Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2009-08-12

Kreta – atlapaširdžių sala

  
Legendos apie dideles storas graikiškas vestuves sklinda ne veltui. Didžiausioje šalies saloje Kretoje gyvenantys graikai – draugiškumo, optimizmo ir neįkyraus paslaugumo įsikūnijimas. Jei nori sutikti žmogų, kuris tą pačią akimirką, vos jam nusišypsosi, taps tavo draugu – skrisk į Kretą.

Raimonda Kubiliūtė

Kalnai, jaukios tavernos, galybė lankytinų vietų į čia traukte traukia turistus iš įvairiausių pasaulio kampelių. Ši sala vilioja ne tik gamtos grožiu ir siūlomų pramogų gausa.

Draugystės kultas

Kretos gyventojų draugiškumu galima įsitikinti vos savaitę pabuvus šiame rojaus kampelyje. Jei netyčia grįždami autobusu iš kelionės po salą pramiegosite savo stotelę, neišsigąskite! Jums neteks pėdinti pėsčiomis ar gatvėje gaudyti taksi: galinėje stotelėje palikęs autobusą jo vairuotojas asmeniniu automobiliu saugiai nuveš jus iki reikiamos vietos. Ir tikrai nieko už tai nepaprašys – bent taip atsitiko mums. Tiesa, merginoms ir moterims Kretoje ypač lengva suminkštinti graiko širdį. Kita vertus, jų širdys atviros visiems turistams – nepriklausomai nuo lyties, amžiaus ir šalies, iš kurios jie atvyko.

O kaip graikai myli vieni kitus! Vieną vakarą bendravau su viešbučio savininko sūnumi ir jo draugu. „Atminkite, graikai – patys nuoširdžiausi ir geriausi draugai visame pasaulyje“, – postringavo dvidešimties metų jaunuolis, visą vakarą per dantį švelniai traukęs bičiulį. Pasiteiravau, kodėl jis taip elgiasi? „Mes taip juokaujame, o dėl savo draugo galėčiau padaryti viską“, – patikino jis. Galima tik įsivaizduoti, kokie jie vieni kitiems ištikimi, jei net turistą apgaubia tokiu dėmesiu, kokio dažnas galbūt pasigenda iš artimo bičiulio tautiečio. „O visa tai nuoširdu?“ – klausiu už graiko ištekėjusios ir jau dešimt metų Kretoje gyvenančios lietuvės. Ji tvirtina būtent iš graikų išmokusi optimizmo, dėmesio kitam ir mokėjimo rūpintis žmonėmis.

Graikai lovelasai?

Ko gero, turkų pataikavimui neprilygs niekas. Jų įkyrumas, švelniai tariant, kartais „užmuša“. Graikai – kitokie. Užėjus į parduotuvę, jie nepuls per prievartą piršti prekių ir neseks pasakų apie tai, kad tavo akys gražiausios pasaulyje. Graikas mandagiai pasisveikins ir, pagal savo gyvenimo filosofiją „siga siga“ (t. y. po truputėlį, neskubant), leis tau apžiūrėti prekes. Nusišypsos, galbūt paklaus, iš kur atvykai, tačiau kalbins tik tuomet, jei parodysi susidomėjimą.

„Graikai sunkiai supranta norą pabūti vienam, su savimi ir savo mintimis. Tada jiems atrodo, kad kažkas atsitiko“, – juokiasi Kretoje gyvenanti lietuvė, jau perpratusi graikų gyvenimo būdą ir manieras.

Moteris, pajutusi pernelyg didelį dėmesį iš graiko, ko gero, akimirksniu pagalvoja, kad jis – donžuanas. „Nieko panašaus!“ – tikina mano pašnekovė Kretoje. Pasirodo, tokia jų bendravimo maniera. Pasak lietuvės, taip jie nori pateisinti sklindančius gandus, kad graikai – lovelasai. Iš tiesų dauguma jų – šeimos žmonės, nors ir nevengia pasakyti komplimento moteriai ar žaviai jai nusišypsoti. Jie nuoširdžiai su jumis bendrauja, nors nebūtinai ko nors iš jūsų tikisi. Pavyzdžiui, atvykus į viešbutį, jo savininkas pasiūlė sutaupyti pinigų taksi ir mus pats nuvežė į artimiausią kurortą pasilinksminti. Už tai neprašė pinigų ir nelaidė dviprasmiškų užuominų – jam tiesiog malonu padėti. Kito vedusio vyro graiko teiraujuosi, kodėl jis vakarieniauja ne su šeima, o su iš kitos šalies atvykusiais žmonėmis? Jis paaiškino, kad vietiniams gyventojams įdomi kitos šalies kultūra, žmonės, o laiko ir pinigų savo malonumui jie negaili. Ne pinigai valdo šį rojaus kampelį, ne užimama padėtis visuomenėje, o draugystė. Štai kuo žavi Kreta.

