Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2009-07-24

Iš dangaus – ant žemės

  
mal" style="line-height:150%;mso-pagination:none;mso-layout-grid-align: none;text-autospace:none">Net dvejus metus padebesiais skraidžiusi Marija Kavaliauskaitė tikrąja to žodžio prasme nusileido ant žemės. Stiuardesės duoną išmainiusi į sėslų gyvenimo būdą Marija jau gerą pusmetį gyvena, dirba ir mokosi Olandijoje.

 Viktorija Navickaitė

Stiuardesės profesija turbūt daug kam atrodo gana romantiška. Nepriekaištingai apsirengusios ilgakojės gražuolės, traukiančios nedidelius lagaminėlius ant ratukų. Oro uosto koridoriais kaukšėdamos elegantiškais bateliais jos išdidžiai žingsniuoja paskui lėktuvų pilotus. Tačiau ar iš tiesų ten, padangėse, viskas yra taip, kaip mes įsivaizduojame, klausiame Marijos.

 

Į Olandiją – pas mylimąjį

 

Metusi stiuardesės darbą Marija išvyko į Olandiją, kur jos laukė mylimas žmogus. Jauna pora su jauduliu laukė akimirkos, kai kartu galės įsikurti ir pradėti bendrą gyvenimą Amsterdame.

 

„Olandija nėra ta šalis, į kurią emigruojama dažniausiai. Nors angliškai Amsterdame galima susišnekėti, tačiau norint lengviau įsilieti į svetimos šalies kultūrą, būtina mokėti ir jos kalbą“, – pasakoja Marija. Olandų kalba nėra lengva, galbūt todėl, pasak Marijos, tai nėra šalis, kuri itin trauktų imigrantus.

 

Dar vienas Olandijos ypatumas – klimatas. Čia gana drėgna, vėjuota, o oras gali pasikeisti per keletą minučių. „Kai pakyla vėjas, gatvės pradeda vibruoti ne tik nuo žmonių, bet ir nuo sūkuriais šokančių šiukšlių. Tačiau vėjas man patinka – jis visada į mano gyvenimą atneša kažką gero“, – šypsosi pašnekovė.

 

Margas stiuardesės gyvenimas

 

„Dirbant stiuardese gyvenimas buvo visai kitoks – gera alga, kelionės, nuolat besikeičiantys žmonės ir visai kita aplinka. Margas stiuardesės gyvenimas, jaunatviški rožiniai akiniai ir įperkama visiška nepriklausomybė – viskas buvo puiku, bet nusileidusi ant žemės pasijutau visai kitaip“, – atviravo Marija.

 

„Nors stiuardesės darbas ilgainiui pradeda varginti, skraidydama jaučiausi laiminga. Vėliau, dirbdama biure, gavau įdomių patirčių, tačiau kuo toliau, tuo labiau suvokiau, kad šeštadienis miegui, sekmadienis sau ir visa savaitė su viršvalandžiais tikrai slegia“, – prisipažino jauna mergina.

 

 

Daug galimybių

 

„Galimybių Olandijoje daug, tačiau maniau, kad čia bus šiek tiek lengviau. Tikėjausi olandų kalbą išmokti per keturis mėnesius, tačiau dabar suprantu, kad tai nėra įmanoma – nebent nieko daugiau neveiktum. Kai kurie olandai sako, kad jų kalba nėra graži, bet visi labai didžiuojasi ja kalbėdami, nes ji yra sudėtinga ir ne kiekvienas gali ir pasiryžta jos imtis. Jei prancūzai plos rankomis išgirdę užsienietį, bandantį pasakyti kelis žodžius prancūziškai, tai olandai gali net pasišaipyti iš netaisyklingai ištarto žodžio ar pavartoto ne to laiko. Olandus turi užkariauti per laiką, jie – kaip stipri moteris – žino, ko nori, per daug nepasitiki, žiūri iš aukšto, bet jei sugebėsi užkariauti jų širdį, tada manyk, kad įsigijai draugą visam gyvenimui“, – patirtimi apie olandus dalijosi lietuvė.

Amsterdamas, pasak Marijos, strategiškai patogus tarptautinėms kompanijoms steigtis. Tai mišrus, daugiatautis miestas. Ir nors olandai yra labai konservatyvūs, bet kartu ir labai tolerantiški. „Matyt, miestas ir įvairių kultūrų žmonės išmoko į daugelį situacijų reaguoti kitaip. Olandai labai tolerantiški, ir tai rodo vidinę žmonių kultūrą,“ – gyvendama šioje šalyje pastebėjo Marija.

 

Daug svetimšalių

 

Svetimšalių Olandijoje daug. Čia gyvena daug studentų, turistų, atvykėliai apsigyvena tulpių šalyje bandydami surasti laimę, o moterys ir merginos dažnai  „įsidarbina“... prostitutėmis.

