Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2009-09-03

Kaip užtikrinti atžalai tinkamą išsilavinimą?

  
p;„Mano dukra nenori eiti į mokyklą. Mokyklos, kurią ji lanko, lygis itin žemas“, – teigia į vieną iš Londono mokyklų savo dukrą leidžianti lietuvė. Kaip išvengti šių problemų ir užtikrinti savo vaikui tinkamą išsilavinimą Didžiojoje Britanijoje? Atsakymą rasti įmanoma, tik reikia žinoti keletą svarbių dalykų.

  Raimonda Kubiliūtė

 Informacijos apie Didžiosios Britanijos mokslo sistemą netrūksta lietuviškuose interneto puslapiuose, o ką jau kalbėti apie anglišką virtualiąją erdvę. Tačiau lietuviui, neseniai atvykusiam į Jungtinę Karalystę, masiniame informacijos sraute pasiklysti tikrai nesunku.

Jeigu ruošiatės vaiką leisti į pradinę ar vidurinę mokyklą, turite žinoti vieną itin svarbų dalyką, padėsiantį atsirinkti mokymosi įstaigą pagal jūsų gyvenamąją vietą ir mokyklos lygį. (Nuorodą į lenteles, kuriose galite rasti mokyklos pasiekimų lygius pagal Didžiosios Britanijos rajonus, rasite straipsnio pabaigoje). GCSE baigiamųjų egzaminų lentelės kasmet sudedamos internete tam, kad vaikai ir jų tėvai galėtų palyginti Didžiosios Britanijos mokyklas bei vaikų paruošimą jose baigiamiesiems egzaminams. Anglijoje galioja nerašyta taisyklė, kad nuo rajono kokybės priklauso ir jame esančių mokyklų lygiai bei išsilavinimo, įgyjamo mokykloje, kokybė. Tačiau daugelis atvykėlių to, deja, nežino. Nežino, kad tai yra pirmas ir pats svarbiausias žingsnis, norint pradėti kopti mokslo laiptais Didžiojoje Britanijoje.

Šioje šalyje įprasta, kad, norint patekti į mokyklą, reikia apsilankyti netoli namų esančiame Švietimo centre, jame užpildyti prašymą ir laukti atsakymo, nurodančio, į kurią mokyklą priimtas vaikas. Dažnai neinformuoti lietuviai čia ir įstringa.

„Nuėję į bet kurį švietimo centrą mama ir vaikas gaus atsakymą, kad visos siūlomos mokyklos yra vienodo aukšto lygio. Deja, tai netiesa. Paprastai mokykla skiriama ta, kuri yra arčiausiai vaiko gyvenamosios vietos“, – tikina vienos Londono katalikiškos mokyklos mokytoja Liuda Jovaišienė.

Pedagogei paantrina Londone besimokanti paauglė. „Nuėjome į švietimo centrą, mums davė popieriaus lapą, kuriame buvo išvardytos visos mokyklos, ir iš karto pažymėjo, kad šitos esą yra geriausios. Tik vėliau iš pažįstamų sužinojome, kad mokykla, kurioje gavome vietą, gana prasto lygio ir pasižyminti menku paruošimu“, – kalbėjo jau patirties ieškant mokyklų turinti iš Lietuvos atvykusi mokinė. Jei tėvams rūpi, kad jų atžalos mokyklą pasirinktų ne pagal tai, kuri mokykla arčiausia namų, o pagal jos lygį ir norą, kad vaikas iš tiesų įgytų puikų vidurinį išsilavinimą ir galėtų svajoti apie studijas Didžiosios Britanijos universitetuose, reikia rimtai ir atsakingai rinktis mokymo įstaigą.

Išsirinkus norimą mokyklą neretai susiduriama su itin skaudžia situacija – vietų mokykloje, į kurią norėtum užrašyti savo vaiką, nėra. Paprastai pačios geriausios mokyklos yra pripildytos, ir vietos gali tekti laukti net metus. Žemesnio lygio mokymo įstaigose visada atsiras laisvų vietų, tačiau kas iš to? Taigi jei išsiaiškinote, kad mokykla, į kurią priėmė jūsų vaiką, yra ganėtinai neaukšto lygio, nevertėtų tikėtis iš jos stebuklų.

