Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   TV3   |   2018-03-26

Velykoms artėjant: kokie kiaušiniai maistingiausi

  
Velykoms artėjant: kokie kiaušiniai maistingiausi
© Pixabay.com
Žmogui sveikiausi savaitę po padėjimo palaikyti kiaušiniai.
Ilgiau palaikyti kiaušiniai spėja subręsti, o tada yra sveikiausi žmogui.

Artėjant Šv.Velykoms dažnas rūpinasi kiaušinių dažais, stalo dekoracijomis ir iš anksto ruošiasi skanumynus. Ekspertai tikina, kad norint per šventę mėgautis ir pačiais maistingiausiais bei skaniausiais kiaušiniais, apie juos galvoti reikėtų jau dabar, likus daugiau nei dviems savaitėms.

Nuo senų laikų Lietuvos kaimų gyventojai kiaušinius taupyti pradėdavo gerokai prieš šventes. Pirmiausia, turintys mažiau vištų, bet prie Šv.Velykų stalo sulaukiantys gausybės svečių, turi pasirūpinti, kad margučių užtektų visiems. Antra, ilgiau palaikyti kiaušiniai, pasak dietologų, spėja subręsti, o tada yra sveikiausi žmogui.
Kaip atskirti šviežią kiaušinį?
 
Specialistai pataria, kad išlaikyti šviežius ir atskirti senus kiaušinius nuo tinkamų vartoti galima nesunkiai. Norintiems anksčiau įsigytus kiaušinius išlaikyti šviežius iki švenčių patariama jų neplauti. Vos paukščio padėtas kiaušinis, jo nenuplovus, gali šviežus likti apie mėnesį. Nuplautą būtina suvartoti per keletą dienų.
 
Taip pat nevirtą kiaušinį panardinus į vandens stiklinę, šviežus nusėda ant dugno, nešviežus – kyla į viršų. Jei kiaušinis plūduriuoja paviršiuje, derėtų jo nebevalgyti. Dar vienas patarimas, kaip atskirti jau virtą kiaušinį – jeigu išvirtas jis lupasi lengvai ir tolygiai, yra padėtas ne anksčiau, nei prieš keletą dienų. Jei belupant baltymas plyšta ir krenta dalimis, kiaušinis išperėtas tą pačią ar prieš vieną dieną. Taip yra todėl, kad ilgainiui kiaušinio viduje esanti apsauginė plėvelė išdžiūsta ir prikimba prie lukšto, tad nulupti tampa paprasčiau.
 
Jeigu perskėlus nevirtą kiaušinį jo baltymas atsiskiria, o trynys neišlaiko savo formos, virti jo nebegalima. Tačiau sunaudoti kepiniams jis dar tinkamas, mat gali būti, kad jame ėmė daugintis bakterijos, kurios žūsta itin aukštoje, kepimo, temperatūroje.
 
„Kiaušiniui subręsti reikia mažiausiai vienos savaitės. Ką tik padėtas kiaušinis turi tam tikrą pašalinį kvapą ir skonį, jo baltymas būna neskaidrus, nes jame likę oro burbuliukų. Bręstant kiaušiniui jie išnyksta. Tad savaitę palaikytas kiaušinis yra pats sveikiausias žmogui, jo maistinė vertė tinkamiausia vartojimui“, - TV3 žinioms sakė veterinarijos gydytojas Jonas Stanius.
 
Prekybininkai pastebi, kad kiaušinių paklausa šokteli likus net kelioms savaitėms iki didžiausios pavasario šventės. Dažnas prieš pat Šv.Velykas nevengia ir kainų kilstelėti, tad perkantys anksčiau išlošia dvigubai.
 
  

Žymos: Sveikata, Maistas, Velykos

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Ar galima pastoti nuo Valerijono lašų?
– Galima, jei Valerijonas pakankamai jaunas.