Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   BNS   |   2018-06-10

Narkotikai Europoje – vis prieinamesni ir įvairesni

  
Narkotikai Europoje – vis prieinamesni ir įvairesni
© Pixabay nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Daugiau kaip 92 mln. suaugusiųjų (15–64 metų amžiaus) europiečių per savo gyvenimą yra bandę neteisėtų narkotikų.

Briuselyje veikiantis Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (angl. European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, EMCDDA) paskelbė 2018-ųjų metų Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Ši priverčia sunerimti. Psichotropinių medžiagų prieinamumas žemyne – vis didesnis, o naujos psichoaktyviosios medžiagos (angl. new psychoactyve substance, NPS) tampa tikru iššūkiu.

„Narkotikų prieinamumas ES yra didelis, o kai kuriuose regionuose, atrodo, didėja“, – perspėja EMCDDA.
Iš naujausių duomenų matyti, kad 2016 m. Europoje (Bendrijos šalyse, Turkijoje ir Norvegijoje) buvo pranešta apie daugiau kaip 1 mln. neteisėtų narkotikų konfiskavimo atvejų. Daugiau kaip 92 mln. suaugusiųjų (15–64 metų amžiaus) europiečių per savo gyvenimą yra bandę neteisėtų narkotikų, o 2016 m. maždaug 1,3 mln. asmenų buvo taikomas priklausomybės nuo neteisėtų narkotikų vartojimo gydymas.
 
Kokainas
 
Centras išskyrė dažniausiai Europoje vartojamą narkotiką – kokainą. Per pastaruosius 12 mėnesių šį narkotiką vartojo apie 2,3 mln. jaunų (15–34 metų amžiaus) suaugusiųjų. Viena to priežasčių – Lotynų Amerikoje didėjantys kokainmedžių auginimas ir kokaino gamyba.
 
„Kokaino rinka Europoje klesti, o iš rodiklių dabar matyti padidėjęs šio narkotiko praeinamumas keliose šalyse“, – informuoja EMCDDA.
 
Centras detalizuoja, jog kokaino kaina išliko nepakitusi, tačiau gatvėje platinamo narkotiko grynumas 2016 m. pasiekė aukščiausią lygį per dešimtmetį.
 
„2016 m. ES pranešta apie maždaug 98 000 kokaino konfiskavimo atvejų (2015 m. – 90 000), per kuriuos konfiskuota net 70,9 tonų kokaino“, – vardijama ataskaitoje.
Be to, stebėsenos centras informuoja, jog po atlikto narkotikų likučių komunalinėse nuotekose tyrimo paaiškėjo, kad 2015–2017 m. 26 miestuose iš 31 padaugėjo kokaino likučių. Daugiausia kokaino likučių nuotekose buvo užfiksuota Belgijos, Nyderlandų, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės miestuose, o tirtuose Rytų Europos miestuose, pagal atliktų tyrimų duomenis, stebimas mažesnis jų lygis.
 
Išskyrė Lietuvą
 
Tiesa, EMCDDA išskyrė Lietuvą, pabrėždamas kad pakankamai brangus narkotikas čia nėra toks populiarus, kaip Vakarų ar Pietų Europos šalyse.
 
„Per paskutinius 12 mėnesių kokainą vartojo 0,3 proc. 15-34 m. amžiaus lietuvių“, – tyrimo rezultatai vardijami ataskaitoje.
 
Atlikus komunalinių nuotėkų tyrimus Vilniuje, paaiškėjo, jog kokaino, MDMA ir amfetamino vartojimo paplitimas sostinėje nėra didelis, todėl miestas priskiriamas prie mažiau šių medžiagų vartojančių Europos miestų.
 
Antra vertus, stebėsenos centras pabrėžė, kad Lietuvoje susiduriama su sintetinių narkotikų vartojimo paplitimo problema. 2016 metais buvo užfiksuoti 433 NPS konfiskavimo atvejai.
 
„2016 m. užfiksuoti 33 mirties atvejai, kuomet šlapime buvo nustatyta naujų psichotropinių medžiagų, 4 mirtys dėl karfentanilio perdozavimo ir 135 nemirtini apsinuodijimo NPS atvejai“, – ataskaitoje vardijama statistika.
 
Didėjantis populiarumas laisvės atėmimo vietose
 
EMCDDA išskyrė naujųjų psichoaktyvių medžiagų populiarėjimą Lietuvos ir Europos šalių laisvės atėmimo vietose. Būtent šių medžiagų populiarumą lemia mažesnė, nei kitų narkotinių medžiagų kaina, jų vartojimui nereikalingos papildomos priemonės, be to, NPS yra sunkiai aptinkamos ir identifikuojamos medžiagos.
 
Kanapių populiarumas
 
EMCDDA duomenimis, kanapės tebėra plačiausiai Europoje vartojamas narkotikas. Per pastaruosius 12 mėnesių kanapes vartojo apie 17,2 mln. jaunų Europos piliečių (15–34 metų amžiaus), o apie 1 proc. suaugusių europiečių (15–64 metų amžiaus) šią narkotinę medžiagą vartoja kasdien ar beveik kasdien.
 
Lietuva šioje statistikos dalyje neišsiskiria, kanapės čia išlieka populiariausias narkotikas. Per pastaruosius metus, kanapes vartojo 6 proc. 15-34 m. amžiaus jaunų lietuvių. 2 proc. 15-64 m. amžiaus asmenų atskleidė, kad šias narkotines medžiagas vartojo per paskutines 30 dienų.
 
Augantis mirčių skaičius
 
Paviešintoje ataskaitoje stebėsenos centras perspėja, kad mirčių nuo narkotinių medžiagų perdozavimo skaičius auga jau ketverius metus iš eilės. 2016 m. Europoje užfiksuota daugiau kaip 9 000 mirčių atvejų, kurie dažniausiai susiję su heroinu ir kitais opioidais.
 
2016-aisiais Lietuva buvo viena iš 6 pirmaujančių Europos šalių pagal mirčių nuo narkotinių medžiagų perdozavimo atvejų skaičių. 90 proc. mirties atvejų įvyko dėl heroino ar kitų opioidų perdozavimo.
 
Vis didesnis senųjų ir naujųjų rūšių opioidų vartojimas, EMCDDA verčia atsisukti į perdozavimo problemų sprendimo strategiją. Dėmesys kreipiamas į opioidų priešnuodį – naloksoną ir su juo susijusią politiką. Stebėsenos centras valdininkus ragina keisti esamą reabilitacijos politiką, šviesti vartojančius ar su narkotikais galinčius susidurti asmenis, didinti informuotumą, tokiu būdu užbėgant liūdniems įvykiams už akių.
  

Žymos: Narkotikai, prekyba narkotikais

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Ateina jaunas vyrukas išpažinties ir sako kunigėliui:
– Oi, kunigėli, nusidėjau! Net nežinau, kaip čia jums pasakyti.
– Sakyk, sūneli, kas yra, ir nebijok – viskas liks tik tarp mūsų!
– Kunigėli, mergą išvedžiau iš kelio...
– Taigi labai gerai, sūnau, nes dar būtų mašina suvažinėjus! – atsako patenkintas kunigėlis.