Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   Alfa.lt   |   2020-01-25

Ar mįslinga epidemija Kinijoje galėjo kilti dėl laboratorinės klaidos?

  
Ar mįslinga epidemija Kinijoje galėjo kilti dėl laboratorinės klaidos?
© Pixabay nuotrauka

Uhano mieste, Kinijoje, vis labiau plintant paslaptingam koronavirusui, viena iš nedaugelio laboratorijų šalyje, gebanti ištirti ir susitvarkyti su tokiomis užkrečiamomis ligomis, kaip tyčia yra Uhano mieste. Pasirodo, dar 2017 m. Kinija buvo perspėta apie kokio nors mirtino viruso pasklidimo riziką, tačiau tokios kalbos buvo ignoruojamos. Taigi, galbūt ši paslaptinga ir labai greitai plintanti liga galėjo būti sukurta žmogaus?

Portalo Meaww.com duomenimis, Uhano nacionalinė 4 lygio biosaugumo laboratorija tiria ir dirba su pavojingiausiais pasaulyje patogenais kaip SARS ir Ebola. Tačiau kai kurie mokslininkai dar 2017 m. bandė perspėti šios laboratorijos darbuotojus dėl galimybės, kad koks nors pavojingas virusas gali „ištrūkti“ arba būti panaudojamas kokiems nors blogiems tikslams.
Biosaugumo konsultacinės įmonės CHROME vadovas Timas Trevanas dar 2017 m. portalui „Nature“ teigė, kad laisva visuomenė yra svarbi norint išlaikyti 4 lygio patogenų laboratorijas saugias, todėl jam kyla abejonių, ar tokio tipo mokslinių institucijų autoritarinėje ir hierarchiją garbinančioje Kinijoje turėtų būti.
 
„Požiūrių įvairovė ir horizontali bendravimo kultūra, kur visi jaučiasi saugiai išsakydami savo nuomonę ir pastebėjimus, yra svarbi“, – teigė ekspertas.
 
Laboratorinės klaidos tikimybę Uhane sustiprina, kad, pasak JAV molekulinės biologijos mokslininko Richardo Ebrighto, panašūs SARS viruso „ištrūkimo“ atvejai buvo jau ne vieną kartą įvykę Pekine esančiose panašiose laboratorijose. Tačiau bent šiuo metu Uhano laboratorija nėra įtariama saitais su naujojo koronaviruso protrūkiu.
 
Kodėl Kinija pastatė laboratoriją?
Po 2003 m. SARS viruso epidemijos Kinijos vyriausybė inicijavo planą pastatyti nacionalinę aukšto lygio biosaugumo laboratorijų sistemą, galinčią pasiruošti ir susitvarkyti su ateities užkrečiamų ligų protrūkiais.
 
Šis planas galiausiai lėmė 4 lygio biosaugumo laboratorijos Uhane pastatymą. Pagal planą, iki 2025 m. buvo norima pastatyti nuo 5 iki 7 tokių laboratorijų šalyje.
 
Šios laboratorijos yra klasifikuojamos biologinės izoliacijos lygiais nuo 1 iki 4, priklausomai nuo tiriamų mikroorganizmų patogeniškumo. 4 lygio laboratorijos tiria pačius pavojingiausius patogenus, dėl to yra labiausiai saugomos.
 
Per pastaruosius porą dešimtmečių ne viena užkrečiama liga kaip Ebola, SARS buvo pasklidusi įvairiose pasaulio vietose, taip keldama rimtą grėsmę žmonijos sveikatai.
 
„Siekdami pasiruošti biologinėms grėsmėms, mokslininkai turi tirti pavojingus patogenus, kad sukurtų efektyvius metodus užkirsti jiems kelią, išmoktų nustatyti ir gydyti nuo jų kilusias ligas“, – aiškino Uhano virusologijos instituto docentas dr. Han Xia.
 
Pagal Prancūzijos ir Kinijos kooperacijos užkrečiamų ligų prevencijos ir kontrolės susitarimą, pasirašytą 2004 m., Kinija 2015 m. pastatė pirmąją 4 lygio laboratoriją, o 2017 m. jai buvo suteiktas aukščiausio saugumo standartas, o ten dirbantys mokslininkai ėmėsi dirbti su Ebolos, Nipos, Krymo-Kongo hemoraginiu virusais.
 
Pasak ekspertų, 4 lygio laboratorijos saugumas ir tinkamas funkcionavimas kliaunasi ne tik izoliaciniais įrenginiais ar biosaugumo valdymo sistemomis, bet ir labai kvalifikuotais ir patyrusiais darbuotojais.
 
„Dauguma užfiksuotų laboratorinių nelaimių buvo susijusios su darbuotojų klaidomis. Kvalifikuoti darbuotojai užtikrina efektyvumą ir saugumą didelės izoliacijos laboratorijoje“, – teigiama dr. Han Xia parašytoje laboratorijų saugumo programoje.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vaikinas rūpinasi panele:
– Na, kas atsitiko, ko taip raudi?
– Mano tėvai ne... nenori, kad mes su... susitikinėtume!
– Nesisielok, – guodžia ją vaikinas. – Aš susirasiu kitą panelę.