Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Natalija Voronina   |   2015-10-30

Atgal į Lietuvą išvijo 600 svarų skola

  
Atgal į Lietuvą išvijo 600 svarų skola
© Flikcr.com
Per šešerius metus emigracijoje šeimai niekaip nepavyko susikaupti santaupų.
„Aibė anglų nemoka TV licencijos, nors ja tikrai naudojasi, tai kodėl ant imigrantų bando viską „užkabinti“?

„Nematome perspektyvos Anglijoje, jokio tikslo. Gal Lietuvoje sunkiau finansiškai, bet tai yra sava šalis, savi įstatymai. Mažiau pinigų, bet ramesnė galva“, – po šešerių metų Jungtinėje Karalystėje 30-metė lietuvė Kristina G. su šeima ryžtasi grįžti į gimtinę.

Su „Tiesos“ žurnaliste pašnekovė pasidalijo šių metų pradžioje užvirusia istorija, kuri buvo paskutinis lašas, perpildęs kantrybės taurę gyvenant svetur. Pasak lietuvės, jeigu vasario mėnesį ji nebūtų pravėrusi durų televizijos licencijavimo įmonės tarnybai, galbūt šiandien nesiruoštų išvykimui iš šalies.
Turi televizorių – privalai mokėti?
 
Istorija prasidėjo vieną vasario rytą, kai į Kristinos namų duris pasibeldė TV licencijavimo įmonės darbuotojas. Nieko blogo neįtardama pašnekovė įsileido specialistą vidun. Pasak dvi atžalas auginančios moters, netrukus pasipylė iš pradžių įtartini pasirodę klausimai: ar namie ji turi televizorių? Ar moka TV licencijos mokestį?
 
Kristina teigė niekada tokio mokesčio nemokėjusi, nes, anot pašnekovės, ji niekada angliškos televizijos nežiūrėdavo, o ir antenos laidas – nukirptas.
 
Kristina teigė, kad jos namuose esančio televizoriaus antenos kabelis – nukirptas, tačiau tai nebuvo pakankamas įrodymas TV licencijavimo tarnybai. (Flikcr.com nuotr.) Kristina teigė, kad jos namuose esančio televizoriaus antenos kabelis – nukirptas, tačiau tai nebuvo pakankamas įrodymas TV licencijavimo tarnybai. (Flikcr.com nuotr.)
„Nors mano anglų kalba nėra gera, sugebėjau paaiškinti, kad televizorių naudojame tik DVD įrašams, namuose bendraujame lietuviškai ir angliškos televizijos mums nereikia. Juk ką naudoju, už tai ir moku, ar ne? Naudoju elektrą, už ją moku, naudoju dujas, už jas moku...“ – dėstė pasipiktinusi Kristina.
 
TV licencijavimo kompanijos atstovo lietuvės pasiaiškinimai netenkino. Jis pasiteiravo, ar Kristina sutinka čia, vietoje, sudaryti sutartį ir kas mėnesį mokėti 30 svarų mėnesinį mokestį. Moteris nesutiko teigdama, kad nesupranta, už ką ji turi mokėti – juk televizijos ji nežiūri.
 
Tąkart tarnybos darbuotojo vizitas tuo ir pasibaigė, o nuostolius nešanti istorija tik prasidėjo.
 
Nemoki? Lauk teismo!
 
Pavasarį Kristina sulaukė laiško, kuriame ji buvo kviečiama į teismą. Pašnekovė tuo metu lankėsi Lietuvoje, jos dukrai tėvynėje buvo atlikta adenoidų šalinimo operacija. Apie šaukimą į teismą lietuvei pranešė jos vyras. Jis netrukus paskambino TV licencijavimo kompanijai ir pranešė, kad Kristina teisme dalyvauti negalės dėl dukters sveikatos būklės.
 
Lietuvė pasakojo: „Kaip ir visi anglai, telefonu kalbėjęs darbuotojas sakė vyrui: „Allright, no problem.“ Kai vyras pasakė, kad jis dalyvauti teisme taip pat negalės, nes darbdavys jo neišleis, TV licencijavimo įmonės atstovas itin supratingai pasakė, kad „viskas gerai“, ir paprašė perduoti man, kad su jais susisiekčiau, kai grįšiu į Angliją.“
 
Kristina į Jungtinę Karalystę grįžo vasarą. Visai netrukus į namus atėjo laiškas, kuriame buvo parašyta, kad teismas visgi įvyko, o sprendimas buvo priimtas lietuvei už akių.
 
