Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2016-11-24

Audrų draskomas miestas tapo užuovėja lietuviams

  
Audrų draskomas miestas tapo užuovėja lietuviams
© Flickr.com nuotr.
Liverpoolyje gausu ir istorinių vertybių, ir modernaus gyvenimo pavyzdžių.
Tai labai kosmopolitiškas miestas, muzikos ir futbolo dvasia tiesiog sklando ore. Viskas čia su tuo susiję.

„Tiesa“ tęsia straipsnių ciklą apie Jungtinės Karalystės (JK) regionus, kuriuos antraisiais namais pasirinko emigravusieji iš Lietuvos. Šįkart – kelios jų istorijos iš miesto, kurio pavadinimą įvedus į interneto paieškų sistemas pirmieji rezultatai visada nukreips į futbolo klubą.

Vietos futbolo klubas Liverpoolį užgožia ne tik interneto paieškose – miesto panoramoje tarp apgyvendintų teritorijų pirmiausiai į akis krinta „Anfield“ stadionas. Jo tribūnose tilptų daugiau nei dešimtadalis visų miesto gyventojų, kurių numylėtiniams „F.C. Liverpool“ futbolininkams žaidžiant namų arenoje laisvų vietų paprastai nebūna.
„The Beatles“ yra dar viena priežastis, dėl kurios miestas žinomas visame pasaulyje: čia susikūrė garsioji ketveriukė, su „bitlais“ sąsajų nuo pirmųjų apsilankymo akimirkų neišvengia tie, kurie į Liverpoolį atkeliauja lėktuvu, mat tarptautinis oro uostas pavadintas Johno Lennono vardu.
 
Liverpoolis yra tik aštuntas pagal dydį miestas Jungtinėje Karalystėje, tačiau pirmauja daugelyje sričių, ir tai itin mėgsta pabrėžti: pirmoji dengta traukinių stotis buvo čia, kaip ir pirmoji šalyje meno galerija, pirmieji dviratininkų ir šachmatų klubai… tas sąrašas labai ilgas.
„Anfield“ stadiono neįmanoma nepastebėti. Wikipedia nuotr. „Anfield“ stadiono neįmanoma nepastebėti. Wikipedia nuotr.
Kaip ir pats miestas prie Mersey‘aus upės – atrodo, jog jis be ribų: važiuodamas ta pačia gatve staiga supranti, jog esi ne Liverpoolyje, o kitoje Merseyside‘o apskrities vietovėje. Be to, šis miestas Europos kultūros sostinės vardą po 2008 metų perdavė ne kam kitam, o Vilniui.
 
Darbo pramonės įmonėse ir aptarnavimo srityje šiuo metu čia netrūksta, ir tai yra pagrindinė žmonių traukos priežastis. Beje, būsto nuomos kainos – kone dvigubai mažesnės nei Londone (kambario savaitės nuoma – 50–60 svarų sterlingų, butą mėnesiui galima rasti ir už 300 svarų).
 
Tarp 470 tūkst. šio miesto gyventojų galima sutikti įvairių tautybių žmonių, o lietuvių gyvena apie 2 tūkstančius. Sakoma, kad tai taikus ir draugiškas miestas, o tai bent iš dalies patvirtina ir juodoji statistika – tarp panašaus dydžio miestų Liverpoolis pagal nusikaltimų skaičių yra toli nuo „lyderių“.
 
Gerai gyventi Liverpulyje ar blogai, priklauso nuo to, su kuo šis miestas bus lyginamas: jeigu su Londonu, Liverpoolyje tikrai geriau, – taip sakė gyvenimo abiejuose miestuose ragavę „Tiesos“ pašnekovai.
Liverpoolyje gausu ir istorinių vertybių, ir modernaus gyvenimo pavyzdžių. Pixabay nuotr. Liverpoolyje gausu ir istorinių vertybių, ir modernaus gyvenimo pavyzdžių. Pixabay nuotr.
Lietuvei patinka net Liverpoolio audros
 
Oficialiai veikianti lietuvių bendruomenė Liverpoolyje tėra mitas, mat grupelė iniciatyvių žmonių, anksčiau sugebėdavusi sutelkti tautiečius, dar iki šiol laikomi įsivaizduojamos organizacijos atstovais.
Viena iš jų – nuo 2005 metų šiame mieste įsikūrusi Virginija, šiuo metu administruojanti regione gyvenantiems lietuviams skirtą socialinio tinklo grupę, tačiau jokios realios visuomeninės veiklos nevykdanti.
 
„Mane kartais vis dar laiko kažkokios vykdomosios bendruomenės valdžios atstove. Tai netiesa“, – sako ji.
 
Lietuviai šiame mieste esą labiau susirūpinę žemiškais reikalais: darbas, būstas, cigaretės ir įvairios kasdienės paslaugos bei laiko stoka užgožia būtinybę burtis bendriems projektams, nors bendravimo jiems netrūksta: tautiečiai telkiasi į mažesnes kompanijas – draugai ir draugų draugai, bet ne toliau. Tai jie pastebėjo vos atvykę.
 