Į vieną iš tokių patekusi mergaitė prarado norą mokytis ir bet kokią motyvaciją siekti užsibrėžtų tikslų. „Mūsų mokykloje nėra saviraiškos būrelių, užklasinės veiklos, trūksta informacijos apie tai, kas vyksta, kokia mokyklos sistema. Itin dažnai keičiasi mokytojai, ir daugelis mokinių pastebimai apatiški viskam“, – kalbėjo mergina, ėmusi ieškoti kitos mokyklos. Tokių mokyklų, anot jau ne vienerius metus Anglijoje dirbančios mokytojos Liudos Jovaišienės, netrūksta. „Yra tokių, kurios dėl žemų mokymo standartų sulaukia „Ofsted“ (Švietimo ministerijos) tikrinimų, apie jas rašomos ataskaitos ir, jei niekas nesikeičia, tokios mokyklos uždaromos. Galiu drąsiai paminėti vieną Anglijos mokyklą – The Royal Docks Community School, į kurią, kiek esu informuota, tiesiog negalima leisti savo vaiko, jei nori, kad jis ko nors gyvenime pasiektų. Tačiau ji ne vienintelė – siūlau tėvams pasidomėti mokyklų lygiais“, – tikino pašnekovė. Londone dirbanti mokytoja taip pat pabrėžė, kad tėvai nedarytų vienos iš didžiausių klaidų – negavus vietos mokykloje, nevalia sėdėti ir laukti. „Žinau vieną atvejį, kai mergaitė nėjo į mokyklą metus, nes nebuvo priimta, o mama nemokėjo anglų kalbos ir laukė vietos. Na, jei švietimo centre pasakė, kad laukite, tai nereiškia, kad reikia laukti metus ir iš vaiko vogti jo brangų mokslo laiką. Būna, kad prašymai „pasiklysta“, tačiau nereikia sėdėti sudėjus rankų. Nueikite, paklauskite, kodėl vaikas ilgą laiką nepriimamas į mokyklą“, – pabrėžė mokytoja. Tačiau net ir tokiu atveju, jei tenka laukti vietos, pasak pašnekovės, visada galima rasti kitų alternatyvų. Ji pataria lietuvių vaikams ateiti į bet kurią netoli namų esančią katalikišką mokyklą, kurios, kaip žinia, JK nuo seno garsėja gera reputacija, privilegijomis ir gana aukštais vaikų pasiekimais. 

 Neradote mokyklos? Išeitis yra!

Pasak vienos iš Londono katalikiškų mokyklų mokytojos Liudos Jovaišienės, lietuvių vaikams paprastai šio pobūdžio mokyklose visada atsiranda vietos, nes daugelis iš mūsų esame katalikai. Beje, norint pakliūti į bet kurią katalikišką mokyklą, skirtingai nei į kitas JK vidurines mokyklas, nereikia gaišti laiko lankantis švietimo centruose. Užtenka su atžala nueiti į bet kurią netoli namų esančią katalikišką mokyklą ir ten užpildyti prašymo formą. Tėvai turėtų žinoti, kad prireiks krikšto pažymėjimo. Jei nutiktų taip, kad po pokalbio su mokyklos direktoriumi sužinotumėte, jog nėra vietos, paprastai reikia pildyti apeliaciją, po kurios, pasak katalikiškos mokyklos atstovės, vaikas į mokyklą dažniausiai priimamas.

Mokiniai katalikiškose anglų mokyklose studijuoja pagal tokią pat programą, kaip ir kitose anglų mokyklose, tačiau šio pobūdžio mokymo įstaigos pasižymi didesniu dėmesiu religijos dalykams: paprastai diena pradedama ir baigiama maldele, vaikai dalyvauja šv. Mišiose. Pasak mokytojos Liudos Jovaišienės, katalikiškose mokyklose sukuriama itin šilta ir nuoširdžiu bendravimu paremta sistema. Katalikiškos mokyklos nuo seno pasižymėjo ne tik puikiais vaikų baigiamųjų egzaminų rezultatais. Jos garsėja ir ypač didele užklasinės veiklos bei būrelių įvairove. Žinoma, kaip teigia vienos iš katalikiškų mokyklų mokytoja, vidinė mokyklos atmosfera ir daugelis kitų dalykų priklauso ir nuo pačios mokymo įstaigos. „Pati dirbu katalikiškoje mokykloje, sūnus ir dukra baigė skirtingas mokyklas. Dukra iki šiol šią mokymo įstaigą mena gražiausiais žodžiais, o apie sūnaus mokyklą to paties pasakyti negalėčiau. Taigi drąsiai galima teigti, kad daug kas priklausys nuo to, į kokią mokyklą pateksite“, – tikina ji.

 Vaikas nusivylė mokykla?

Katalikiškos mokyklos atstovės nuomone, gabus ir besistengiantis vaikas bus pastebėtas tiek Lietuvoje, tiek Didžiojoje Britanijoje. Tėvams tiesiog reikėtų nusiteikti, kad jų vaikui ėmus lankyti anglišką mokyklą teks priprasti prie naujos mokymo sistemos, kuri gerokai skiriasi nuo lietuviškos.

