Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2015-07-01

Sprendžiasi graikų likimas

  
Sprendžiasi graikų likimas
© Wikipedia.org
Grumdamiesi su ekonominiais sunkumais graikai ne kartą protestavo prieš reformas.
TVF atstovai teigė, kad Atėnai jau išnaudojo visas galimybs derėtis, jie buvo vangūs ir nevykdė reformų ne vienerius metus, tad dabar be esminių pasikeitimų, jiems pinigų duoti niekas nenori.

Juodoji Graikijos savaitė, atrodo, niekada nesibaigs: bankai uždaryti, 1,2 mlrd. eurų skola, kuri turėjo būti pervesta į Tarptautinio valiutos fondo (VTF) sąskaitą, nesumokėta. Koks likimas laukia šalies ir jos gyventojų? Į šį klausimą kol kas vieno atsakymo nėra.

Šios savaitės pabaigoje į referendumą žmones kvietę politikai ėmė abejoti ir net prižadėjo, kad jeigu šalis gaus finansinę injekciją iš tarptunių kreditorių – Tarptautinio valiutos fondo (TVF) – jie referendumą atšauks arba bent jau paragins žmones balsuoti už skolų grąžinimą ir esmines reformas, kurios leistų taupyti pinigus, o ne tik leisti pasiskolintus.
Bet kreditoriai nėra sukalbami. TVF atstovai teigė, kad Atėnai jau išnaudojo visas galimybs derėtis, jie buvo vangūs ir nevykdė reformų ne vienerius metus, tad dabar be esminių pasikeitimų, jiems pinigų duoti niekas nenori.
 
Jeigu Europos Sąjungos (ES) lyderių, Europos centrinio banko (ECB) ir TVF pozicijos nepasikeis, graikams nieko nebeliks kaip tik susitaikyti su bankrotu. Ir tai būtų pirmoji išsivysčiusi šalis, kuri negrąžino laiku suteiktų paskolų, o paimti šansų gauti naujas paskolas, kurios užtikrintų bent jau eilinių graikų egzistenciją, labai mažai.
 
Graikijos premjero Alexio Tsipro nuomonė pasikeitė gana radikaliai ir greitai, kai politikas galų gale susitaikė su tuo, kad kreditoriai nenusileis ir galvą nuleisti teks jam. Dar antradienį jis sakė, kad jo šalis su tarptautiniais kreditoriais atsiskaitys, kai šie baigs dusinti bankus. Praėjus vos dienai, trečiadienį, premjeras ėmėsi kitos taktikos: jo šaliai reikia pinigų ir jis pažadėjo ne tik grąžinti skolas, bet ir reformuoti Graikiją.
 
Panika prie bankų ir bankomatų
Bankai kol kas lieka uždaryti nuo pirmadienio. Valdžia taip tikėjosi apsisaugoti nuo neigiamų panikos padarinių ir išlaikyti kapitalą Graikijoje.
 
O panika vis tiek kilo. Pasaulio žiniasklaida mirga pranešimais apie pasipiktinusius graikus, kurie jau nebežino, ką kaltinti dėl to, kad šalis atsidūrė tikrų tikriausioje aklavietėje. Dabar eilinis graikas per parą gali išsigryninti ne daugiau nei 60 eurų, o tai ypatingai skaudus apribojimas šaliai, kurioje atsiskaitymai grynaisiais iki šiol buvo nelyginamai populiaresni nei kortelėmis.
 
Teigiama, kad bankai uždaryti savaitei. Maždaug per tiek laiko turėtų paaiškėti tolimesnis Graikijos likimas. Valdžia pažadėjo surengti referendumą, kurio metu piliečiai galės pareikšti savo nuomonę, kuriuo keliu šaliai pasukti.
 
Iki šiol Graikija turėjo ne vieną derybų etapą su tarptautiniais kreditoriais – Tarptautiniu Valiutos Fondu (TVF), tačiau sutarimo nepasiekė.
 
Europos Sąjunga (ES) graikus ne kartą ragino įgyvendinti esmines reformas ir pradėti taupyti. Tačiau viena išlaidžiausių ir tingiausių tautų Europoje tą daryti atsisakė. Patys graikai ilgai didžiavosi didžiausiomis pensijomis visoje (ES), o į milžiniškas skolas numodavo ranka ir dėl visko kaltino ES bei paskolas suteikusį TVF.
 
Pasak „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio, kurį citavo portalas lrytas.lt, Graikijai greičiausiai vis tiek teks priimti sunkų sprendimą dėl bankroto, nes šalis ne tik nesugeba grąžinti milijardinių skolų, tačiau netgi jų administruoti. Tačiau, anot eksperto, tai nereiškia, kad ji iškrenta iš Euro zonos.
 
Tiesa, Graikijos politikai stengėsi daryti viską, kad kuo mažiau nepatogumų pajustų turistai, kurie yra viena pagrindinių šalį palaikančių finansinių arterijų jau ne vienerius metus. Tačiau vienoje didžiausių Graikijos salų – Kretoje – nerimo ženklų nemažai. Tiek vietiniai, tiek turistai puolė piltis degalus ir šluoti maisto parduotuves. Dalyje degalinių kuras baigėsi pirmadienį pirmoje dienos pusėje. Nors besiilsintiems užsieniečiams pinigų išgryninimui jokių apribojimų nėra, bet poilsiautojai vieningai tvirtino, kad beveik niekur negalima atsiskaityti kortelėmis, priimami tik grynieji.
 
 
  

Žymos: Graikija, Pinigai, Bankai, bankrotas, TVF

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Turguje:
– Kodėl šitas viščiukas toks mažas? Jame visai nėra mėsos! Ar vertėjo jį pjauti?
– O mes jo ir nepjovėm, jis pats numirė!