Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Laura Kirvelytė, savaitraštis ATGIMIMAS   |   2012-08-14

Kaspijos turtai kiršina kaimynus

  
Kaspijos turtai kiršina kaimynus Turkmėnistanas iki šiol nebuvo aiškiai apsisprendęs dėl Kaspijos statuso.

Įtampai Artimuosiuose Rytuose pavojingai kylant, aistras kaitina ir niekaip iš mirties taško nepajudantis teisinio Kaspijos jūros statuso klausimas. Atrodo, kad Rusija neutralizavo Turkmėnistano pastangas užmegzti naudingus ryšius su Vakarais.

Politinė įtampa ties Kaspija paaštrėjo vasaros pradžioje – po to, kai patruliuojantis Azerbaidžano pasienio pajėgų laivas sutrukdė Turkmėnistano laivui tyrinėti ginčytiną Kaspijos jūros naftos ir dujų telkinį. Po šio incidento šalys apsikeitė protesto notomis. Ašchabadas apkaltino Baku provokacija, esą Azerbaidžano pasieniečiai neturėjo teisės trukdyti Turkmėnistano laivui, nes šis buvo neutraliuose vandenyse. Tuo tarpu Baku įspėjo Ašchabadą pažeidus 2008-ųjų susitarimą, abi puses įsipareigojusį susilaikyti nuo ginčytino telkinio tyrinėjimo ir eksploatavimo, kol bus susitarta dėl jo priklausomybės. Ginčą paaštrino pasigirdę Ašchabado grasinimai kreiptis į tarptautinį teismą ar arbitražą. Įtampa atslūgo liepos pabaigoje šalims sutarus kompromiso ieškoti dvišalėse derybose.
Kova dėl dviejų viename
 
Kiapazo naftos ir dujų telkinio (Turkmėnistanas jį vadina Serdaru) rezervai turėtų siekti per 50 mln. tonų naftos ir per 1,1 trln. kubinių metrų gamtinių dujų. 1997-aisiais Azerbaidžanas pasirašė susitarimą su Rusija dėl telkinio eksploatavimo, tačiau, iškilus ginčui su Turkmėnistanu, susitarimas buvo anuliuotas. Turkmėnistanas tuomet pamėgino perimti iniciatyvą. 2008-ųjų susitarimas užfiksavo pato padėtį, nes dvišalės derybos iki šiol abipusiškai naudingo sprendimo iki šiol neapčiuopia.
 
Kiapazo telkinys – ne vienintelis naftos ir dujų šaltinis, kuriuo Baku ir Ašchabadas nepasidalija. Turkmėnistanas taip pat reiškia pretenzijas į Širako telkinį (Turkmėnistano pusės vadinamą Osmanu), kuris yra intensyviai Azerbaidžano eksploatuojamos Azeri-Širako-Giunešli tekinių sistemos, tiekiančios naftą ir naftotiekiui Baku-Tbilisis-Džeichanas, dalis.
 
Didžiausias ežeras ar vidutinė jūra?
 
Azerbaidžano ir Turkmėnistano ginčas vyksta dėl to, kad Kaspijos jūros teisinio statuso klausimas iki šiol neišspręstas. Penkios Kaspijos baseino valstybės – Kazachstanas, Azerbaidžanas, Rusija, Turkmėnistanas ir Iranas – nesutaria, ar Kaspiją (geografiškai – didžiausią Žemės ežerą) teisiškai laikyti jūra, ar ežeru. Susitarti trukdo gausūs Kaspijos naftos ir dujų ištekliai.
 
Remiantis dviem susitarimais, pasirašytais SSRS ir Irano 1921 m. ir 1940 m., Kaspija laikyta ežeru, o visi iš jo išgaunami resursai lygiomis dalimis dalyti tarp SSRS ir Irano. Žlugus SSRS, prie Kaspijos atsirado trys naujos valstybės – Azerbaidžanas, Kazachstanas ir Turkmėnistanas, kurių teritoriniuose vandenyse atsidūrė didžioji Kaspijos naftos ir dujų dalis. Geografijos ir politikos naujokės pareikalavo, kad būtų keičiamas Kaspijos jūros teisinis statusas. Jei Kaspiją būtų nuspręsta laikyti jūra, jos ištekliai būtų dalijami pagal valstybėms priklausančius sektorius.
Tai drastiškai pakeistų padėtį, nes Iranui naftos ir dujų telkinių gali iš viso nelikti. Dėl to Teheranas yra nepajudinamas dėl Kaspijos dugno dalybų ir atkakliai reikalauja 20 proc. jo gėrybių dalies. (Atsižvelgiant į galimus Irano praradimus, jam buvo siūlyta 13 proc. Kaspijos naftos ir dujų, tačiau Teherano perkalbėti nepavyko.)
 