Kalnuose – staigmenos

Kreta iš tiesų spalvinga ir kontrastinga. Sakote, per savaitę neįmanoma pažinti salos? Pažinti gal ir ne, bet pamatyti daug tikrai galima. Kreta turistus žavi ne tik vynu, alyvuogių aliejumi, nacionaliniu gėrimu raki, bet ir gražiais architektūriniais paminklais, įspūdingo grožio gamta. Viešbutyje sutiksite žmonių iš visų pasaulio kampelių, o išsinuomoję automobilį aplankysite vietinius miestus, kaimelius ir prisiliesite prie nepažintosios Kretos. Dviejų dienų pakanka, kad aplėktum didžiąją salos dalį. Galima vadovautis vietos žemėlapiu, tačiau šiek tiek nuklydus nuo pasirinkto maršruto, staigmenos jūsų lauks už kiekvieno kampo.

Keliaudamos su drauge po rytinę salos dalį antrą dieną pasiklydome ir pasileidome, kur akys mato. Kalnų taverna, kurią pamatėme, iš pradžių mums sukėlė šoką. Vaizdas tarsi iš siaubo filmo: mėtėsi peiliai, keli šautuvai, visur didelė netvarka. Po minutės į vidų įėjo žmogus. Pirmoji mintis, man, kaip tikrai lietuvei, šovusi į galvą: „Dabar nutiks kažkas blogo.“ Bet pasirodė, kad tas vyras – mielas, draugiškas graikas. O mes, paaiškėjo, įsibrovėme į jo namus! Išgąstis dingo, kai graikas nuoširdžiai nusišypsojo ir, angliškai mokėdamas vos kelis žodžius, pasiūlė išgerti kavos. Nors mes bendravome gestais, tačiau vyras mus privaišino savo darže užaugintoms daržovėmis, ožkų pieno sūriu ir paties šeimininko pagaminta raki (graikiška degtine). „Viską užauginu savo darže“, – didžiuodamasis sakė graikas, laimingas galėjęs pavaišinti pasiklydusias turistes ir su jomis pabendrauti.

Važiuojant kalnų keliais, visur apstu mielų vaizdelių, mažų stebuklų. Žiūrėk, senas graikas ant asilo joja, mielai gaiviaisiais gėrimais pavaišina prie kalnų parduotuvėlės susėdęs kaimo jaunimas... Visi nuoširdžiai kviečia prisėsti ir pakalbėti. Kretoje daugybė vienuolynų, o mažų koplytėlių kalnuose – tik spėk dairytis.

Naktinis gyvenimas – palaima jaunimui

Kretos kurortai Hersonisos ir Malija – tikras rojus išsiilgusiems spalvų, ištroškusiems fantastiškų kokteilių ir norintiems susipažinti su žmonėmis iš įvairiausių šalių. Pagrindinės minėtų kurortų gatvės nusėtos klubų, užkandinių ir barų. Įėjimas į klubus nemokamas. Gatvėje dažniausiai stovi vaikinai ir kviečia užeiti į jų naktinį klubą. Nusiperki vieną kokteilį – dar du gauni nemokamai. O jeigu susipažįstate su bare dirbančiu barmenu ir kitą dieną užsukate į tą patį klubą, mažiausiai dar du kokteiliai garantuoti! „For present“– taip laisvai, neskaičiuodami pinigų, linksminasi graikai. Tiesa, jaunimas iš viso pasaulio ten taip pat negaili pinigų gėrimams ir linksminasi iš širdies: šoka ant stalų, išsipaišo veidus, vaikinai „pasipuošia“ sijonais, o merginos dėvi vos užpakaliuką dengiančias sukneles. Jokių kompleksų!

Tiesa, jauni žmonės bendrauja paviršutiniškai, nes vietų, kuriose galima pašėlti, iki soties. Paprastai jie atvažiuoja savaitei ar dviem, tad skuba iš vieno klubo į kitą, išgeria kokteilį, pasisveikina ir vėl suka ratus ieškodami širdies draugo ar draugės, trokšdami patirti vienos nakties nuotykių. Pašėlęs jaunimas įsiaudrina apie pirmą valandą nakties, o penktą ryto naktiniai klubai, su vietinės policijos priežiūra, baigia darbą. Beje, gerai paieškojus, Kretoje galima rasti naktinių klubų, kuriuose nepaisoma taisyklių, t. y. po policijos patikros, kad klubas jau neva baigė savo darbą, vėl įjungiama muzika ir toliau linksminamasi iki saulėtekio. Pastebėjome, kad graikai nepaiso ir kelio ženklų, nebijo ir gatvėje patruliuojančių policijos pareigūnų.

Į Kretą sugrįžti verta dėl tvyrančios teigiamos atmosferos ir dėl žmonių, kurių širdys ir namų durys atviros kiekvienam. Tai šalis, kur žmonės vieni kitus vadina „broliais“.

Verta aplankyti:

Kretos rytuose esantį miestą Agios Nikolaos, graikų vadinamą Sen Tropezu.

Elundą – patį prabangiausią salos kurortą.

Vai paplūdimį, kuriame auga žavi palmių giraitė.

Santorinio salą – jos neįmanoma neįsimylėti.

 

Trumpi faktai

Sala: Kreta - tai didžiausia Graikijos ir penktoji pagal dydį Viduržemio jūros sala.

Sostinė: Heraklionas.

Geografija: Kretos salos teritorija suskirstyta į keturias provincijas: Heraklionas, Lasitis, Retimnas ir Chanija.

Valstybinė kalba: graikų.


  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Bendrabutyje šnekasi studentai.


– Gal reikėtų kiaulę auginti?


– Ką tu, smarvė, purvas...


– Nieko tokio – pripras.