Beje, vėl grįžtame prie to paties – jei išsirinksite gerą mokyklą, didelių problemų, susijusių su mokymusi, paruošimu tikrai neiškils. „Aš, žinoma, daugiausia galiu kalbėti apie savo mokyklą, tačiau visose geresnėse vyksta panašūs dalykai. Mūsų aštuntokai į namus mokslo metų pradžioje parsineša nešiojamuosius kompiuterius ir visus metus tai – jų pagrindinė knyga“, – nustebina katalikiškos mokyklos mokytoja.

Tuo tarpu vienoje ne itin gero rajono mokykloje besimokanti mergaitė tikino, kad mokykloje negauna jokių knygų ir iškyla problemų, kai reikia pasidaryti medžiagos kopijų. „Praradau visas viltis ko nors išmokti. Nei knygų, nei medžiagos, nei namų darbų, jokios motyvacijos ir jokio dėmesio mokiniui iš mokytojo pusės“, – krimtosi mergina. Tačiau katalikiškos mokyklos mokytoja skuba perspėti.

„Pati Lietuvoje dirbau mokytoja, pas mus – kur kas griežtesnė sistema. Atvykusi į Didžiąją Britaniją, laisvą ir demokratišką anglų švietimo sistemą iš pradžių vertinau gana skeptiškai, tačiau laikui bėgant įžvelgiu vis daugiau pliusų. Čia yra nerašyta taisyklė, kad mokytojas negali versti vaiko mokytis, tačiau visada privalo paraginti, paskatinti ir padrąsinti. Kiekvienų metų pabaigoje ir pradžioje vaikai laiko testus, pagal kuriuos yra priskiriami vienam ar kitam mokymosi lygiui. Tai ir yra didžiausia motyvacija moksleiviui. Šie kasmetiniai testai parodo, ar vaikas patobulėjo, kiek dirbo per metus. Mokiniai paprastai jų rezultatų labai laukia, diskutuoja ir džiaugiasi, jei pakyla jų lygis“, – tikino mokytoja. Beje, ji pridūrė, kad tėvai, išleidę savo atžalą į mokyklą, neturėtų manyti, jog mokytojas visagalis – tai, kaip seksis mokytis, didele dalimi priklauso ir nuo tėvų – jie ir turėtų būti didieji skatintojai.

„Tie, kas labai nori, išmoksta ir pasiekia užsibrėžtų tikslų. Galiu paminėti vieną pavyzdį – kelios mergaitės į Angliją atvyko mokytis vienuoliktoje klasėje, tais pačiais metais turėjo laikyti baigiamuosius egzaminus – vienos iš jų rezultatai buvo stulbinantys, nes ji daug dirbo ir turėjo tikslą įstoti į universitetą. Jei vaikas motyvuotas, pasiruošęs, net ir gerai nemokėdamas kalbos jis puikiai konkuruos su kitų šalių moksleiviais. Žinoma, tėvai turėtų jiems padėti ne tik susirasti mokyklą, į ją išleisti, bet ir paskatinti, visokeriopai pagelbėti“, – tikino moteris.

Akademinė anglų kalba, pasak pašnekovės, įvaldoma per dvejus metus, todėl, jei vis dar delsiate leisti savo vaiką į mokyklą, kuo greičiau reikėtų tai padaryti. Kuo anksčiau prasidės adaptacijos laikotarpis, tuo jūsų atžala greičiau ims žengti mokslo keliu ir skinti jo vaisius.

 Atžalą būtina paruošti

Net ir patekę į gerą mokyklą vaikai neretai susiduria su įvairiomis problemomis. Žinoma, kuo aukštesniais mokslo rezultatais mokymo įstaiga pasižymi, tuo tų sunkumų iškils mažiau. „Kad vaikas puikiai jaustųsi mokykloje ir būtų geranoriškai nusiteikęs kitų moksleivių atžvilgiu, iš pat pradžių tuo turėtų pasirūpinti tėvai. Dar prieš mokyklą, reikėtų pasikalbėti, perspėti. Svarbu juos nuteikti, kad būtų tolerantiški įvairių tautybių, kultūrų atžvilgiu. Vien mūsų mokyklos vaikai namuose kalba net septyniasdešimt trimis kalbomis. Galima įsivaizduoti, į kokią aplinką jie papuola... Daugeliu atvejų atmosfera, kurioje atsidurs vaikas, priklauso nuo mokyklos ir nuo paties vaiko. Tėvai neturėtų užsimerkti ir palikti savo vaiko likimo valiai – būtina su juo prieš mokyklą pasikalbėti, parengti psichologiškai ir padrąsinti – juk nuo to, kaip naujoje aplinkoje adaptuojasi ir jaučiasi vaikas, dažnai priklauso ir jo pasiekimai“, – pabrėžė pedagogė.

