Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2009-07-23

Kalnai, vynas ir čigonai

  
n class="Apple-style-span" style="line-height: 24px; ">Rumunija – šalis, iš kurios kildinami klajokliai čigonai, Lietuvoje vadinami romais. Atostogas šioje valstybėje praleidęs Mykolas Sadauskas sako, jog keliautojams pirmiausia patartų atsikratyti stereotipų: rumunai labai vakarietiški ir kur kas mažiau provincialūs nei mes, lietuviai...

Viktorija Navickaitė

„Kasmet stengiamės nuvažiuoti nors į vieną neaplankytą šalį. Kai brolis pasiūlė vykti į Rumuniją, sutikau nedvejodamas“, – pasakojo M. Sadauskas. Iš atostogų Rumunijoje grįžęs M. Sadauskas, vienos video ir kino produkcijos studijos kūrybos vadovas Lietuvoje, sako nė akimirką nesigailėjęs, kad poilsiauti pasirinko šią atostogautojams neįprastą šalį.

Nudistai nieko nestebina  

„Rumunija – nuostabi šalis. Čia pasijutau tarsi namuose, tačiau geresniuose namuose“, – neslepia susižavėjimo šia šalimi M. Sadauskas. Jaunas vyras į Rumuniją vyko su drauge, su jais į kelionę išsiruošė ir Mykolo brolis su antrąja puse.

„Nuo Vilniaus iki Juodosios jūros pakrantės Rumunijoje, kurioje buvome apsistoję, iš viso nuvažiavome apie 2000 km. Važiavome dvi dienas. Rumunijoje labai daug automobilių, gana sunku vairuoti, nes keliai per kalnus siauroki. Jie nėra blogi, tačiau nepritaikyti tokiam automobilių srautui“, – savo nuomonę išsakė M. Sadauskas.

Keliautojai iš anksto buvo rezervavę namelį kurortiniame Doi Mai miestelyje ant Juodosios jūros kranto. Doi Mai, arba dar vadinamas „Gegužės antrosios“ kurortas – mažiausias Juodosios jūros paplūdimys Rumunijoje. Kadaise šį paplūdimį buvo ypač pamėgę hipiai, turbūt dėl to dar ir dabar čia ilsėtis atvyksta aktoriai, muzikantai, meno žmonės, apskritai Rumunijos inteligentija. Doi Mai paplūdimį ypač pamėgę ir nudistai, tad nuogaliai čia seniai nieko nebestebina.

„Šalia Doi Mai esančiame Vama Veke (rum. Vama Veche) kurorte yra daug metalistų barų, vyksta koncertai po atviru dangumi ir įvairūs vakarėliai“, – kelionės įspūdžiais dalinosi kelionių mėgėjas.

Kainos – kaip Lietuvoje

Ant jūros kranto stovintis akmeninis namelis, kuriame apsigyveno lietuviai, buvo bene pats brangiausias visoje apylinkėje. Tačiau nuomos kainos nebuvo didesnės, nei lietuviškame kurorte. Namelis dviem atsiėjo 50 eurų (175 litai) už parą. Iš akmens suręstas namelis buvo su visais patogumais, tačiau didžiausias jo privalumas – kad tvankiomis vasaros dienomis jame nekaršta.

Pasak keliautojų, benzino kainos Rumunijoje maždaug tokios pat, kaip ir Lietuvoje. Restoranuose galima pavalgyti kiek pigiau, bet tai labai priklauso nuo vietovės. „Tarkime, Rumunijos pajūrio restoranuose tikrai pigiau, negu Lietuvos pajūryje, tačiau didmiesčiuose kainos labai panašios. Maistas parduotuvėse kiek pigesnis, negu Lietuvoje. Nuoma Rumunijos kurortuose žymiai pigesnė. Tarkime, dviem žmonėms kurorte išsinuomoti kambarį su šiltu vandeniu parai kainuoja apie 60 Lt“, – pasakojo M. Sadauskas.

„Rumunija – puiki šalis keliautojams. Beveik visur pajūryje čia galima apsistoti su palapinėmis. Už nedidelį mokestį gali išsinuomoti vietą kempinge, naudotis dušais ir kitais patogumais“, – kelionės įspūdžiais dalinos vyras.

Keliauti – saugu

Nors daugeliui Rumunija asocijuojasi su vagių ir čigonų kraštu, lietuviai sako drąsiai galintys paneigti šį mitą. „Jokių nemalonių netikėtumų kelionėje mes nepatyrėme. Iš mūsų nieko nepavogė, mūsų bičiulis automobilyje vežėsi brangią fototechniką ir visai nesijaudino dėl galimos vagystės. Aišku, vagių yra visur, tačiau man nesusidarė tokio įspūdžio, kad jų ten daugiau, negu Lietuvoje. O kalbant apie čigonus, tai, mano manymu, rumunai yra daug labiau europietiški, nei lietuviai. Mes likome trypčioti vietoje su savo provincialiu posovietiniu mąstymu, o tuo tarpu jie veržiasi pirmyn. Ir nesiskundžia savo blogu gyvenimu“, – įsitikinęs M. Sadauskas.

