Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   independent.co.uk   |   2017-07-29

Islandija gali patirti baisiausią ugnikalnio išsiveržimą

  
Islandija gali patirti baisiausią ugnikalnio išsiveržimą
© Wikipedia nuotr.
Neįprasti požeminiai virpesiai liudija apie itin galingą išsiveržimą.
Šioje valstybėje galingi ugnikalniai išsiveržia vidutiniškai kas 3-7 metus

Gausūs požeminiai smūgiai Islandijoje pastarosiomis dienomis signalizuoja apie vulkaną, kokio žmonija dar nematė.

Per paskutines 4 dienas seismologai šioje atokioje valstybėje-saloje užfiksavo per 500 požeminių virpesių, kurie ekspertams nepalieka abejonių – netrukus laukia ugnikalnio išsiveržimas.
Maždaug 40 silpnų žemės drebėjimų serija prieš dvi dienas buvo fiksuojama Islandijos Šiaurės Rytuose, aplink Fagradalsfjall’o kalną, mažiausiai vienas iš jų buvo jaučiams ir sostinėje Reikjavike: jo stiprumas siekė 4 balus pagal Richterio skalę.
 
„Tai gana normalu vietiniams“, – ramina šalies meteorologai.
 
Tuo tarpu Islandijos ugnikalnių entuziastai primena negailestingą statistiką – šioje valstybėje galingi ugnikalniai išsiveržia vidutiniškai kas 3-7 metus, o paskutinį kartą tai atsitiko prieš septynerius metus, kai prabudo Eljafjallajokull'io kalnas, nuo kurio pakilęs didžiulis pelenų debesis.
 
Tąkart buvo visiškai sujauktas oro eismas – pelenai neišsisklaidė 3 mėnesius, taip trukdydami lėktuvų skrydžius, tūkstančiai jų buvo atšaukta.
Eyjafjallajökull ugnikalinis. Wikipedia nuotr. Eyjafjallajökull ugnikalinis. Wikipedia nuotr.
Tuo tarpu dabar ugnikalnio išsiveržimas gali būti dar galingesnis, perspėja specialistai, dėl to viso pasaulio akys ir vėl krypsta į šią atokią salą.
 
„Mes dar niekada nefiksavome tokių galingų virpesių tokioje tvirtoje vietoje kaip Atlanto vidurio kalvagūbris. Įvairūs judėjimai tektoninėse plokštėse juda neįprastai greitai“, – informacija dalijosi specialistas Carl’as Rehnberg’as.
 
Islandija yra būtent šio kalvagūbrio dalis.
Įprastai ugnikalniai išsiveržia po tokių virpesių praėjus nuo kelių valandų iki kelių savaičių. Taip turėtų atsitikti ir šįkart, spėja C. Rehnberg’as.
 
„Galbūt tai tik valandų klausimas. O jeigu išsiveržimas įvyks vėliau, ši seisminė krizė bus tik atidėliojama, bet išvengti jos nepavyks“, – pasakojo vulkanų entuziastas.
 
Šeštadienį apie pietus, anot jo, išsiveržimo tikimybė buvo apie 50 proc., tačiau ji didėja sulig kiekviena valanda. Meteorologai tuo pačiu metu seismologinį aktyvumą apibūdino kaip „normalų“.
 
„Paskutinį kartą tokio masto reiškiniai fiksuoti 2004 m. liepą, tuomet įvyko 4,7 balo stiprumo žemės drebėjimas, o dabar stiprumas siekė 4 balus. Tai rodo, jog Fagradalsfjall’o seisminis aktyvumas mažėja. Čia tai normalu, vos ne kasdienis reiškinys. Bet neramina tai, kad šįkart visi jie vyksta toje pačioje vietoje“, – britų leidiniui „The Independent“ aiškino Islandijos kelionių gidas Gunnaras Birgissonas.
 
  

Žymos: Islandija, ugnikalnis, žemės drebėjimai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Prieš penkis metus man išgert kibirą alaus būdavo vieni juokai, o dabar išgeriu tik pusę...
– Tai ką, sveikata sušlubavo?
– Ne, snukis taip išpurto, kad giliau į kibirą nelenda.