„Dar būdamas Lietuvoje mano vyras susirado darbą Liverpoolyje, taip čia ir atvykome – mes ir mūsų 5-erių metų dukra. Nieko apie šią šalį nežinojome, tik tiek, kad tai Ūkanotasis Albionas. Jokio ryšio, nors labai labai seniai mano prosenelė Anglijoje dirbo guvernante, prižiūrėjo vaikus.
 
Internetu ieškojome regione gyvenančių lietuvių, kad jie mus apšviestų, bet iš tų, kurių kontaktus radome ir kreipėmės, atsakė tik vienas, medikas iš Lietuvos. Jis mums suteikė minimalios informacijos apie gyvenimą čia“, – pradžią prisiminė Virginija.
 
Daug keliaujanti moteris tikina tiesiog įsimylėjusi D. Britaniją ir Liverpoolį, net gana dažnai čia pliaupiantį lietų.
 
„Tai labai kosmopolitiškas miestas, muzikos ir futbolo dvasia tiesiog sklando ore. Viskas čia su tuo susiję“, – apie garsiosios muzikos grupės „The Beatles“ ir komandos „F.C. Liverpool“ įtaką miestui kalbėjo jame jau ilgiau nei dešimtmetį gyvenanti lietuvė.
 
Nepaisant gana vangaus lietuvių požiūrio į bendrus projektus, Virginijai su bendraminčiais kurį laiką sekėsi organizuoti įvairius renginius: vykdavo Joninės, pavyko pasikviesti pačią Lietuvos scenos karalienę Džordaną. Tačiau jau kelerius metus – tyla.
Bendros lietuvių šventės, pavyzdžiui, Joninės, Liverpoolyje – jau praeitis. Facebook nuotr. Bendros lietuvių šventės, pavyzdžiui, Joninės, Liverpoolyje – jau praeitis. Facebook nuotr.
„Jeigu dabar kažkas ir vyksta, tai organizuojama gana spontaniškai. Labai trūksta iniciatyvių žmonių, bet, kita vertus, jų trūko visada. Visą savaitę dirbę žmonės laisvadienius skiria šeimoms, buičiai, o ne bendruomenei, ir už tai negalima jų smerkti.
 
Bet vis tiek tikiu, kad yra tokių, kuriems atsiras poreikis vienyti. Mano nuomone, to galėtų imtis ta grupė lietuvių, ypač tarp tų, kurie čia atvažiavo ne iš blogo gyvenimo, o pasinaudoti galimybėmis, labiau išprusę ir suinteresuoti išlaikyti lietuviškas tradicijas.
 
Kai aš tuo užsiėmiau, dariau būtent dėl to, norėjau, kad auganti mano dukra žinotų, kas yra Joninės, lietuviški susibūrimai. Manau, įskiepijau jai tai“, – pasakojo Virginija.
 
Vaikus užauginusi moteris save vadina amžina studente: dabar ji viename iš Liverpoolio koledžų studijuoja matematiką, daug keliauja ir mano, jog artimiausiu metu šiame mieste lietuvių padaugės.
 
„Galimybėmis gyventi čia domisi Lietuvoje mokslus baigiantys jaunuoliai, vis dažniau šį miestą renkasi ir lietuviai, nemažai laiko praleidę kituose JK miestuose, tarp jų – ir Londone. Čia pragyvenimas pigesnis, o darbo netrūksta. Vietinių požiūris į kitataučius galbūt šiek tiek pasikeitė po referendumo. Mus, lietuvius, nesunku atpažinti viešumoje – mes dar taip nemokame šypsotis, kaip vietiniai. Matyt, tai genetika. Kaip ir dera britams, jie mandagiai parodo: svetimšali, aš nenoriu su tavimi bendrauti. Bet vis tiek Liverpoolis yra svetingas, įvairioms tautoms atviras ir integruotis puikiai tinkamas miestas“, – sakė Virginija.
 
Ji naujai atvykusiems lietuviams pataria nebijoti kreiptis į tautiečius. „Yra toks posakis su neigiamu atspalviu: lietuvis lietuviui – lietuvis. Vis dėlto dauguma yra geranoriški ir esant reikalui padės saviškiui“, – sakė ji.
Virginijai miestas patiko nuo pat pirmųjų akimirkų. Facebook nuotr. Virginijai miestas patiko nuo pat pirmųjų akimirkų. Facebook nuotr.
Iškeitė į Londoną
 
Aura Norkutė – viena iš lietuvių, persikėlusi į Liverpoolį iš Londono. Šalies sostinėje pragyvenusi trejus metus ji atvyko čia apsižvalgyti vien dėl to, kad pragyvenimas šiame mieste kur kas pigesnis. Ir netruko įsitvirtinti.
 