Teisme buvo pripažinta pašnekovės kaltė ir priteista 200 svarų siekianti bauda. Taip pat buvo pridėtos teismo išlaidos, tad iki rugsėjo pabaigos moteris turėjo sumokėti 340 svarų.
 
Antstolio akibrokštas
 
Kristina teismo sprendimo iki nurodytos datos neįvykdė. Moteris tikino, kad nei ji, nei jos vyras tokios didelės pinigų sumos neturėjo, o pasiūlymo mokėti dalimis TV licencijavimo kompanija nepriėmė.
 
Rugsėjo 24-osios dienos rytą prie Kristinos namų durų pasirodė antstolis. Pašnekovė su atžalomis tuo metu buvo trumpam išėjusi.
 
„Sulaukiau skambučio, kad manęs laukia prie mano namų durų. Atėjusi pamačiau vyrą, kuris be užuolankų grubiai, pakeltu tonu prie mano vaikų ėmė dėstyti, kad esu skolinga už TV licenciją ir kad jei tučtuojau nesumokėsiu jam jau nebe 340, o 650 svarų, jis eis į mano namus ir paims juose esančius vertingus daiktus. Jam buvo neįdomu, kad aš ar mano vyras neturime tokių pinigų. Gal todėl, kad mes imigrantai, o ne anglai?“ – svarstė lietuvė.
 
Pasak Kristinos, antstolis ne juokais išgąsdino jos vaikus, nes jie angliškai supranta geriau nei ji pati. Moteris pridūrė, kad jos dukra iki šiol vakarais prašo kambaryje įjungti šviesą, nes bijo, kad vėl ateis „tas piktas dėdė.“
 
Pasak pašnekovės, po antstolio vizito jos septynmetė dukra iki šiol bijo tamsos, nes gali ateiti „tas piktas dėdė“. (Flikcr.com nuotr.) Pasak pašnekovės, po antstolio vizito jos septynmetė dukra iki šiol bijo tamsos, nes gali ateiti „tas piktas dėdė“. (Flikcr.com nuotr.)
 
Antstolis neperkalbamas
 
Pašnekovė pokalbio su antstoliu metu jautė, kad dėl kalbos barjero negali tinkamai apsiginti, tad nieko nelaukusi nuvyko iki vyro darbo ir išsikvietė jį į pagalbą. Išeidama dar girdėjo antstolį rėkiantį, kad jis jai iškvies policiją, tačiau tai lietuvės nesustabdė.
 
Kai Kristina su savo vyru grįžo prie namų, antstolis jų vis dar laukė savo automobilyje. Kalbėdamasis su šeima antstolis reikalavo pinigų čia ir dabar, liepė skolintis iš draugų ar darbdavio.
 
Po keturių valandų diskusijos Kristinos vyrui pavyko išpešti šiek tiek papildomo laiko, o antstolis nusileido iki 200 svarų piniginės sumos, kurią reikėjo sumokėti tą pačią dieną. Likusią pinigų dalį šeimai teko išmokėti dalimis.
 
Kristina neslėpė apmaudo: „Tas antstolis buvo be galo nemandagus, be galo grubus, atrodo, kad aš būčiau žmogų užmušusi. Atrodo, tu ką nori daryk, nors ant ausų atsistok.“
 
Po antstolio vizito šeima išsigando ne juokais, todėl visus vertingus daiktus, televizorių ir kompiuterius tą pačią dieną pervežė pas draugus.
 
Keturių asmenų šeimai išsilaikyti sunku
 
Kristinos šeimoje dirba tik jos vyras, jam tenka išlaikyti keturis asmenis. Pasak pašnekovės, kalbos apie santaupas nė būti negali. Nors prie vyro atlyginimo prisideda pašalpos už vaikus, šeima vos suduria galą su galu, ir sumokėti teismo priteistus 650 svarų jiems buvo didžiulė našta.
 