„Olandijoje sutikau įvairių tautybių žmonių – kursuose ukrainietę Mariną, italę Aza žydiška pavarde, kurios senelis kažkada gyveno Lietuvoje, keletą mergaičių iš Filipinų, moterį iš Peru, dar kelis draugus turiu iš Rumunijos, Moldovos, Danijos“, – vardijo šalis Marija ir pridūrė, kad Olandijoje pažįsta ir tokių, kurie čia atvažiavo tik neilgam, o dabar jau gyvena dešimt metų – turi savo verslus, sukūrė šeimas ir įsiliejo į čionykštį gyvenimą.

 

Vietiniai, pasak Marijos, savo šalyje turi vieną labai visur tinkamą žodį – „probieren“, kuris reiškia „tiesiog pabandyti“. Ir greičiausiai daugeliui taip ir nutinka – svetimšaliai čia „tiesiog pabando“ ir jei kakta pramuša sieną – vieną dieną viskas pasikeičia ir jie gauna tuos paprastus dalykus, kuriuos turėjo Lietuvoje, kurių tikėjosi iš bendradarbių, aplinkos ir sutiktųjų.

 

„Tie išbandymai stiprina ir verčia eiti pirmyn, arba – atgal. Kaip ką. Gal todėl čia nėra daug lietuvių, nes pradžia šioje šalyje nėra lengva. Na, bent jau man tai buvo sunkiausia pradžia gyvenime“, – prisipažįsta mergina ir priduria, jog galimybės dažniausiai priklauso nuo noro, sėkmės. „Nors, kaip pasakė M. Lermontovas, žmogus, kuris tvirtai ko nors siekia, priverčia likimą nusileisti“, – filosofuoja pašnekovė.

 

 

Olandai nesiblaško

 

Marija pasakoja, kad Lietuvoje populiaru studijuoti kelis dalykus, o štai olandams yra nesuvokiama, kaip ji galėjo studijuoti ir fotografiją, ir politikos mokslus tuo pat metu, ir dar dirbti. Ir apskritai kam to iš viso reikia? – nuoširdžiai nustebdavo nauji Marijos draugai ir pažįstami Olandijoje.

 

„Lietuvoje viena specialybė gali būti kaip hobis, ji gali net nenešti finansinės naudos, o kita dažniausiai skirta tam, kad gautum geresnį darbą, kad užsidirbtum daugiau pinigų ir kad galėtum pasiekti didesnę finansinę nepriklausomybę. Tuo tarpu žmonės čia labai nesiblaško – jie mokosi, stažuojasi, tobulinasi. Olandai taupo savo ir kitų laiką ir palieka atviras duris tiems žmonėms, kurie iš tiesų nori užsiimti viena ar kita veikla ir panaudoti savo gebėjimus“, – pasakoja naują šalį atradusi lietuvė.

 

Atlyginimas didesnis nei Anglijoje

 

Pasak Marijos, šiuo metu Olandijoje minimalus atlyginimas yra didesnis nei Anglijoje. Žmonės, patenkantys į atitinkamas amžiaus grupes (pvz., 18–25 m.) uždirba mažiau, vyresni jau daugiau. Olandijoje net nebūtina dirbti visą darbo dieną. Jei nori, galima rasti darbo 20 valandų per savaitę, likusį laiką gali skirti šeimai, mokslams, vaikams, sportui.

 

„Imigrantai čia taip pat vertinami, nes jie gerai dirba, o vietinis jaunimas neretai apsnūsta, nes lengvai gauna patogų gyvenimą ir praranda norą siekti kažko daugiau. O mes, lietuviai, tiesiog negalime sau to leisti, ir tai esminis skirtumas – pliusas mums ir minusas jiems“, – apie skirtingus gyvenimo ypatumus pasakojo Marija.

 

Šiuo metu ji stažuojasi tarptautinėje medijos kompanijoje, kurios įkūrėjas italas ir kur dirba ne tik vietiniai olandai, bet ir imigrantai iš Peterburgo, Venecijos ir kitų šalių.

Nuo rugsėjo lietuvė pradės neuniversitetines medijos magistrantūros studijas.

„Mano kelias pamažu įgauna kryptį, kurią davė ši šalis. Aš čia laiminga, galiu šypsotis vėjui, saulei, nežiūrintiems į mane praeiviams ir bėgančiam laikui, – atviravo mergina, o paklausta, ar norėtų čia likti, atsakė, jog kol kas mananti, kad tai ne ta šalis, bet niekada negali žinoti...

 

 

 

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Bendrabutyje šnekasi studentai.


– Gal reikėtų kiaulę auginti?


– Ką tu, smarvė, purvas...


– Nieko tokio – pripras.