„Labai patiko pats miestas, pasidomėjome ir pamatėme, kad yra į ką pažiūrėti: mieste daug kultūros įstaigų, jis labai turtingas istoriškai, žmonės pasirodė labai šilti. Greitai apsisprendėme kraustytis čia ir nesiruošiame artimiausiu metu išvykti.
 
Finansinė nauda, palyginti su Londonu, akivaizdi: kur kas pigesnė ne tik nuoma, mažesnės kainos baruose ir kavinėse, ne tokios brangios, kaip sostinėje, ir pramogos.
 
Pajamos sumažėjo, bet gyvenimo kokybė pagerėjo kelis kartus. Už čia gaunamus pinigus galime leisti sau daugiau, atstumai kur kas mažesni, nei Londone, čia nėra tokių eismo spūsčių, kaip ten, be to, Liverpoolis yra arčiau gamtos“, – pasakojo jau penkerius metus šiame mieste gyvenanti lietuvė, visiškai nesigailinti savo sprendimo persikelti iš megapolio į kur kas mažesnį miestą.
 
Aura tikina, jog prieš išsikraustydama prisiklausė įvairiausių neigiamų istorijų apie Liverpoolį, tačiau tai jos nesustabdė.
 
„Man sakė, kad čia nėra darbo, visi sunkiai verčiasi, nuolat lyja. Bet paaiškėjo, kad taip kalba tik tie, kurie net nėra buvę Liverpoolyje. Realybė – visai kitokia: taip, buvo laikas, kaip verslas traukėsi iš šio miesto, ir gyventi jame buvo sunkiau. Bet 2008 metais miestas tapo Europos kultūros sostine ir sulaukęs didelių investicijų pasikeitė į gerąją pusę. Galbūt daug kas to dar nežino“, – pasakojo ji.
 
Buhaltere dirbanti moteris taip pat pritarė nuomonei, kad lietuviai čia mažiau bendruomeniški, mažiau tautiečius vienijančių renginių, nėra nė vieno lietuviško restorano ar kavinės, kaip kituose JK regionuose.
 
„Žinoma, būtų smagiau, jeigu tų susibūrimų būtų daugiau. Na, bet yra kaip yra, gyventi įmanoma ir be to“, – sakė pašnekovė.
Kai kurios tautinių mažumų bendruomenės Liverpoolyje matomos itin ryškiai, ir viena tokių – kinų kvartalas. Wikipedia nuotr. Kai kurios tautinių mažumų bendruomenės Liverpoolyje matomos itin ryškiai, ir viena tokių – kinų kvartalas. Wikipedia nuotr.
Jonui ir be tautiečių gerai
 
Kiek žmonių – tiek patirčių. Priešingai, nei kalbintos moterys, 22 metų Jonas (vardas pakeistas, tikrasis
redakcijai žinomas) lietuvių draugijos nepasiilgsta ir džiaugiasi, jog tautiečius savo kelyje sutinka gana retai. Priežastis – nemalonūs susidūrimai su jais vos atvykus.
 
„Mane per mėnesį apgavo du kartus. Pirmą kartą išsinuomojęs kambarį buvau apgyvendintas tikroje skylėje, iš kurios išsikrausčiau po savaitės, o nuomos sandoriui tarpininkavęs lietuvis dingo su visu depozitu.
 
Antrą kartą dingo siuntinys į Lietuvą. Jis nebuvo labai vertingas, bet vis tiek nemalonu“, – ne itin malonią patirtį pasakojo Jonas.
 
Antrus metus emigranto duoną kremtantis vaikinas tikina, jog gerai jaučiasi ir be tautiečių draugijos.
 
„Įmonėje, kurioje dirbu, tik vienas kolega yra lietuvis, bet su juo bendrauju mažai. Kartais apsilankau lietuviškų prekių parduotuvėje, galiu matyti lietuvišką televiziją, su artimaisiais bendrauju internetu. Pasilinksminu grįžęs į Lietuvą, bent porą kartų per metus ją aplankau.
 
Bendruomenė man – buvus nebuvus. Vis tiek daug dirbu, o kai laisvos dienos – stengiuos kuo daugiau išsimiegoti ir patinginiauti, užuot ėjęs į kokius nors susibūrimus. Kažin, ar man ten būtų ką veikti“, – entuziazmu netryško Jonas.
Liverpoolyje gausu ir istorinių vertybių, ir modernaus gyvenimo pavyzdžių. Pixabay nuotr. Liverpoolyje gausu ir istorinių vertybių, ir modernaus gyvenimo pavyzdžių. Pixabay nuotr.
  

Žymos: Liverpool, Gyvenimas Anglijoje, Lietuvių bendruomenė, Anglijos lietuviai, Valdas Pryšmantas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vyras nusprendė išsiskalbti drabužius. Pasisukiojęs šalia skalbimo mašinos, riktelėjo:
– Brangioji, kokį režimą reikia nustatyti?
– Pasižiūrėk, kas parašyta ant tavo marškinėlių.
– „Žalgiris“ - mūsų komanda!“