Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2009-07-09

Mylių Amerika

  
 Mylių Amerika
Kelionių virusu užsikrėtę žinomi Lietuvos vyrai ir seni bičiuliai Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius vasarą pasitiko už Atlanto.
 
Margarita Narvydaitė
 
Nežinia, kaip ten iš tiesų buvo, bet du Lietuvos „žvaigždūnai“ (gal pailsę nuo vietinio šou biznio tuštybės ir blizgučių?) vieną gražią dieną nutarė pasibastyti po platų pasaulį. Kaip tarė, taip padarė. Kas be ko – ne taip „kaip visi“. Senutėlaičiais automobiliais, ties kiekvienu posūkiu grasinančiais išleisti paskutinį atodūsį, ėmė raižyti pasaulio žemėlapį. Šių kelionių rezultatai – didelio populiarumo sulaukę dokumentiniai filmai iš Indijos ir Afrikos. O „Šilko kelias“ buvo ne tik rodomas Lietuvos televizijos žiūrovams, bet ir virto pirmąja M. Starkaus knyga.

Nepraėjus nė metams keliauninkai, pasibalnoję seną kadilaką sentimentaliu Tetos Betos vardu, pasinėrė į tris savaites trukusius nuotykius Amerikos žemyne, šiam projektui pavadinti panaudoję žodžių žaismą „Mylių Amerika“: nusakantį atstumo matą – mylias, bet skambantį lyg meilės prisipažinimas... Apie lietuvius, išsibarsčiusius po pasaulį, apie emigraciją ir Amerikos šviesiąją bei tamsiąją puses – iš pirmų lūpų.

TIESA. Vienu iš savo kelionių tikslų nurodote – aplankyti po pasaulį išsibarsčiusius lietuvius.Ar gali palyginti, kaip skiriasi Amerikos lietuviai, nuo, tarkim, įsikūrusių musulmoniškuose kraštuose ir koks – jei toks yra – mus vienijantis bruožas?

Martynas. Mūsų sutikti lietuviai visur tokie pat: labai draugiški, daug dirbantys ir itin patriotiški. Ir tai natūralu. Tik būdamas ne Tėvynėje savo ilgesį jai išreiški daug aštriau, vizualiau. Jie švenčia lietuviškas šventes, rengia susitikimus, dainuoja mūsų dainas, moko vaikus lietuviškai ir braukia ilgesio ašaras. Nesutikom nei vieno, kuriam Lietuva nerūpėtų.Vytaras. Visų pirma, Amerikoje lietuvių žymiai daugiau ir jie turi kelių kartų tradicijas – todėl bendruomenės yra stiprios, veiklios ir gausios. Musulmoniškuose kraštuose lietuviai atrodė labiau atkirsti ar nutolę nuo Tėvynės. Tuo tarpu Amerikoje pajutau tikrai labai stiprų lietuvių ryšį su gimtine. O vienijantis bruožas, turbūt, yra ilgesys. Ir tai ypač jaudina, kai pamatai, kokios, atrodytų, nereikšmingos detalės emigrantams tampa svarbios ir juos jaudina – man net pasirodė, kad jų patriotiškumas yra nuoširdesnis, gilesnis nei mūsų, gyvenančių Lietuvoje. Matyt, visai kitaip pradedi vertinti dalykus, kai jų netenki. 

TIESA. Kuri iš visų projekto kelionių Jums labiausiai įsimintina? Kodėl?

Martynas. Konkrečios kelionės metu – ji tau svarbiausia ir vienintelė. Visos skirtingos ir su savo nuotykiais, nuovargiu, džiaugsmais ir atradimais. Gal „Šilko kelias“ kiek kitoks, kadangi užtrukau keliaudamas juo ilgiausiai ir pravažiavom daugiausiai šalių. Ir automobilis buvo seniausias. (Šypsosi).

Vytaras. Anksčiau sakydavau, kad visos kelionės vienodai įsimintinos. Tačiau dabar mintimis dažniausiai grįžtu prie Afrikos. Tai buvo pirmoji projekto kelionė – joje buvo daugiausia nežinomųjų, netrūko naivumo, romantikos ir nuotykių.

TIESA. Kelintą kartą svečiavotės JAV?

Martynas. Amerikos sieną kirtau šeštą kartą, bet anksčiau daugiausia laiko praleisdavau Floridoje, tad negalėčiau net sakyti, kad po tiek kartų jau Ameriką galėjau „tujinti“.

Vytaras. O man tai buvo 4-oji kelionė už Atlanto. Tačiau anksčiau buvojau tik Rytų pakrantėje. Ir gan seniai – prieš 15 metų.

TIESA. Kokį įspūdį paliko šalis ir jos žmonės?

