Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com, bns.lt   |   2018-04-14

Ant karo slenksčio: JAV, JK ir Prancūzija paleido raketas

  
Ant karo slenksčio: JAV, JK ir Prancūzija paleido raketas
© @IjazChoudharY5 Twitter
Laukiama atsakomųjų smūgių iš Rusijos.

Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį surengė virtinę baudžiamųjų smūgių Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui, atsakydamas į numanomas chemines atakas, kurias Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas pavadino „monstro nusikaltimais“.

Sirijos sostinėje Damaske girdėjosi sprogimai, o D. Trumpas apie šiuos karinius veiksmus paskelbė iš Baltųjų rūmų, nors Rusija pagrasino į juos atsakyti. Tikėtina, kad šie įvykiai žymi naują etapą brutaliame, jau septynerius metus besitęsiančiame pilietiniame kare.
Vienas Damaske esantis naujienų agentūros AFP korespondentas sakė, kad keli sprogimai pasigirdo apie 4 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o virš miesto girdėjosi lėktuvų gausmas. Sostinės šiaurėje ir rytuose matėsi kylantys dūmai.
BNS/AP-Scanpix nuotr. BNS/AP-Scanpix nuotr.
„Ką tik įsakiau Jungtinių Valstijų ginkluotosioms pajėgoms surengti precizinių smūgių taikiniams, susijusiais su Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado cheminės ginkluotės pajėgumams“, – D. Trumpas sakė per televiziją iš Baltųjų rūmų geriausiu eterio laiku.
 
„Šiuo metu vyksta bendra operacija su Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės ginkluotosiomis pajėgomis. Dėkoju joms abiem“, – pridūrė prezidentas.
 
„Šios žudynės išties reikšmingai eskalavo šio siaubingo režimo cheminių ginklų naudojimo modelį“, – D. Trumpas sakė apie praeitą šeštadienį įvykdytą numanomą nuodingų dujų ataką prieš sukilėlių kontroliuotą Damasko rytinį priemiestį Dumą.
 
„Dėl šių pasišlykštėtinų atakų blogio motinos ir tėvai, kūdikiai ir vaikai blaškėsi skausmuose ir gaudydami orą, – pridūrė jis. – Tai nėra žmogaus veiksmai. Tai yra monstro nusikaltimai.“
„Šį vakarą mūsų veiksmų tikslas – tvirtai atgrasyti nuo cheminių ginklų gamybos, platinimo ir naudojimo, – aiškino D. Trumpas. – Sukurti šį atgrasymą – gyvybiškai svarbus Jungtinių Valstijų nacionalinis interesas. Jungtinis amerikiečių, britų ir prancūzų atsakas į šiuos žiaurumus apjungs visus mūsų nacionalinės galios instrumentus – karinius, ekonominius ir diplomatinius.“
 
„Esame pasiruošę tęsti šį atsaką, kol Sirijos režimas liausis naudojęs uždraustas chemines medžiagas“, – pridūrė JAV lyderis.
 
D. Trumpo pyktį palaikė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
 
„Negalime toleruoti, kad cheminių ginklų naudojimas taptų norma“, – sakoma jo pareiškime.
 
Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May kalbėjo atsargiau, bet taip pat palaikė šios minikoalicijos pastangas.
 
„Negalime leisti, kad naudoti cheminius ginklus taptų normalu – Sirijoje, JK gatvėse ar bet kur kitus pasaulyje“, – sakė ministrė pirmininkė, turėdama omenyje praeitą mėnesį Anglijoje įvykdytą išpuolį, kai vienas buvęs rusų dvigubas agentas ir jo duktė buvo apnuodyti, anot britų ekspertų, kovine chemine medžiaga.
 
Taikiniai
 
Šie smūgiai buvo nutaikyti į „cheminių ginklų infrastruktūrą“, o JAV pareiškė, kad tai yra perspėjimas B. al Assadui ateityje nebenaudoti tokių ginklų, nors ankstesni panašūs įspėjimai likdavo neišgirsti.
 
Buvo smogta vienam mokslinių tyrimų kompleksui Damasko apylinkėse, cheminių ginklų sandėliui vakariniame Chomso mieste ir trečiam taikiniui, kuriama buvo vadavietė ir cheminės ginkluotės įrangos sandėlys, nurodė JAV kariškiai.
 
Britų lėktuvai smogė „buvusiai raketų bazei... kur režimas, kaip vertinama, laikė cheminių ginklų pirmtakus“, pranešė šios šalies Gynybos ministerija. Be to, Prancūzija informavo, kad smūgiai buvo nutaikyti į „Sirijos režimo slaptą cheminį arsenalą“.
 