Mokytoja neslėpė, kad patyčių, užgauliojimų klausimas aktualus ne tik Lietuvos mokyklose – jo neišvengiama ir Anglijos mokymo įstaigose. Tik, pasak jos, šioje šalyje ši nemaloni tema eskaluojama kur kas drąsiau, vaikams aiškinama engiančiojo psichologija ir tai, kaip tokioje situacijoje turėtų elgtis engiamas vaikas.

 Nevokite vaiko brangaus laiko

Jei nusprendėte persikraustyti, teks keisti mokyklą, o tai dažnai sukelia didelių problemų. „Norint pakeisti mokyklą, kartais gali tekti laukti ilgai, kol atsiras vieta kitoje, kad ji būtų arti namų. Mes niekaip negalime išspręsti tos problemos“, – teigia viena moksleivė.

Pasak Liudos Jovaišienės, jokiu būdu neleiskite vaikui likti namuose – būtina ieškoti išeičių. „Pasižvalgykite katalikiškų mokyklų ir tiesiai eikite į jas“, – ragina ji.

Beje, mokytoja perspėjo, kad daugelis lietuvių tiesiog vagia vaikų laiką juos vasaros atostogų išsiveždami į Lietuvą. „Anglijoje kas šešias savaites moksleiviai vieną savaitę atostogauja, todėl vasaros atostogoms lieka tik vienas mėnuo. Daugelis tėvų juos išsiveža į Lietuvą mėnesiu anksčiau ir taip vagia vaikų laiką, kuris yra itin brangus siekiant savo tikslų. Be to, čia be galo vertinamas punktualumas bei atsakingumas, todėl išveždami vaiką atostogų tėvai gadina savo vaiko reputaciją. Yra buvę atvejų, kai taip vaikai net praranda vietas mokyklose – jei dvi savaites mokinys nelanko mokyklos ir nieko nepraneša, jis išbraukiamas iš sąrašų. Neapgalvotai besielgiant atimamas vaiko mokslo laikas ir prarandama sunkiai iškovota vieta mokykloje. Kad taip neatsitiktų, tėvai turėtų atsakingiau į tai žiūrėti“, – TIESAI pasakojo Liuda Jovaišienė.

 

Reziumuojant galima pasakyti, kad kiekvienas, nebūtinai itin gabus, bet būtinai besistengiantis vaikas gali užsitikrinti sau ateitį, gauti puikų išsilavinimą ir konkuruoti su daugybe kitų pasaulio šalių studentų stodamas į JK koledžus ir universitetus.

Pirmiausia, ką tėvams reikėtų padaryti: jei jie ketina ilgam apsistoti Jungtinėje Karalystėje, o vaikai likę Lietuvoje, juos būtina kuo greičiau atsivežti čia, kad priprastų prie aplinkos, išmoktų kalbą.

Būtina atsakingai ir kruopščiai išsirinkti tinkamiausią mokyklą pagal gyvenamąją vietą. O jei leidžia sąlygos, patartina gyvenamąją vietą rinktis pagal patinkančią mokyklą...

Reikėtų nuteikti savo vaiką mokytis, stengtis ir būti tolerantiškam kitų atžvilgiu, padaryti viską, kad jis kuo greičiau įsilietų į naują bendruomenę ir išsikeltų sau aiškius tikslus „Tėvai turėtų nenumoti ranka į visus vaikams iškylančius sunkumus ir nesiteisinti tuo, kad jie sunkiai dirba, todėl neranda laiko savo vaikams. Tik tokiu atveju iš Lietuvos atvykęs vaikas kuo greičiau pritaps prie angliškos mokyklos bendruomenės ir, jei stengsis ir dirbs, jo rezultatai pranoks ne tik paties, tėvų, bet ir bendraamžių lūkesčius“, – tikino mokytoja.

Deja, tiesa yra ta, kad kuo geresnis rajonas, tuo aukštesnis mokyklų lygis. Jei švietimo skyriuje išgirsite, kad viena ar kita mokykla esą yra geriausia, dar patikrinkite, ar tai tiesa. Galbūt ji paskirta dėl to, kad buvo arčiausiai jūsų namų.

 

Info:

(GCSE egzaminų visų Jungtinės Karalystės mokyklų rezultatus galima rasti į Google sistemos paiešką įvedus Achievement and attainment tables 2008. Susiradę ir paspaudę nuorodą 2008 Secondary School (GCSE and equivalent), žemėlapyje esančioje lentelėje Browse by list susiradę dominantį Didžiosios Britanijos regioną ir dar kartą spustelėję pamatysite visų to rajono mokyklų rezultatus. Kaip ant delno bus matyti realūs mokyklų pasiekimai lyginant su kitomis mokyklomis. Jie ir parodo, kaip vaikams sekėsi išlaikyti baigiamuosius, pačius svarbiausius egzaminus – t. y. kaip jus dominančioje mokykloje vaikai yra paruošiami. )

 

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Jei nori vesti gražią, protingą ir turtingą, vesk tris kartus.