia ji.
 
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mažvydas Jastramskis mano, kad Seimo narių skaičiaus mažinti tikrai nereikia: „Palyginti su Latvija ar Estija, Lietuva turi standartinį parlamento narių skaičių pagal tai, kokia mūsų populiacija. Turime suprasti, kad viena didžiausių problemų mūsų, kaip pokomunistinėje šalyje, yra korupcija. Ir, kuo mažiau Seimo narių, tuo didesnė tikimybė, kad jie gali būti paveikti.“ M. Jastramskis aiškina, kad nėra jokios logikos, kodėl reikėtų mažinti dabartinį skaičių.
 
„Parlamento narių skaičius yra viena iš trijų esminių rinkimų sistemos detalių. Seimo nariai nėra valdininkai, tai – politinis atstovavimas, esminė atstovaujamoji šalies institucija, o sakymas, kad reikia juos mažinti, absoliučiai neracionalus“, – sakė pašnekovas. Žvelgiant į ES kontekstą, anot M. Jastramskio, Lietuvoje yra tiek Seimo narių, kiek turėtų būti, o yra šalių, kuriose jų gerokai daugiau: „Pavyzdžiui, Švedija turi net 350 parlamento narių. Savo partines sistemas ir partijų veiklą jie skaičiuoja daugiau nei 100 metų ir negalvoja, kad reikia tai mažinti.“ Anot pašnekovo, yra tradicija, o jei pradėsim keisti tokias esmines institucinės sistemos detales, kyla klausimas, kur sustosime. „Galbūt tuomet apskritai reikia atsisakyti Seimo – būkime pirmąja demokratine šalimi pasaulyje, kuri funkcionuoja be Seimo“, – svarstė M. Jastramskis.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Skamba telefonas:
- Alio.
- Čia bazė?
- Ne, jūs ne ten pataikėte, čia raketinė bazė!
- Čia jūs ne ten pataikėte! Kas užmokės už mano sandėliuką?