Padėtį Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) paskelbė, kad virtinė smūgių buvo suduota „mokslinių tyrimų centrams“ ir „kelioms karinėms bazėms“.
 
Rusijos kariškiai pareiškė, kad nė viena iš raketų nepateko į Maskvos dislokuotų oro erdvės gynybos pajėgų dengiamas sritis aplink Tartuso ir Hmeimimo karines bazes.
 
Pajėgos
 
Šiuose smūgiuose dalyvavo JAV, Britanijos ir Prancūzijos pajėgos. JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas sakė, kad per juos buvo panaudota dukart daugiau šaudmenų negu per pernai amerikiečių surengtus smūgius vienai Sirijos karinių oro pajėgų bazei, sietai su viena ankstesne chemine ataka. Tąsyk buvo paleistos 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“.
 
Didžiosios Britanijos gynybos ministerija nurodė, kad keturi lėktuvai „Tornado“ paleido raketų „Storm Shadow“, o Prancūzijos gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą, kuriama matyti naikintuvai „Rafale“, kylantys į šią misiją.
 
Kaip pranešama, JAV panaudojo bombonešius B-1, bet amerikiečių kariškiai atsisakė pateikti konkrečių duomenų.
 
Reakcija
 
Atsakydama į šias atakas, Sirija paleido raketų „žemė–oras“, bet Rusija, regis, to nepadarė. Anksčiau Rusijos ambasadorius Libane buvo perspėjęs, kad Sirijoje dislokuotos rusų pajėgos numuš visas į šią šalį nutaikytas raketas.
 
Rusijos gynybos ministerija nurodė, kad JAV, Prancūzijos ir Britanijos pajėgos paleido į taikinius Sirijoje daugiau kaip 100 raketų, bet pridūrė, kad sirų pajėgos daug jų numušė.
 
Sirijos valstybinė žiniasklaida pareiškė, kad naujieji smūgiai yra „skandalingas tarptautinės teisės pažeidimas“ ir perspėjo, kad ši „intervencija pasmerkta žlugti“.
 
Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad smūgių Sirijoje buvo surengta, kai ši šalis, jau septynerius metus niokojama karo, „turėjo taikios ateities galimybę“. Maskvos ambasadorius Vašingtone perspėjo, kad šie veiksmai sukels „pasekmių“, bet jų nedetalizavo.
 
D. Trumpas perspėjo Rusiją ir Iraną neremti savo sąjungininko Damaske.
 
„Rusija privalo apsispręsti, ar ji toliau eis šiuo tamsiu keliu, ar prisidės prie civilizuotų valstybių kaip jėga už stabilumą ir taiką“, – sakė jis.
 
JAV opozicinės Demokratų partijos įstatymų leidėjai perspėjo, kad platesnei karinei kampanijai reikės Kongreso sutikimo, taip pat gerai suformuluotos strateginės vizijos.
 
Įrodymai
 
Po atakos Dumoje Maskva neigė, kad ten buvo panaudoti kokie nors cheminiai ginklai arba kad B. al Assadas kaip nors su tuo susijęs. Rusija paskelbė įvairių alternatyvių teorijų, o jas vainikavo pareiškimas, kad šį išpuolį inscenizavo Britanija.
 
Jungtinėse Tautose Rusijos diplomatai blokavo JAV pateiktą rezoliucijos projektą, siūliusį atkurti cheminių ginklų naudojimo Sirijoje tyrimo tarptautinį mechanizmą, turėjusį nustatyti, kas kaltas.
 
Tačiau Vašingtonas, Paryžius ir Londonas tvirtino turintys slaptų žvalgybos duomenų, rodančių B. al Assado kaltę, o penktadienį JAV Valstybės departamento atstovė Heather Nauert pareiškė, kad sąjungininkai turi „įrodymų“.
 
„Neketinu sakyti, kurią dieną absoliučiai sužinojome, kad esama įrodymų. Ataka buvo įvykdyta (praeitą) šeštadienį; tikrai žinome, kad buvo (panaudotas) cheminis ginklas, – ji sakė per spaudos konferenciją. – Žinome, kad tik tam tikros šalys, pavyzdžiui, Sirija, turi pristatymo mechanizmų ir turi tokių tipų ginklų.“
 
Paklausta, ar gali pasakyti, kad JAV turi įrodymų, jog už ataką Dumoje yra atsakingas B. al Assado režimas, H. Nauert atsakė: „Taip.“
 
Atrodo, kad Vakarų šalių lyderiai rado pakankamai įtikinamų priežasčių šiems baudžiamiesiems smūgiams surengti, bet kiti stebėtojai susirūpinę, kad krizė gali eskaluotis.
 