„Ypač sužavėjo Rumunijos žmonės. Jie labai paslaugūs ir gana panašūs į lietuvius, tačiau neturi mums būdingos agresijos. Per visą tą laiką, kol atostogavome, Rumunijoje nematėme nei vieno agresyviai nusiteikusio ar girto rumuno. Turint omenyje, kad gyvenome kurortinėje zonoje, tai jau daug pasako. Užtektų nuvažiuoti vienai dienai į Palangą, kad pamatytumėte daugybę girtų ir agresyvių tautiečių“, – įsitikinęs Mykolas.

Kalnų ir vyno šalis

Nors lietuviai Rumunijoje šįkart daugiausia ilsėjosi ir į dideles išvykas neišsirengė, ši šalis turi daug ką pasiūlyti keliautojams. Ypač tiems, kurie negali atsispirti kalnų magijai. Net trečdalį Rumunijos teritorijos užima kalnai. Tačiau į didinguosius Karpatus gali išsiruošti ne tik patyrę alpinistai, bet ir pradedantieji keliautojai. Kalnų grožiu ir magija Rumunijoje galima žavėtis ne tik vasarą, bet ir žiemą – slidinėjimo trasos čia prilygsta lietuvių jau pamėgtiems slidinėjimo kurortams Alpėse.

Nortintys atgauti jėgas Rumunijoje gali rasti daugybę SPA centrų, mineralinių ir terminių šaltinių, mėgstantys senovę – aplankyti šimtmečius skaičiuojančias senovines pilis ir vienuolynus. Jau vien ko vertas pasakojimas apie garsiąją Transilvanijoje esančią vampyro Drakulos pilį.

„Rumunai savo šalyje turi visko – kalnų, upių, jūrą ir gerą orą. Buvome nuvažiavę į Dunojaus deltą paplaukioti laivu. Grožėjomės kanalų labirintais ir laukinės gamtos draustinyje gyvenančiais paukščiais – viskas buvo labai įspūdinga“, – pasakojo lietuviai.

Vyno mėgėjams ši šalis taip pat lyg rojus. Ji garsėja puikiu ir nebrangiu vynu. Juk Rumunija yra viena iš dvylikos geriausių pasaulio vyno gamintojų. „Jie turi gero vietinio vyno ir ne vieną vynuogių rūšį, kurios neparagausi niekur kitur. Ir apskritai, pasirinkimas yra nepalyginamai didesnis, negu Lietuvoje. Tarkime, ateini į bet kokią miestelio kavinę, nenori alkoholio, tačiau mielai išgertum alaus. Mūsų nuostabai, dauguma kavinių pasiūlydavo bent porą rūšių nealkoholinio alaus. Pabandyk kurioje nors Lietuvos kavinėje apskritai tokio gauti “, – šypsosi lietuviai.

 Tiems, kurie ruošiasi aplankyti Rumuniją, keliautojai pirmiausiai pataria nepasiduoti provincialiam mąstymui ir stereotipams.

Trumpi faktai:

 

Gyventojai: 90 proc. rumunų, 7 proc. vengrų.

Plotas: 238 tūkst. kv. km.

Gyventojų skaičius: apie 22 mln.

Klimatas: jūrinis.

Geografija: ribojasi su Bulgarija, Moldova, Ukraina, Vengrija, Serbija.

Jūra: Juodoji jūra skalauja 250 km šalies kranto.

ES narė: nuo 2007 m.

Valiuta: lėja.

Sostinė: Bukareštas.

 

Grafas Drakula

Daugybė Rumunijoje viešinčių turistų, įkėpti šiurpios legendos, vyksta savo akimis pamatyti grafo Drakulos pilies. Pasak legendos, Transilvanijos provincijoje kadaise gyvenęs vampyras Drakula kėlė siaubą ne tik vietiniams, bet ir aplinkinių gyvenviečių žmonėms. Šis grafas esą į nelaisvę paimtus priešus sodindavo ant kuolo, atlikdavo ir kitas žiaurias egzekucijas. Fantazijai apie vampyrą Drakulą peno davė ir XIX a. pasirodęs B. Stoukerio romanas „Drakula“, vėliau ir tuo pačiu pavadinimu sukurtas filmas. 

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Niekas taip negadina taikinio, kaip šūvis.