Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2017-09-10

Mūsų vidinis žadintuvas

  
Mūsų vidinis žadintuvas
© Pexels.com
Mūsų organizmas, mūsų šeimininkas.
Hormonai adrenokortikotropinas ir kortizolas siunčia smegenims žinutes, kada ateina metas nubusti. Būtent dėl to kai kurie žmonės gali nubusti laiku net ir be žadintuvo.

Kodėl kai kurie žmonės iš ryto nubunda patys, o kitiems išsiropšti iš lovos nepadeda net žadintuvas?

Specialistai šį reiškinį aiškina tuo, kad kiekvieno žmogaus organizme yra kažkas panašaus į vidinį laikrodį. Vokietijos mokslininkams pavyko aptikti hormonus, siunčiančius į smegenis signalus, kuriuos būtų galima sulyginti su žadintuvo signalu.
Hormonai adrenokortikotropinas ir kortizolas siunčia smegenims žinutes, kada ateina metas nubusti. Būtent dėl to kai kurie žmonės gali nubusti laiku net ir be žadintuvo.
 
Paprastai mūsų organizmas abu šiuos hormonus išskiria prieš numatomas ar įtariamas stresines, neįprastas situacijas, pavyzdžiui, prieš egzaminą mokykloje, ataskaitos pateikimą darbe, viešą pasirodymą, gresiantį konfliktą ir panašiai. Tačiau vokiečių specialistai išsiaiškino, kad adrenokortikotropino ir kortizolo lygis organizme padidėja vėlyvosiose miego stadijose ir provokuoja nubudimą.
 
Mokslininkai beveik vieningai sutaria, jog miegas yra nesąmoninga būsena, tačiau šis tyrimas parodė, kad smegenys miego metu veikia „budėjimo režimu“. Tyrėjai mano, kad gauti rezultatai leis sukurti terapijos metodą žmonėms, kuriems anksti keltis yra ypač sunku arba kurie dirba slankiuoju grafiku ir yra priversti miegoti skirtingu paros metu.
 
  

Žymos: Miegas, Žadintuvas, biologinis laikrodis

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kalbuosi su naujoke mokykloje:
– Labas, kaip sekasi?
– Gerai, o tau?
– Puikiai, koks tavo vardas?
– Ramunė.
– Hmm, keista, mano žmonos vardas Ramunė, bet mes dar nesusituokę. Tiesą sakant, aš neseniai su ja susipažinau…
*****