Rusijos kariuomenė pažadėjo atsakyti į bet kokią ataką, o prezidento Vladimiro Putino administracija ne kartą perspėjo, kad D. Trumpas veda Ameriką pavojingu keliu.
 
Po naujausių smūgių Maskvos ambasadorius Vašingtone Anatolijus Antonovas sakė: „Perspėjome, kad tokie veiksmai neliktų be pasekmių.“
 
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Maria Zacharova piktinosi, kad sąjungininkai po šių atakų tebenori „savintis moralinę lyderystę pasaulyje“.
 
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas penktadienį perspėjo priešingas stovyklas stengtis neleisti, kad „padėtis taptų nevaldoma“.
 
Sprendimas veikti
 
D. Trumpas seniai kritikavo savo pirmtaką Baracką Obamą dėl nesugebėjimo imtis veiksmų 2013 metais, kai B. al Assado pajėgos buvo apkaltintos dėl kitų cheminių atakų ir buvo peržengta „raudona linija“.
 
Naujausi smūgiai Sirijai buvo suduoti praėjus kiek daugiau negu metams po D. Trumpo įsakymo paleisti sparnuotųjų raketų salvę į vieną Damasko režimo oro pajėgų bazę po incidento, kai Chan Šeichūno mieste prieš civilius buvo panaudotas zarinas.
 
Palaikomas naujo karingo būdo nacionalinio saugumo patarėjo Johno Boltono, D. Trumpas visą pastarąją savaitę susitikinėjo su patarėjais ir generolais, planuodamas atsaką po atakos Dumoje.
 
Kaip pranešama, J. Mattisas ne kartą siūlė veikti atsargiai, kad sumažėtų rizika Jungtinėms Valstijoms būti smarkiai įtrauktoms į Sirijos pilietinį karą.
 
Tačiau kiti patarėjai naudojosi galimybe įtikinti D. Trumpą, norintį išvesti JAV pajėgas iš Sirijos, vos tik bus galutinai sutriuškinta džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“, laikytis griežtesnės pozicijos.
 
Šie griežtosios linijos šalininkai, taip pat įtakingi JAV sąjungininkai Izraelis ir Saudo Arabija, nori, kad Vašingtonas imtųsi priemonių prieš Sirijoje didėjančią Irano įtaką, net jeigu dėl to tektų rizikuoti įsitraukti į grėsmingą priešpriešą su Rusija.
 
Rusijos atsakas

Kremlius šeštadienį griežtai pasmerkė Vakarų šalių karinius smūgius Sirijoje, kur Maskvos pajėgos teikia pagalbą prezidento Basharo al Assado režimui.

„Rusija griežtai smerkia puolimą prieš Siriją, kur Rusijos kariuomenė padeda teisėtai vyriausybei kovoti su terorizmu“, – sakoma pirmajame Kremliaus pareiškime po šeštadienį paryčiais JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos surengtų smūgių prieš numanomus Sirijos cheminių ginklų programos objektus.

Maskva taip pat nurodė šaukianti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nepaprastąjį posėdį. Rusija, veto teisę turinti nuolatinė Tarybos narė, ragina aptarti Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių „agresyvius veiksmus“.

„Be Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijų, pažeidžiant JT Chartiją, tarptautinės teisės normas ir principus, buvo įvykdytas agresijos aktas prieš suverenią valstybę, esančią kovos su terorizmu priešakinėje linijoje“, – sakoma Kremliaus pranešime.

Rusija pridūrė, kad Vakarų galybės „ciniškai“ ėmėsi karinių veiksmų prieš Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) ekspertams pradedant tyrimą dėl praeitą šeštadienį įvykdytos numanomos cheminės atakos Dumos mieste šalia Damasko esančiame Rytų Gutos rajone, išprovokavusios JAV ir jų sąjungininkių intervenciją.

Dabartinis padėties eskalavimas „gilina humanitarinę katastrofą Sirijoje, neša kančias taikiems gyventojams ir iš esmės talkina teroristams, septynerius metus kankinančius Sirijos žmones, provokuoja naują pabėgėlių iš šios šalies ir regiono bangą“, pareiškė Kremlius.

Vakarų šalių intervencija Sirijoje „daro pragaištingą poveikį visai tarptautinių santykių sistemai“, pridūrė Maskva.

   

 
 
 
  

Žymos: JAV, Prancūzija, Rusija, Karas, Sirija, JK

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vaikinas sako merginai:
– Brangioji, aš dėl tavęs bet ką padaryčiau: perplaukčiau vandenynus, perkopčiau kalnus!
Mergina:
– Rytoj ateisi?
Vaikinas:
– Gal... Jei nelis...