Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2010-01-22

Burnso naktį puotaujama

  
Burnso naktį puotaujama

Škotai pasauliui davė daug gerų dalykų – telefoną, viskį, peniciliną, televiziją, o štai Burnso naktis nepelnytai yra pamirštama. Tai keista vakarienė, kai liejasi viskis, sakomos eilės ir mėgaujamasi kitais malonumais.

Jau kelis šimtus metų kiekvieną sausį milijonai žmonių visame pasaulyje švenčia Roberto Burnso naktį – prieš kelis šimtus metų gyvenusio škotų tautos bardo gimtadienį, kur ne tik šokama ir linksminamasi – šventės metu liejasi škotiškas viskis ir ragaujamas tradicinis škotų patiekalas hagis. Po kalėdinio šurmulio sausis Škotijoje būna tamsus, šaltas ir niūrus, tad nuotaikai pakelti bendraminčiai renkasi pavalgyti, išgerti ir pasilinksminti – taip, kaip būtų daręs pats poetas R. Burnsas.
Nepavaldi laikui kūryba
 
Pagal tradiciją Burnso naktis visame pasaulyje švenčiama sausio 25-ąją – būtent šią dieną XVIII a. viduryje ir gimė R. Burnsas – vienas žymiausių Škotijos poetų ir dainų autorius, rašęs škotų kalba. Jis ne tik pats kūrė, bet ir kolekcionavo tradicines škotų dainas, dėl to pelnė Edinburgo literatūros elito dėmesį, nors pats dažnai ironiškai iš jo ir šaipydavosi.
Aštriaplunksnį komentatorių, kurio eilės daugiausia buvo apie meilę, santarvę ir broliškus, bendražmogiškus santykius, pamėgo ne tik jo tautiečiai Škotijoje, bet ir poezijos mylėtojai visame pasaulyje. Ilgainiui įvairiose pasaulio šalyse įsikūrė daugybė šio legendinio poeto kūrybos gerbėjų klubų, o jo gimtadienis – Burnso naktis – švenčiama jau kelis šimtus metų iš eilės.
 
Tiksliai nėra žinoma, kada buvo surengta pirmoji Burnso vakarienė, bet greičiausiai tai vyko po ankstyvos poeto mirties 1796-aisiais. Manoma, kad pirmieji tokias vakarienes organizavo Burnso draugai, norėdami pagerbti bičiulį ir tautos dainių. R. Burnsas mirė jaunas – sulaukęs vos 37-erių.
 
Po R. Burnso mirties jo romantiškos idėjos dar tais laikais tapo dideliu įkvėpimo šaltiniu tiek liberalizmo, tiek socializmo judėjimų pradininkams. Sakoma, kad R. Burnsas rašė iš pačių širdies gelmių, todėl jo nepavaldi laikui kūryba išlieka aktuali ir šių laikų žmogui.
 
Puotos akcentas – hagis
 
Kad ir kokioje pasaulio šalyje ar vietoje būtų švenčiama Burnso naktis, dar vadinama Burnso vakariene, ji panaši į tikrą puotą ir privalo turėti tam tikrą eiliškumą. Pirmiausia vakaro vedėjas pakviečia susirinkusiuosius priimti tradicinį škotų patiekalą hagį – virtą avies skrandį, kimštą malta aviena, plaučkepeniais, avižiniais dribsniais ir pagardintą daugybe prieskonių, pagal tradiciją patiekiamą su bulvių koše ir virtomis ropėmis.
Tada deklamuojamas Burnso ketureilis apie mėsą. Skambant dūdmaišiams virėjas pagaliau įneša ir patį škotišką kulinarijos paveldą – garsųjį hagį. Beje, vyrai, grojantys dūdmaišiais, būtinai privalo dėvėti škotiškus tautinius drabužius – languotuosius sijonus.
Ceremonija tęsiasi, o vakaro vedėjas deklamuoja R. Burnso eiles – „Kreipimąsį į hagį“. Tardamas žodžius apie hagio atpjovimą jis aštriu peiliu turi atpjauti hagio –publika tuo tarpu turi plodama atsistoti ir pakelti taures škotiško viskio, dar vadinamo „gyvybės vandeniu“.
 
Vėliau sakomos kalbos poeto garbei, deklamuojamos jo eilės ir dainuojamos dainos. Visi valgo, geria, šoka ir linksminasi, skambant škotiškai muzikai.
 
Švęs ir Lietuvoje
 
Burnso naktis jau vienuoliktus metus iš eilės bus rengiama ir Lietuvoje, tad paskutinį šių metų šeštadienį – sausio 30 d. – škotiški dūdmaišiai užgros ir Vilniaus rotušėje. Specialiai iš Škotijos bus atvežtas ir pats hagis – jo paragauti galės visi susirinkusieji. 
 
Pagal visas tradicijas rengiamą šventę organizuoja Lietuvos ir Didžiosios Britanijos verslo asociacija Britanijos prekybos rūmai (British Chamber of Commerce).
 
Rotušės aikštėje švęsti Burnso nakties susirinks ne tik kviestiniai svečiai, diplomatai, menininkai, bet ir garsiojo Škotijos poeto kūrybos gerbėjai iš Lietuvos, Anglijos ir pačios Škotijos. Šventėje visus linksmins iš Škotijos atvykusios muzikos ir šokių grupės „Saor Patrol“ ir „Benachally Ceilidh Band“, kurių dūdmaišių ir kitų instrumentų muzika į škotišką šurmulį įtrauks visus susirinkusius svečius.
 
Tačiau bene svarbiausia Burnso nakties dalis – labdaringa loterija (Raffle). Vakarienės metu svečiai galės įsigyti loterijos bilietų, o surinktos lėšos bus skiriamos paramos fondui „Mamų unija“, remiančiam vėžiu sergančius vaikus. Įsigiję loterijos bilietus svečiai galės laimėti įvairių vertingų prizų, kuriuos geranoriškais pagrindais įsteigė Prekybos rūmų nariai.
 
 
Parengė Viktorija NAVICKAITĖ
 
 
 
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Pasimatymas. Sėdi mergina ir vaikinas. Staiga mergina pagadina orą ir sako:
– Norėčiau, kad tai liktų tik tarp mūsų...
– O aš norėčiau, kad išsisklaidytų, – atsako vaikinas.