Iškart po 200 svarų įmokos šeimos laukė nuomos mokestis už butą, kuriame gyvena. Jie labai išgyveno, kad, jei nesumokės laiku, atsidurs gatvėje.
 
Paklausta, kodėl pati Kristina nedirba (pašnekovė augina trejų ir septynerių metų dukras), ji atsakė, kad to daryti jai neapsimoka: „Pigiausios auklės prašo bent 3–4 svarų už valandą, o jei uždirbi 900–1000 svarų per mėnesį, dar ir primokėti reikės, o ne užsidirbti išeis.“
 
Imigrantai diskriminuojami?
 
„Aibė anglų nemoka TV licencijos, nors ja tikrai naudojasi, tai kodėl ant imigrantų bando viską „užkabinti“? – piktinosi lietuvė. – Aš manau, Anglijoje vyksta tylus imigrantų engimas: jie gąsdinami, bauduojami. Valdžia nori mumis atsikratyti, tai vienas iš susidorojimo būdų, ir manau, jiems tai tikrai pavyks.“
 
Dviejų vaikų mama teigė, kad šis incidentas nebe pirmas per visus metus, kai ji gyvena emigracijoje. Moteris sakė nuolat jautusi, jog yra svetima atvykėlė.
 
Anot „Tiesos“ pašnekovės, visi nemalonūs incidentai įvyksta dažniausiai todėl, kad jie lietuviai, o ne britai, ir tuo pačiu pripažino, kad labiausiai kenčia tie, kurie laisvai nekalba angliškai. „Kaip jie patys sako, „f.... polish“, taip ir mes tik imigrantai. Koks tarp mūsų skirtumas? Galbūt tie, kurie dirba sau, gerai moka anglų kalbą, su įstatymų spragomis nesusiduria, tačiau tie, kam reikia pašalpų, kas negali dirbti vienu ar kitu metu, kenčia“, – dėstė Kristina.
 
Šeima Anglijoje visuomet jautėsi svetima. (Flikcr.com nuotr.) Šeima Anglijoje visuomet jautėsi svetima. (Flikcr.com nuotr.)
 
TV licencijos reikalavimai
 
Nors dauguma lietuvių pirkti vis dar dvejoja, ar pirkti TV licenciją gyvenamajam būstui, TV licencijavimo įmonė turi duomenis net apie 40 mln. Jungtinės Karalystės adresų, todėl delsti nevertėtų.
 
TV licencija yra reikalinga visiems, kas žiūri televiziją ar stebi transliacijas internetu. Nesvarbu, ar transliacijas žiūrite per televizorių, ar naudojate kompiuterį, mobilųjį telefoną ar bet kokį kitą įrenginį – jūs privalote įsigyti TV licenciją.
 
Jeigu manote, kad TV licencijos jums nereikia, apie tai turite pranešti užpildydami deklaraciją. Tik tada jums nebebus siunčiami perspėjamieji laiškai, tačiau TV licencijavimo įmonės atstovų vizitų tokiu būdu neišvengsite. Jie turi teisę apsilankyti ir patikrinti, ar TV licencijos jums tikrai nereikia.
 
Pažeidus šį įstatymą gresia baudžiamoji atsakomybė ir didesnė nei tūkstančio svarų bauda.
 
Lėšos, gautos iš TV licencijos mokesčio, atitenka BBC (British Broadcasting Corporation) – didžiausiai transliavimo įmonei pasaulyje.
 
Kada nereikia mokėti?
 
Jums nereikia TV licencijos, jeigu:
• turite televizorių ar (arba) žaidimų kompiuterį, bet juos naudojate tik savo turimiems filmams žiūrėti ar (ir) žaidimams žaisti;
• kompiuteriu ir (ar) mobiliuoju telefonu (ar bet kokiu kitu įrenginiu) tik vėliau peržiūrite jau transliuotas programas (pavyzdžiui, naudojatės BBC iPlayer, Youtube ar kt.);
• nežiūrite ir neklausote programų, kai jos būna transliuojamos tiesiogiai.
 
  

Žymos: Natalija Voronina, skola, Tiesos tema, TV licenzija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Užrašas ant stomatologo durų: „Nusišypsokite! Galbūt jūs tai darote paskutinį kartą!"