Martynas. Tai labai didelė šalis. Labai. Per 20 dienų numynėm beveik 12 tūkstančių kilometrų. Nėra mažai, tačiau pamatėm vos dalį Amerikos. Padarykit eksperimentą: užsimerkit, ištarkit žodį Amerika ir žiūrėkit, kokie vaizdai jus aplanko. Greičiausiai – miestai, dangoraižiai, valstybės simboliai, prezidentai, doleriai... Bet tik ne grožis, kuriuo gali įsitikinti tik ten nuvykęs – šis žemynas apdovanotas nepakartojama gamta! Tai mums buvo netikėčiausias atradimas. O žmonės... Jau susitaikėm su tuo, kad esam pasmerkti sutikti tik gerus ir draugiškus. (Šypsosi). Amerikiečiai žingeidūs, savikritiški ir turi puikų humoro jausmą.

Vytaras. Iš ankstesnių kelionių į JAV man buvo likęs toks keistas įspūdis. Blogas maistas, gigantomanijos apraiškos, nesidomėjimas pasauliu, gal net šaltokas bendravimas. Bet gal ir aš pats buvau kitoks, jaunas posovietikas. Dabar šalis tarsi atsivėrė kita puse. Draugiški ir nuoširdūs žmonės, nuostabi gamta. Net ir mitybos įpročiai atrodo pasikeitę...

TIESA. Amerika aplipusi stereotipais. Kurie pasitvirtino, kurie pasirodė esantys tik muilo burbulas?

Martynas. Priklauso nuo požiūrio. Čia, aišku, yra ir stambių žmonių, greito maisto restoranų, ir dirbtinių šypsenų. Taip, kai kas ne itin žino, kur ta Europa. Bet ar visi Lietuvoje žino, kur yra, pvz., Adutiškis ar Svėdasai? Žiūrėkim paprasčiau. Stereotipus gimdo nežinojimas.

Vytaras. Galiu palyginti 15 metų laikotarpį – amerikiečiai suliesėjo, žiūri, ką valgo, be proto domisi sveika gyvensena, šypsenos ir bendravimas nuoširdesnis. Man anksčiau įstrigę stereotipai išnyko. Net girdėjau juos sakant, kad europietiški automobiliai geresni, nes ekonomiški! (Juokiasi).

TIESA. Į kurią iš aplankytų šalių grįžtumėte dar ne kartą ir kodėl?

Martynas. Mane vilioja Persija. Nuostabi šalis. Ten dabar neramumai, ten gyvena mano draugai, tad rūpi, kaip jie ten. Taip pat dar norėčiau grįžti į Indiją, konkrečiai – į Mumbajų.

Vytaras. Mielai traukčiau atgal į Afriką. Civilizacijos ten mažiausiai ir dar gali pamatyti žmogaus nepaliestą pasaulį.

TIESA. Į kurią iš jų emigruotum savo noru? Na, jei ne savo, tai jei priverstų kokia nors itin nepalanki situacija...

Martynas. Aš neemigruosiu. (Šypsosi). Kad ir kas nutiktų, Lietuva – mano namai. O jei jau taip nutiktų, reiškia būtų nebesvarbu, kur bėgti.

Vytaras. Savo noru nepalikčiau Lietuvos. Jei tai būtų priverstinė emigracija – nors esu britofilas – kitam gyvenimui vietos ieškočiau Amerikoje. Ten gali rasti „lietuviškų“ vietovių, o tautų katile sukurtos pakankamai racionalios ir teisingos kiekvienam žmogui gyvenimo taisyklės.

Martyno TOP Amerika

JAV yra gerai:

 • Rūpinimasis savo gamta čia – pavyzdinis
 • Didelis dėmesys sportui ir sveikatai
 • Atstatantis jėgas gėrimas „Vitamin Water“

JAV blogoji pusė:

 • Per daug didelių automobilių
 • Prastokas alus
 • Perkama per daug nereikalingų daiktų

Labiausiai įsimintinos vietos :

 • Yellowstone
 • Las Vegas
 • New Orleanas
 • Monument Valley
 • Rytų pakrantė (Kelias Nr. 1)

Vytaro TOP Amerika

JAV yra gerai:

 • Puikūs keliai
 • Stovyklavietės nacionaliniuose parkuose
 • Daug kas pigiau nei Lietuvoje
 • Profesionalumas ir aptarnavimo kultūra
Labiausiai įsimintinos vietos:
 
 •  Yellowstone nacionalinis parkas
 •  Monument Valley
 • Didysis kanjonas
 • 1-asis kelias Kalifornijoje
 • Naktinis Naujasis Orleanas

Kelionės nusivylimai:

 • Nepamačiau grizlio
 • Pašėlusio Žirgo monumentą buvo paslėpęs rūkas
 • Nuolatos trūko laiko
 • „Lonely Planet“ netektisTeksase
 • Silpnas alus 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Žmona priekaištauja vyrui:
– Mes juk niekur nevaikštome kartu…
– Gerai, rytoj, kai nešiu šiukšles, galėsi eiti ir tu!