Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Pagal Delfi.lt   |   2010-08-05

Stelmužės ąžuolo klonas – jau mėgintuvėlyje

  
 Stelmužės ąžuolo klonas – jau mėgintuvėlyje

Miškų instituto laboratorijos vedėja Sigutė Kusienė tiki, kad kitais metais jau turės galingiausio Lietuvoje Stelmužės ąžuolo kloną, kuris genetine struktūra bus identiškas antrą tūkstantmetį skaičiuojančiam medžiui galiūnui.

mal" style="margin-right:0cm;line-height:12.0pt">„Ąžuolas klonuojamas, tačiau kol kas – mėgintuvėliuose“, – Delfi sakė mokslininkė. Nepaisant skeptiškų nuomonių, S.Kusienės neapleidžia nuojauta: klonuoti ąžuolą įmanoma. Neigiamas veiksnys – labai didelis medžio amžius, bet kadangi nuo 2007 metų nuolat atnaujinamos jo ląstelės, mokslininkės manymu, turėtų pradėti regeneruoti ūgliai. Jei pavyks klonuoti Stelmužės ąžuolą, jo klonų galės būti labai daug.

Paklausta, ar skirtųsi klonuotas Stelmužės ąžuolas, nuo stelmužiuko – iš jo gilės išauginto ąžuoliuko, mokslininkė sakė, jog stelmužiukai genetiškai skirtingi, nes žiedadulkės atnešamos iš aplinkui augančių ąžuolų. O štai Stelmužės ąžuolo klonas būtų identiškas 1000-1500 metų senumo galiūnui.

 

Pirmuosius mėgintuvėlius, kuriuose S.Kusienė bandė klonuoti Stelmužės ąžuolą, sunaikino 2005-aisiais laboratorijoje kilęs gaisras. Po poros metų mokslininkė bandymus atnaujino. Šiuo metu mokslininkei talkina nuo Stelmužės kilęs Žemės ūkio universiteto Miškų fakulteto magistrantas. Iš Stelmužės ąžuolo giliukų jis augina stelmužiukus ir drauge su mokslininke ruošiasi DNR tyrimams.

 

Paklausta, kodėl taip ilgai nepavyksta klonuoti Stelmužės ąžuolo, S.Kusienė pripažino, jog tai nėra taip paprasta.

Senasis Stelmužės ąžuolas, mokslininkės nuomone, dar stovės, nes neblogai paremontuotas. „Kiek mačiau, vainikas dar labai gražus, o kamienas – nebe toks gyvybingas. Tačiau, kol ąžuolą maitins šakos ir lapai, jis gyvens“, – įsitikinusi mokslininkė.

 

Zarasų rajone, Stelmužės miestelyje augantis ąžuolas – trečiasis seniausias ir galingiausias ąžuolas Europoje ir pats seniausias Lietuvoje, kurio spėjamas amžius apie 1000-500 metų.

Lietuvoje auga keturi saugomais gamtos paminklais pripažinti ąžuolai, kurių kamieno apimtis siekia daugiau kaip 7 metrus. Saugomų teritorijų valstybės kadastro duomenimis, 2010 metų pradžioje Lietuvoje buvo 509 valstybės saugomi gamtos paveldo objektai, 157 iš jų paskelbti gamtos paminklais.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Minutės trukmė priklauso nuo to, kurioje tualeto durų pusėje būsi...