Rusija dėl Kaspijos teisinio statuso žaidžia dvigubą žaidimą – viena ranka derybose remia Iraną, o kita ranka pasirašo susitarimus su Azerbaidžanu ir Kazachstanu dėl nacionalinių sektorių, kuriuose galima eksploatuoti telkinius, taigi faktiškai pripažįsta Kaspijos kaip jūros statusą. Ekonomiškai Kaspijos angliavandeniliai Rusijai, turinčiai didžiausius pasaulyje gamtinių dujų išteklius ir vienus didžiausių pasaulio naftos resursų, nėra reikšmingi. Tačiau politinė vyravimo regione svarba – didelė. Maskva siekia užblokuoti naftos ir dujų tiekimo maršrutus, apeinančius Rusiją, o „įšaldytas“ Kaspijos statusas puikiai tarnauja šiam tikslui – jis atbaido investuotojus ir riboja pačių valstybių galimybes veikti.
 
Turkmėnistanas iki šiol nebuvo aiškiai apsisprendęs dėl Kaspijos. Šalis neskubėjo apsibrėžti savo sektoriaus dvišalėmis sutartimis. Viena vertus, Turkmėnistanas turi neišspręstų ginčų dėl telkinių priklausymo ne tik su Azerbaidžanu, bet ir su Iranu. Antra vertus, Turkmėnistanas, kitaip nei Azerbaidžanas ar Kazachstanas, tokiu atveju ne ką laimėtų. Jūros ar ežero teisinis statusas jam duotų daugmaž tiek pat išteklių. Dėl to savo žemėse turintis milžiniškus dujų telkinius Ašchabadas iki šiol neapsisprendė, ar eksploatuoti Kaspijos išteklius, ar jos pakrantėje plėtoti turizmą.
 
Energetinių alternatyvų likimas
 
Jei įtampa tarp Azerbaidžano, Europos energetinių alternatyvų „lokomotyvo“, ir Turkmėnistano toliau augs, Rusija tik džiaugsis. Kad Europa turėtų veiksmingą alternatyvą rusiškoms dujoms, nepakanka vien Azerbaidžano entuziazmo – tam reikia ir gausių Turkmėnistano bei Kazachstano dujų išteklių. Kad sklandžiai veiktų ES remiamas „Nabucco“ dujotiekis, reikia, kad dujos iš Turkmėnistano ir Kazachstano Kaspijos dugnu pasiektų Baku uostą. Tačiau, jei Kaspija būtų pripažinta ežeru, „savarankiškai“ nutiestas dujotiekis taptų visų šalių nuosavybe, o blogiausiu atveju gali būti net pareikalauta jį išmontuoti. Toks neaiškumas atbaido investuotojus.
 
Nuo 2011-ųjų rugsėjo ES oficialiai derasi su Azerbaidžanu ir Turkmėnistanu dėl Kaspijos dugnu eisiančio dujotiekio. Maskva įdėmiai šias derybas stebi.
 
2007-aisiais Rusija su Turkmėnistanu ir Kazachstanu pasirašė susitarimą dėl dujotiekio Kaspijos pakrante, kuris taip ir nebuvo pradėtas įgyvendinti. 2009-aisiais Maskva ir Teheranas ėmė nesutarti dėl to, už kokią kainą Rusija perka turkmėniškas dujas. Nenusileisdama Maskva ėmė pirkti daug mažiau Turkmėnistano dujų, neva dėl sugedusio dujotiekio. Tuo metu Ašchabadas ir atsigręžė į Vakarus, suvokęs, kad bendri su Azerbaidžanu ir ES energetikos projektai – vienas būdų sumažinti politinę priklausomybę nuo Rusijos.
 
Tai, kad Turkmėnistanas vėl aštrina santykius su Baku, gali reikšti, kad Maskvai pavyko palenkti Ašchabadą į savo pusę. Jei šie spėjimai pasitvirtintų, teigiami poslinkiai Kaspijos byloje artimiausiu metu – vargiai tikėtini.
 
Kaspijos naftos ir dujų išteklių pasiskirstymas pagal sektorius (jei Kaspija teisiškai būtų jūra)
 
  • Kazachstanas 4,5 mlrd. t
  • Azerbaidžanas 4 mlrd. t
  • Rusija 2 mlrd. t
  • Turkmėnistanas 1,5 mlrd. t
Šaltinis: https://da.mod.uk/colleges/arag/document-listings/caucasus/S36.pdf
 
 
  

Žymos: Rusija, Kaspija, Azerbaidžanas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Naktį žmogelio mašinoje suveikia signalizacija. Išlekia jis tik su šlepetėmis ir chalatu į kiemą, o ten prie jo automobilio stovi trys žaliūkai su treningais. Vienas sako:

– Šaunuolis, greitai raktelius atnešei.
document.write ("<\/scr"+"ipt>");