Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   BNS   |   2017-09-25

A.Merkel ketvirtą kartą išrinkta Vokietijos kanclere

  
A.Merkel ketvirtą kartą išrinkta Vokietijos kanclere
© AFP-Scanpix nuotr.
A.Merkel ketina Vokietijoje sukurti stabilią vyriausybę.
Kanclerė pabrėžė, kad „gyvename audringais laikais“ tarptautinėje arenoje, bet pridūrė: „Ketinu Vokietijoje sukurti stabilią vyriausybę“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį užsitikrino ketvirtąją kadenciją, bet dabar jos laukia sudėtingos derybos dėl koalicijos su dviem labai skirtingomis partnerėmis, nes per rinkimus jos konservatoriai susilpnėjo, o prieš migrantus nusistačiusi nacionalistinė partija smarkiai sustiprino pozicijas parlamente.

A.Merkel centro kairysis varžovas Martinas Schulzas pripažino, kad jo socialdemokratai patyrė „triuškinamą pralaimėjimą rinkimuose“. Prognozės rodė, kad šįkart jo partija pasirodė prasčiausiai per pokario laikotarpį.
M.Schulzas pažadėjo, kad Socialdemokratų partija (SDP), priklausanti kadenciją baigiančiai A.Merkel Vokietijos tradicinių dominuojančių partijų „didžiajai koalicijai“, pereis į opoziciją.
 
„Turime mandatą formuoti naują vyriausybę, ir jokia vyriausybė negali būti suformuota prieš mus“, – A.Merkel sakė džiūgaujantiems šalininkams. Ji pridūrė, kad nebuvo „savaime suprantama“, ar jos konservatorių blokas gaus pirmąją vietą po 12 metų valdymo, nes pastarieji ketveri metai buvo „nepaprastai sunkūs“.
 
Kanclerė pabrėžė, kad „gyvename audringais laikais“ tarptautinėje arenoje, bet pridūrė: „Ketinu Vokietijoje sukurti stabilią vyriausybę“.
 
Didžiausia sekmadienį vykusių rinkimų laimėtoja tapo prieš ketverius metus įkurta partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD). Ji liko trečia po kampanijos, per kurią aštriai kritikavo A.Merkel ir jos sprendimą 2015 metais įsileisti į Vokietiją daugybę migrantų, taip pat sugebėjo išnaudoti platesnį nepasitenkinimą senaisiais politikos veidais.
 
Alice Weidel, viena iš AfD lyderių, sakė, kad jos partija užtikrins „konstruktyvią opoziciją“. Tačiau partijos bendrapirmininkis Alexander'as Gaulandas kalbėjo griežtesniu tonu: jis pažadėjo, kad „mes susigrąžinsime mūsų šalį“ ir perspėjo „medžiosiantis“ A.Merkel.
 
Galutiniai rezultatai, paskelbti pirmadienį prieš 4 val. vietos laiku rodo, kad A.Merkel Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) ir jos bavariškoji sąjungininkė – Krikščionių socialinė sąjunga (CSU) – gavo 33 proc. balsų. Konservatorių pozicijos susilpnėjo: prieš ketverius metus jie surinko 41,5 proc. balsų, o šiais metais jų pasirodymas buvo vienas blogiausių per pokario laikotarpį.
A.Schulzo socialdemokratai gerokai atsiliko, gavę tik 20,5 proc. balsų (2013-aisiais už juos balsavo 25,7 proc. rinkėjų). Šie rezultatai buvo blogesni negu ankstesnis prasčiausias SDP pasirodymas prieš aštuonerius metus, kai jie surinko 23 proc. balsų.
 
AfD savo ruožtu gavo 12,6 proc. balsų. Ketvirtoji liko kita labiausiai savo pozicijas sustiprinusi politinė jėga – verslui palanki Laisvoji demokratų partija (FDP), laimėjusi 10,7 proc. balsų ir grįžtanti į parlamentą po ketverių metų pertraukos.
 
FDP buvo A.Merkel antrosios koalicijos partnerė 2009–2013 metais, bet prieš ketverius metus buvo praradusi visas savo vietas parlamente.
 
„Šalyje, kuriai nesvetima piktdžiuga, mūsų sugrįžimas yra drąsinanti žinia – po nesėkmės įmanoma nauja pradžia“, – savo šalininkams sakė partijos lyderis Christianas Lindneris.
 
Kairioji partija „Die Linke“ gavo 9,2 proc. balsų ir nežymiai aplenkė tradiciškai į kairę linkusius žaliuosius, laimėjusius 8,9 procento. Taigi, 5 proc. slenkstį peržengė ir į parlamentą pateko šešios politinės grupės vietoje ankstesnių keturių.
 
 
  

Žymos: Angela Merkel, Vokietija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Žmona sutinka vyrą, grįžusį iš darbo:

– Na, pagaliau!

– Kas pagaliau? Negi aš pavėlavau?

– Ne, pagaliau nuo tavęs kvepia padoriais moteriškais kvepalais!

*******